Jak wybrać tatuatora? Mamy na ten temat osobny obszerny materiał, ale tutaj skupimy się na problemie płci specjalisty. Czy jest jakaś różnica między tatuażystą mężczyzną a tatuatorką? Patrząc w przyszłość, powiedzmy od razu: w sensie zawodowym oczywiście nie. Ale oczywiście istnieje również prawdziwe uprzedzenie w składzie płci na korzyść mężczyzn i stereotypy frotte.
Skład płci artystów tatuażu
Mężczyźni częściej wybierają tatuaże historycznie. Początkowo w kulturze zachodniej rysunki na ciele znajdowały się na ogół prawie wyłącznie u mężczyzn: żołnierzy, marynarzy, elementów przestępczych. W tych raczej zamkniętych społecznościach rozwinęli się, istnieli, warzyli mistrzowie. A kiedy tatuaże zaczęły przenikać do kultury popularnej, były również początkowo przede wszystkim atrybutem męskim, rodzajem detalu świadomie męskiego stylu.
Dla Polski jest to szczególnie charakterystyczne: przed pojawieniem się mistrzów handlu tatuaże mogli wykonywać tylko przedstawiciele tych samych zamkniętych społeczności: marynarki wojennej lub przestępczej. Jednak pojawienie się nowoczesnych salonów, czystych, pięknych, zorientowanych na konsumenta, otworzyło to pole zawodowe dla kobiet. Przede wszystkim dla dziewczynek w wieku 20-30 lat. W dużych studiach może ich być tyle, ile specjalistów płci męskiej.
Stereotypy płci w tatuażach
Kto robi lepszy tatuaż - mężczyzna czy kobieta? W większości materiałów w Internecie pojawiają się te same stereotypy dotyczące płci, przedstawiane jako obiektywne różnice między specjalistami różnych płci.
3 najczęstsze nieporozumienia:
Mężczyźni milczą, a kobiety mówią. Pierwszy stereotyp głosi, że podczas pracy mężczyźni skupiają się na manipulowaniu ciałem i wolą milczeć. A kobiety, które z natury potrafią łatwo łączyć kilka rzeczy jednocześnie, zabawiają klientów rozmowami o wszystkim na świecie. Z pewnością każda osoba ma przyjaciół, którzy obalają to stwierdzenie.
Mężczyźni są racjonalni, a kobiety emocjonalne. W tym sensie, że mężczyzna przedstawi informacje o tatuażu sucho i rzeczowo, a kobieta zabierze się do długich opisów figuratywnych. Są jednak artyści płci męskiej i fizyczki, więc ta teza to tylko stereotyp. Każdy dobry tatuator łączy w swojej pracy zarówno fakty, jak i emocje.
Mężczyźni są twardsi, a kobiety milsze. Podobno mistrzowie płci męskiej często odmawiają zastrzyków znieczulenia, dążą do zniesienia bólu itp., a kobiety przywiązują dużą wagę do komfortu klienta. Być może takie nastawienie ma miejsce, ale na pewno nie jest absolutne.
Znalezienie mistrza płci męskiej w praktyce jest jeszcze łatwiejsze. W tym zawodzie jest jeszcze mniej kobiet, choć aktywnie go doskonalą. Istnieją również brutalne karykatury, które odpowiadają wszelkim stereotypom dotyczącym facetów od tatuażu. Jednak komercyjny charakter ich działalności sprawia, że każdy mistrz zwraca uwagę na wygodę i preferencje klientów.
Czy płeć tatuatora jest tak ważna?
Jeśli mężczyźni i kobiety pokonują tatuaże mniej więcej tak samo, kogo lepiej wybrać? A czy płeć mistrza w ogóle ma znaczenie? Z punktu widzenia profesjonalizmu płeć nie ma znaczenia. Ale na pewno potrzebujesz spokoju i maksymalnego wzajemnego zrozumienia podczas zabiegu. Dlatego musisz zacząć od tego, z kim w zasadzie łatwiej ci się komunikować: z mężczyznami czy kobietami. Być może komuś nie podoba się myśl, że jego przedstawiciel lub płeć przeciwna nakłuwa ciało igłami.
Ale przy wyborze tatuażysty o wiele ważniejszy jest profesjonalizm i ludzkie cechy. Możesz dowiedzieć się o nich, przeglądając recenzje specjalisty. Dobrym sposobem na znalezienie sprawdzonego mistrza jest uzyskanie rekomendacji od znajomych. W końcu możesz po prostu wstępnie porozmawiać z tatuatorem i odciąć specjalistę, który nie jest dla ciebie odpowiedni.