Choć lepiej nadmiernie nie manipulować przy kolczyku w nosie, warto od czasu do czasu lekko nim poruszać, by nie przywarł do rany. Kolczyka i jego okolic bezwzględnie nie należy dotykać brudnymi rękami, co dla niektórych osób może być trudne, bo ból i swędzenia często sprawiają, że mamy potrzebę dotknąć dokuczającego miejsca. Przed każdym kontaktem rąk z kolczykiem należy umyć je wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym.
Dbaj o bezpieczeństwo
W okresie gojenia się przekłucia trzeba też szczególnie uważać, by nie zahaczyć o kolczyk ręką lub ubraniem. W ciągu pierwszych dni niewskazane są kąpiele w wannie, korzystanie z basenu, jacuzzi, solarium i sauny. Do 3-4 dni po przekłuciu lepiej unikać alkoholu, kofeiny i leków rozrzedzających krew, a także makijażu w miejscu przekłucia. Dopóki dziurka w pełni się nie wygoi, nie należy ściągać ani wymieniać kolczyka.
Kiedy kolczyk nie chce się goić
Jeśli mimo właściwej pielęgnacji świeże przekłucie po kilku tygodniach ciągle krwawi, a skóra jest opuchnięta i zaczerwieniona, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami organizm odrzuca kolczyk. Zdarza się to, ponieważ biżuteria jest dla niego ciałem obcym. Nadaktywny układ immunologiczny chroni się przed obecnością kolczyka i próbuje się go pozbyć nawet za cenę infekcji.