Witaj,
Gościu!

Alergia na tatuaże i trwałe pigmenty

Dodano 1 rok temu przez Vean Tattoo Gdynia

Dzisiaj rozważymy reakcje alergiczne skóry na pigment rozprowadzony w skórze po tatuowaniu i permanentnym makijażu , a także ich przyczyny, rodzaje i co z tym zrobić, jeśli znajdziesz je w sobie. Od razu zauważamy, że opisane poniżej zalecenia nie są zaleceniami lekarskimi i nie są przeznaczone do samodzielnego leczenia.

Najpierw przyjrzyjmy się, jak objawia się alergia.

Objawy reakcji alergicznej na tatuaż lub trwały pigment

zaczerwienienie na tatuażu ;

obrzęk;

swędzący;

palenie;

wysypka;

pęcherze po tatuażu lub makijażu permanentnym.

Aby zrozumieć naturę alergii po tatuowaniu i permanencie, konieczne jest wskazanie, z czego składają się same pigmenty, które wywołują reakcję skórną.

Skład pigmentów do tatuaży i makijażu permanentnego:

Sól.

Metale nieorganiczne, takie jak:

rtęć (czerwony pigment);

mangan (fioletowy);

chrom (zielony);

kobalt (niebieski);

kadm (żółty);

wodorotlenek żelaza (ochra);

Związki organiczne, takie jak:

sandałowy;

celowanie;

inny;

Ze względu na tak różnorodne elementy składowe tuszu do tatuażu, niektóre z nich mogą w naturalny sposób powodować reakcję alergiczną skóry. Uważa się to za niepożądaną reakcję na zabieg. Może objawiać się w postaci ostrej reakcji, gdy skóra reaguje na alergen bezpośrednio po sesji. Lub może być opóźniony, pojawiając się miesiące lub nawet rok po zabiegu.

Rodzaje reakcji alergicznych skóry na pigment do tatuażu lub makijażu permanentnego

Za najczęstszą reakcję na pigment do tatuażu uważa się alergię kontaktową i liszajowate zapalenie skóry, głównie na barwnik czerwony (zawierający rtęć).

Reakcja ziarniniakowa najczęściej na pigmenty zawierające rtęć, chrom, kobalt, mangan. Zwykle jest zlokalizowany w miejscu, w którym znajduje się pigment, na który zareagowała skóra.

Fotoindukowana reakcja skóry na żółty pigment występuje najczęściej po dłuższej ekspozycji na słońce.

Pseudolimfatyczna reakcja skórna pojawia się jako fioletowe blaszki lub czerwonawe guzki. Wywołują go głównie czerwone, zielone lub niebieskie pigmenty.

Współcześni twórcy farb do tatuaży i makijażu permanentnego dokładnie rozważają skład swoich pigmentów. Każdy ze składników jest dokładnie sprawdzany, ze składu wykluczone są substancje toksyczne i metale ciężkie. Tak więc ryzyko wywołania reakcji alergicznej przez producentów farb jest zminimalizowane. Ale nie zapominaj o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na którykolwiek ze składników farby po podgrzaniu, na przykład w gorącym sezonie, a także o indywidualnej nietolerancji składników farby.

Jak być kimś, kto chce zrobić tatuaż, ale ma skłonność do reakcji alergicznych

Musisz zrozumieć, że nie ma uniwersalnej metody diagnozowania, czy wystąpi nieprzewidywalna reakcja organizmu na pigment tatuażu. Aby jednak zminimalizować ryzyko u osób, które już wcześniej doświadczyły w swoim życiu reakcji alergicznych, wykonuje się test na reakcję skórną na pigment tatuażu. Aby to zrobić, mistrz może wstrzyknąć niewielką ilość farby w skórę, po czym konieczne jest obserwowanie tego obszaru skóry przez trzy tygodnie pod kątem pojawienia się alergii. Jeśli pojawi się swędzenie, wysypka, ten pigment do tatuażu nie jest odpowiedni. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach reakcja alergiczna może pojawić się później.

Decyzja o zrobieniu tatuażu to Twoja wyłączna odpowiedzialność, ale jeśli kiedykolwiek doświadczysz reakcji alergicznych, musisz ostrzec o tym swojego tatuażystę.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się