Witaj,
Gościu!

Kolczyk w pępku – rodzaje, pielęgnacja rany, gojenie

Dodano 2 lata temu przez Vean Gdansk

Kolczyk w pępku, choć znany był już w starożytnym Egipcie, uznaje się za jeden ze sposobów współczesnego ozdabiania ciała. Dla jednych to podkreślenie strefy erogennej u kobiet, dla innych – niepotrzebna ozdoba. Zanim zdecydujesz się na przekłucie pępka, warto poznać zasady jego pielęgnacji, możliwe powikłania, a także przeciwwskazania do posiadania kolczyka. Sprawdź, czy piercing pępka to zabieg dla ciebie.

Kolczyk w pępku – znaczenie

Ludzie od wieków stosowali różne metody dekorowania ciała. Wykorzystywali do tego zwierzęce organy, różnego rodzaju farby, a także nakłucia. Poza wymiarem estetycznym była to forma wskazania określonej pozycji lub roli sprawowanej w społeczeństwie. W starożytnym Egipcie przekłuwanie pępka było formą podkreślenia przynależności do rodziny królewskiej. Faraonowie wskazywali w ten sposób swoje boskie pochodzenie.

Współczesny piercing pępka związany jest ze swego rodzaju rewolucją obyczajową, jaką było wprowadzenie na rynek strojów bikini na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Lata osiemdziesiąte przyniosły zaś modę na odsłanianie brzucha w codziennym stroju. Nic więc dziwnego, że kolczyki w pępku stały się naturalną ich ozdobą.

Co współcześnie oznacza kolczyk w pępku? Wielu uznaje go za przejaw młodzieńczego buntu. Jego posiadaczki (w większości to właśnie kobiety przekłuwają sobie tę część ciała) podkreślają, że jest to sposób na zaakcentowanie swojej niezależności i wyrażenia siebie.

Kolczyk w pępku – rodzaje i sposoby przekłucia

Zastanawiasz się nad kolczykiem do pępka? Masz do wyboru kilka sposobów przekłuwania tej części ciała. Są to:

navel piercieng, czyli pionowe przekłucie obwódki pępka,

horizontal navel piercing – poziome przekłuwanie obwódki pępka,

reverse navel piercing to odwrócone przekłucie, które polega na pionowym nakłuciu pępka w jego dolnej części,

true navel piercing, czyli przekłuwanie pępka właściwego, do którego wymagana jest szczególna budowa pępka.

Musisz również zdecydować się jaki rodzaj kolczyka ozdobi brzuch. Do najpopularniejszych należą:

bananabell – to zakrzywiona sztanga zakończona ozdobnymi elementami, które mogą być dodatkowo udekorowane cyrkoniami,

spiral ring – kolczyk do pępka w kształcie spirali z dekoracyjnym zakończeniem,

ball captive ring, tzw. BRC – to kolczyk w kształcie pierścienia z ozdobnym elementem na środku,

top dangle ring – to duży ozdobny kolczyk, który przymocowany jest to górnej części pępka.

Kolczyk w pępku – zagrożenia

Musisz pamiętać, że przekłucie pępka to wprawdzie krótki zabieg, ale niesie on ze sobą pewne zagrożenia. Koniecznie zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo. W jaki sposób? Przede wszystkim wybierz się do profesjonalnego piercera i nie wykonuj przekłucia samodzielnie. Zwróć uwagę na czystość i sterylność w studio – sterylna powinna być nie tylko igła, ale też kolczyk. Warto zapytać, czy na miejscu znajduje się autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji parowej. Ponadto piercer powinien używać rękawiczek jednorazowych i odkazić miejsce nakłucia. Jeśli zasady higieny nie zostaną zapewnione, łatwo o zakażenie kolczyka w pępku.

Jakie jeszcze ryzyko niesie ze sobą posiadanie kolczyka w brzuchu? Problemem może być reakcja alergiczna na materiał, z jakiego wykonany jest kolczyk. Warto wybrać więc stal chirurgiczną lub bioflex, które nie zawierają niklu bądź jego śladowe ilości, a także tytan, niewywołujący reakcji alergicznych. Dobrym pomysłem są także kolczyki z materiałów mieszanych, w których sztanga wykonana jest z materiału odpowiedniego dla alergików, a element ozdobny ze złota lub srebra.

Do zagrożeń związanych z przekłuwaniem pępka zalicza się ponadto:

infekcję bakteryjną, grzybiczą, wirusową,

uszkodzenie dużego naczynia krwionośnego,

wyrwanie kolczyka,

bliznowiec,

przerost blizny,

w skrajnych przypadkach – sepsę.

Kolczyk w pępku – gojenie

Czy kolczyk w pępku boli? Jeśli zabieg wykonany został w sposób prawidłowy, a miejsce przekłucia goi się prawidłowo – nie. Bolesne może być dla ciebie samo przekłuwanie, choć wszystko zależy od indywidualnie określonego progu bólu. Piercer po zdezynfekowaniu brzucha i pępka oraz zaznaczeniu miejsca lub miejsc kłucia, przebija skórę sterylną igłą – możesz wówczas odczuć chwilowy dyskomfort.

Najważniejsze jest jednak, aby stosować się do zasad, które z pewnością przekaże ci piercer. Po zabiegu unikaj spania na brzuchu, a także ciasnych i obcisłych ubrań. Zabronione jest również korzystanie z basenu, sauny i solarium. Zrezygnuj też z nadmiernej aktywności fizycznej i dbaj o miejsce przekłucia pępka. Jak? Przemywaj je ciepłą wodą, solą fizjologiczną lub środkami antyseptycznymi. Do mycia brzucha warto w tym czasie używać szarego mydła.

Czas gojenia przekłutego pępka to średnio dwa lub trzy tygodnie, w skrajnych wypadkach może to potrwać nawet ponad pół roku.

Jakie są objawy zakażenia kolczyka w pępku? Twoją uwagę powinna zwrócić wydzielina, która sączy się z miejsca przekłucia. Jeśli jest to żółta lub zielona ropa, pępek jest zaczerwieniony, bolesny, a nawet wyraźnie gorący – najprawdopodobniej doszło do zakażenia. Pamiętaj ponadto, że każdy ból i nadmierne zaczerwienie pępka przy kolczyku warto skonsultować.

Kolczyk w pępku w ciąży

Kolczyk w pępku w czasie ciąży warto wyjąć. Dlaczego? Powód jest dość prozaiczny – rosnący brzuch może powodować dyskomfort. Jeśli nie chcesz jednak rezygnować z ozdoby, możesz zmienić dotychczasowy kolczyk na nieco dłuższy. Ciąża jest też jednym z przeciwskazań do przekłuwania pępka.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się