Witaj,
Gościu!

Co warto wiedzieć o sztuce tatuażu przed pierwszą dziabą?

Dodano 2 tygodnie temu przez kesyr

Siema, planuje w nowym roku wrzucić na siebie swoją pierwszą dziabe, jednak chcę do tego podejść inaczej niż "o to mi się podoba zapierdole sobie taki rękaw jak na pintereście". Chciałbym zgłębić trochę wiedzę o samej sztuce tatuażu, jej stylach, jaki kształt pasuje lepiej do jakiej części ciała itp. Wychodzę z założenia, że im ja więcej będę wiedział tym lepiej będzie mi się współpracowało z artystą, który by mnie dziarał. Polecacie jakiś kanał/stronę internetową gdzie znajdę taką fajnie skondensowaną wiedzę? Od czego zacząć, co polecacie? z góry dzięki za odpowiedzi, pozdro.

Dodano 2 tygodnie temu przez macur14 edytowany 2 tygodnie temu

Mogę ci polecić tutejszego bloga: https://dziarownia.pl/artykuly/wiedza

Przez kilka lat uzbierało się trochę tekstów o sztuce tatuażu do przeczytania. Pewnie nie wszystko cię zainteresuje, ale myślę, że coś na pewno ci się przyda. Szczególnie w dziale WIEDZA, czy ZNACZENIE TATUAŻY. Co do kanału na youtubie to swego czasu oglądałem gościa o nazwie JustINKD, tylko to nie jest polski kanał.

Mogę ci też mniej więcej opisać założenia poszczególnych stylów tatuażu, bo coś tam wiedzy mam na ten temat.

Dodano 2 tygodnie temu przez kesyr edytowany 2 tygodnie temu

Pewnie, będę wdzięczny za wytłumaczenie założeń różnych styli. Planuje robić rękaw, to może style, które najbardziej do tego pasują?

Dodano 2 tygodnie temu przez macur14

Tak naprawdę w większości stylów można skomponować rękaw. Jednak wydaję mi się, że najbardziej zwinne przejścia pomiędzy poszczególnymi jego fragmentami na ręce, można uzyskać w stylu realistycznym, bo tu w większości operuje się gładkimi cieniami. Zacząłbym jednak od istotnego pytania, czy interesują cię tatuaże w kolorze, czy tylko czerń i odcienie szarości? Po tym będę wiedział, w jakim kierunku dalej iść z kolejnymi informacjami.

Dodano 2 tygodnie temu przez kesyr

zdecydowanie kolor

Dodano 2 tygodnie temu przez macur14

W kwestii koloru trzeba zacząć od tego, że po kilku latach barwy stracą na intensywności i tego się nie da uniknąć, to naturalny proces i tak samo wygląda to przy tatuażach robionych czarnym tuszem, tu jednak to ciężej zauważyć. Niemniej przy odpowiednim dbaniu o tatuaże (regularne smarowanie kremem lub innym smarowidłem, chowanie przed słońcem lub nakładanie kremu spf), będą one długo dobrze wyglądać i z czasem zaledwie minimalnie zaczną blaknąć. Kiedyś, lata temu często można było usłyszeć, że kolorowe tatuaże są bez sensu, bo będą szybko tracić kolor, ale dzisiaj mamy zupełnie inne czasy, inny sprzęt, inne barwniki i innych tatuażystów, którzy są po prostu lepsi niż wtedy, więc takie teksty należy traktować raczej jako mit.

Druga ważna kwestia jest taka, że czas zrobienia rękawa w full kolorze będzie dłuższy niż w przypadku tylko jednego barwnika np. czarnego. Jedna pełna całodzienna sesja w studiu to zazwyczaj 5-6h samego tatuowania, nie licząc przygotowań. Przy kolorowym rękawie musisz nastawić się na wiele sesji, np. ja mam całą rękę wytatuowaną i potrzebowałem praktycznie 6 pełnych sesji, przy czym u mnie jest tylko jeden kolor - czarny i pół ręki mam zrobione w realizmie, a drugie pół w stylu rycinowym, który ze względu na brak gładkich cieni (tu bazuje się wyłącznie na mocno zarysowanych kreskach), nieco szybciej się tatuuje. Wracając do koloru, to może to być nawet 10 sesji, choć nie musi, bo to też zależy od specyfiki pracy danego tatuażysty i złożoności wzoru, który wymyślicie. Raczej założyłbym bezpieczne 8 sesji.

