Witaj,
Gościu!

Tatuaż - co to jest? Historia tatuażu

Dodano 1 rok temu przez Vean Tattoo Częstochowa

Tatuaż to forma modyfikacji ciała, polegająca na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, czego celem jest zmiana pigmentu skóry. Historia ich jest bardzo bogata i sięga początków ludzkiego istnienia, o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne, paleoantropologiczne czy dzieła historycznych pisarzy i dziejopisów.

Tatuaże w kulturze człowieka są obecne od tysięcy lat, a ich celem jest zdobienie ciała rysunkami, napisami czy określonymi znakami. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi związane z tym, że w różnych kulturach miały przede wszystkim służyć ukazaniu zajmowanej pozycji czy funkcji pełnionej w grupie, a nie tylko być ozdobą, jak ma to często miejsce we współczesnym społeczeństwie. Wiele działań było uwarunkowanych wierzeniami, kulturą i tradycjami.

Obecnie tatuaż rozumiemy jako trwały rysunek, bądź też napis na ciele, wykonany wskutek nakłuć lub nacięć skóry oraz wypełniony odpowiednimi barwnikami. Dziś już raczej nikt nie decyduje się na robienie tatuażu we własnym domu, a udaje się do tatuażysty, którzy cieszą się renomą oraz uznawani są za artystów. Nierzadko tworzą prawdziwe dzieła sztuki na ciele ludzkim, które będą towarzyszyć tym osobom przez całe życie.

Każdy, kto decyduje się na tatuaż, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po jego skończeniu będzie musiał dać sobie czas na regenerację. Po ingerencji w powłoki skórne, należy odpowiednio dbać o mikroranki, które powstały w trakcie tatuowania. Zwykle wierzchnia część tatuażu goi się do 2 tygodni, po tym czasie można zobaczyć finalny efekt wykonanej pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że wszystko zależy od wielkości tatuażu – niekiedy cały proces potrafi trwać nawet do 6 tygodni. Kluczową kwestią jest odpowiednie dbanie o tatuaż, należy stosować się do zaleceń, aby nie wdało się zakażenie. Przez igłę z tuszem naruszana jest ciągłość tkanki, a to oznacza, że po wyjściu ze studia należy troszczyć się o dziarę, jak o ranę po skaleczeniu. Warto też wiedzieć, że zwykle po około tygodniu może wystąpić swędzenie – to efekt procesu regeneracji, który zachodzi w trakcie fazy gojenia.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się