Witaj,
Gościu!

Jakie jest niebezpieczeństwo przekłucia języka

Dodano 2 lata temu przez Vean Gdansk

Jakie jest niebezpieczeństwo przekłucia języka

Jednym z popularnych rodzajów przekłuwania jest przekłuwanie języka (kolczyk z goździkami jest wkładany do języka, bardzo podobny do miniaturowego "hantle"). Liczba dorosłych w wieku od 21 do 31 lat z kolczykami w języku stale rośnie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Brytyjska Akademia Stomatologii Ogólnej ostrzega, że u osób noszących kolczyk w języku mogą wystąpić kruszenie zębów i choroba nerwów zębowych oraz paradontoza.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że przekłucie języka może prowadzić do śmiertelnej infekcji lub pojawienia się tak zwanego mini języka. Pisze o tym Journal of the Academy of General Dentistry ze stycznia i lutego 2006 roku. W wyniku przekłucia języka u młodej kobiety powstał niewielki guzek wokół kolczyka, który dziewczynka nazwała swoim „drugim językiem”. Nie był chory, nie stwierdzono infekcji, ale obrzęk nadal narastał. Dentyści nazwali to zjawisko powstawaniem blizn. Poprawę odnotowano po intensywnych zabiegach higieny jamy ustnej i zastąpieniu „goździka” kolczykiem z cieńszą łodygą.

W związku z powyższym stomatolodzy zalecają: nie zapominaj o higienie, używaj płukanki do ust.

Dlaczego nie powinieneś robić przekłuwania języka Nastolatkowie i młodzi ludzie, zafascynowani chęcią nadążania za modą, bardzo często wykonują spontaniczne, pochopne akcje. Pod wpływem rówieśników, a czasem po prostu znikąd, przechodzą różne eksperymenty na ich wyglądzie. Wśród dzisiejszej młodzieży na przykład modne jest przekłuwanie. Przebijają pępek, przebijają język, nos, usta - starając się zwrócić na siebie uwagę (a dokładniej na swoje ciało).

Piercing języka stał się szczególnie popularny w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Oczywiście większość młodych ludzi, którzy przekłuwają język, nie mają pojęcia o nieprzyjemnych konsekwencjach takiego eksperymentu. Po pierwsze, przekłuwanie języka prowadzi do anomalii uzębienia: zęby zaczynają się kruszyć, nerwy zębowe i dziąsła ulegają uszkodzeniu.

Ponadto przekłucie języka może wprowadzić śmiertelną infekcję do jamy ustnej. Jeśli kolczyk okaże się mieć bardzo grubą średnicę, może to doprowadzić do pojawienia się i rozrostu tkanki bliznowatej – tzw. drugiego języka, który tworzy się wokół miejsca przekucia Takie przypadki, niestety, powtarzają się z „pozbawioną pozazdroszczenia” regularnością w praktyce stomatologicznej.

A Wszystkim osobom noszącym kolczyki w języku zaleca się, aby nie zaniedbywały higieny jamy ustnej, aby nie powodować niepotrzebnych kłopotów.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się