Trzecia sprawa to ból. Ogólnie różne miejsca, na ciele różnie bolą, przyjmuje się, że ręka jest jedną mniej bolących, z wyjątkiem bicepsa i wewnętrznej strony ramienia (pod pachą), tu skóra jest cieniutka i można się nieźle wycierpieć. Sprawa z kolorem jest taka, że jego wprowadzanie pod skórę wygląda inaczej, wymaga tatuowania tego samego miejsca wiele razy, przez co panuje przeświadczenie, że kolorowe tatuaże bolą bardziej. To też warto mieć na uwadze, szczególnie że planujesz wytatuowanie całej ręki.

Jutro jak znajdę chwilę, to ci opiszę krótko, jakie style najlepiej współgrają z kolorem, to będziesz mógł wyszukać sobie zdjęcia i zobaczyć od razu jak to wygląda.

Dodano 2 tygodnie temu przez kesyr

Zajebiście, właśnie o coś takiego mi chodziło. Będę mega wdzięczy za opisanie tych styli, pozdro :)

Dodano 2 tygodnie temu przez macur14 edytowany 2 tygodnie temu

Jestem w robocie, ale będę coś tu dla ciebie dziubał po kolei 😅

Zacznę od stylu neotradycyjnego, który jak sama nazwa wskazuje, ma łączyć w sobie nowe podejście, przy zachowaniu ducha amerykańskiego tradycyjnego tatuażu i tradycyjnych japońskich tatuaży (nazywanych Irezumi, o tym też na pewno napiszę). Głównie chodzi o to, że mamy tu do czynienia z wyraźnymi konturami, znikomym cieniowaniem i dużo gra się tutaj wyrazistymi kolorami. Ten styl fajnie pasuje do odwzorowania zwierząt lub florystyki wszelakiej maści, choć portrety są równie często tatuowane. Podsumowując mamy tu grube krechy i intensywne kolory, a to wszystko posiada specyficzną stylistkę, której nie potrafię nazwać inaczej niż po prostu neotradycyjna. Przeglądając tatuaże tego typu, z pewnością zobaczysz klucz, pod jakim są robione.

Dodano 2 tygodnie temu przez macur14 edytowany 2 tygodnie temu

Następny w kolejce jest wspomniany na początku styl realistyczny. Tu chodzi głównie o to, żeby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość. Dzięki uzdolnionym tatuażystom tatuaż może wyglądać dosłownie jak zdjęcie. Bazuje się na gładkich cieniach, nie uświadczysz tu jakiś wyraźnych konturów. W realizmie można dostrzec, odrobinę różniące się od siebie stylistyki np. jeden tatuażysta będzie starał się robić bardziej "rozmyte" tatuaże, podczas gdy inny skupiać będzie się na uzyskaniu jak najostrzejszego obrazu. Umiejętnie operuje się też perspektywą, tak żeby tatuaż nie był płaski i posiadał głębię. Przy innych stylach, ciężko to uzyskać, bo to właśnie gładkie cienie pozwalają na taki efekt. W stylu realistycznym ludzie tatuują dosłownie wszystko, co przyjdzie im do głowy, żeby sobie wytatuować. Tak więc styl realistyczny w wielkim skrócie można przyrównać z fotorealizmem. Można wybrać koncept czarno-biały, kolorowy lub w zgrabny sposób połączyć oba, co też się zdarza i daje ciekawy efekt.

Czujność jednak trzeba mieć co do publikowanych zdjęć na social mediach, bo dobre światło w studiu potrafi zdziałać cuda i często tatuaż w rzeczywistości nie jest tak ostry i intensywny. Niektórzy też co nieco podkręcają kolory zdjęć tatuaży w Photoshopie, co nie jest żadną tajemnicą.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się