Witaj,
Gościu!

Alergia na tatuaże - przyczyny, działanie oraz skutki

Dodano 2 lata temu przez Vean Tattoo Gdynia

> Dowiadujemy się, co może być przyczyną alergii na tatuaż, jakie objawy jej towarzyszą i co zrobić, aby zawczasu rozpoznać możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia na tatuaż może pojawić się nagle i nie od razu. W przypadku niektórych osób jest to zauważalne już podczas pierwszej sesji, podczas gdy u innych jest to zauważalne dopiero po kilku tatuażach. Najczęściej alergia objawia się jako reakcja skórna: alergiczne zapalenie skóry, obrzęk, swędzenie, a nawet obrzęk błon śluzowych.

Tak czy inaczej, pojawienie się alergii jest ważnym sygnałem, aby zwrócić uwagę na swoje zdrowie. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy objawy alergii na tatuaż oraz co można zrobić, aby wcześniej wykluczyć się ze strefy ryzyka.

> Jak objawiają się alergie? Najczęstsze objawy, w przypadku których należy skontaktować się z lekarzem, to

Alergie zwykle objawiają się jako reakcja skórna, która może być następująca

- zaczerwienienie na tatuażu,

- obrzęk,

- swędzenie,

- pieczenie,

- wysypki,

- pęcherze po tatuażu itp.

Do poważniejszych objawów należą gorączka, trudności w oddychaniu, obrzęk błon śluzowych i obrzęk krtani. W przypadku stwierdzenia takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ alergie mogą mieć poważniejsze konsekwencje, jeśli nie są w porę leczone.

Alergie mogą objawiać się nie tylko podrażnieniami na tatuażu. Alergie mogą również powodować miejscowe stany zapalne, łzawienie, katar i kaszel alergiczny ze względu na ich wpływ na błony śluzowe.

> Co może wywoływać alergie?

Alergia jest zwykle wywoływana przez składnik koloru tatuażu, dlatego przyjrzyjmy się bliżej chemicznym składnikom tego koloru:

Czarny - tlenek żelaza;

Czerwony - siarczek rtęci, hydrat żelaza;

Żółty - kurkuma, siarczek kadmu, tlenek chromu

Zielony - tlenek chromu, chromian ołowiu

Niebieski - glinian kobaltu;

Brązowy - siarczek rtęci, hydrat żelaza.

Rtęć, kadm, chrom i parafenylenodiamina są substancjami drażniącymi powszechnie występującymi w kolorach czarnym, czerwonym, żółtym i fioletowym.

• Farba do tatuażu nie jest jedynym alergenem. Reakcję mogą wywołać także produkty do pielęgnacji tatuażu. Jeśli więc jesteś uczulony na żywność, kurz, wełnę lub masz astmę, ale bardzo chcesz zrobić tatuaż, powinieneś od razu poinformować o tym tatuażystę. •

Przed sesją należy zawsze sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na tusz do tatuażu, czyli wykonać próbę uczuleniową. Więcej na ten temat powiemy nieco później.

Najczęstszym przypadkiem jest właśnie alergia na czerwoną farbę. Zawiera rtęć, sole rtęci, cynober i inne minerały rtęciowe. Głównym alergenem jest jednak siarczek kadmu. Może powodować reakcję fototoksyczną skóry. Mówiąc prościej, siarczek kadmu reaguje z promieniami UV i atakuje otaczającą go tkankę.

Aby zapobiec takiej reakcji, należy dokładnie zapoznać się ze składem farby i przeprowadzić próbę uczuleniową.

> Co należy zrobić, jeśli wystąpi uczulenie?

Jeśli po sesji tatuażu pojawią się alergie, najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Po skontaktowaniu się z pacjentem lekarz zaleci wykonanie testów w celu zidentyfikowania alergenu i przeprowadzi testy skórne.

Dopiero po ustaleniu przyczyny alergii możliwe jest podanie leku, którym może być specjalna maść lub krem, a w przypadku poważniejszych reakcji - zastrzyki domięśniowe lub glikokortykosteroidy. W przypadku alergii nie wolno leczyć ich na własną rękę, ponieważ może to mieć poważniejsze konsekwencje.

W każdym razie nie należy się martwić, jeśli ma się alergie: nie są one śmiertelne, choć mogą być nieprzyjemne. Twój organizm będzie walczył i zanim będziesz mógł cieszyć się swoim nowym tatuażem, minie trochę czasu, zanim dojdziesz do siebie.

Dodano 2 lata temu przez John Doe

A jak tatuaż robi się wypukły to, czego to wina? Alergii, czy może czegoś innego?

Dodano 2 lata temu przez macur14

Podpinam się pod pytanie.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się