Kolczyk w nosie – rodzaje przekłucia
Chociaż nos jest stosunkowo małą częścią ciała, opcji przekłucia jest całkiem sporo. Najpopularniejsze są trzy typy piercingu nosa: nostril, septum i bridge. Pozostałe spotyka się sporadycznie, ale są na tyle interesujące, że warto je poznać. Kilka słów o każdym z rodzajów:
Nostril
Polega na przekłuciu płatka nosa. To najmniej bolesna ingerencja, która szybko się goi (4-6 tygodni). Z tych powodów osoby dopiero rozpoczynające przygodę z piercingiem powinny zdecydować się właśnie na ten typ przekłucia nosa. Może być umiejscowiony niżej (standard nostril) lub wyżej (high nostril)
Septum
Jest to przekłucie chrząstki przegrody nosowej lub też skóry znajdującej się bezpośrednio pod chrząstką. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej bolesne i łatwiejsze w pielęgnacji. Przy przekłuwaniu chrząstki stosuje się niekiedy miejscowe znieczulenie. Do pełnego wygojenia potrzeba od 1 do 3 miesięcy.
Bridge
Piercing skóry u nasady nosa, między oczami. Typ piercingu nosa wykonywany rzadziej niż nostril i septum, zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu. Takie przekłucie jest też bardziej bolesne i dłużej się goi (nawet do roku). Okolica nad nosem jest mocno ukrwiona i łatwo o zakażenie.
Kolczyk w nosie – pielęgnacja
Aby rana po przekłuciu jak najszybciej się zagoiła, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji i higieny. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu skóra wokół kolczyka może być zaczerwieniona i opuchnięta. Pieczenie, ból i wysięk krwi są zupełnie naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju. Należy jednak uważać, by rana nie miała kontaktu z zabrudzeniami, ponieważ w tym okresie szczególnie łatwo może dojść do infekcji bakteryjnej lub wirusowej.