Witaj,
Gościu!

Alergia na tatuaż: dlaczego się pojawia i co robić?

Dodano 1 rok temu przez Vean Gdansk edytowany 1 rok temu

Dowiadujemy się, co może powodować uczulenie na tatuaż, jakie objawy mu towarzyszą i co zrobić, aby z góry ustalić możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia na tatuaż może wystąpić nagle i nie objawiać się od razu. U jednych jest to zauważalne już przy pierwszej sesji, u innych dopiero po kilku tatuażach. Najczęściej alergie objawiają się reakcjami skórnymi: alergicznym zapaleniem skóry, obrzękiem, swędzeniem, a nawet obrzękiem błon śluzowych.

Tak czy inaczej, manifestacja alergii jest ważnym sygnałem, że powinieneś zwracać uwagę na swoje zdrowie. W naszym artykule szczegółowo przeanalizujemy, jakie objawy towarzyszą alergii na tatuaż i co zrobić, aby wcześniej wykluczyć się ze strefy ryzyka.

Jak objawia się alergia? Główne objawy, z powodu których musisz udać się do lekarza

Z reguły alergie objawiają się w postaci reakcji skórnych, to znaczy mogą to być:

• zaczerwienienie na tatuażu,

• obrzęk,

• swędzący,

• palenie,

• wysypka,

• pęcherze po tatuażach itp.

Cięższe objawy to: gorączka, trudności w oddychaniu, obrzęk błon śluzowych i obrzęk krtani. Jeśli zdiagnozujesz te objawy u siebie, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ szybkie złagodzenie objawów alergicznych jest obarczone poważniejszymi konsekwencjami.

Alergie mogą objawiać się nie tylko w postaci podrażnienia na tatuażu. Ze względu na wpływ na błony śluzowe alergie mogą powodować miejscowe stany zapalne, łzawienie, katar i alergiczny kaszel.

Na co można być uczulonym?

Najczęściej alergia występuje na dowolny składnik tuszu do tatuażu, więc przyjrzyjmy się bliżej, jakie pierwiastki chemiczne wchodzą w skład danego koloru:

Czarny - tlenek żelaza;

Czerwony – siarczek rtęci, hydrat żelaza;

Żółty – kurkuma, siarczek kadmu, tlenek chromu

Zielony - tlenek chromu, chromian ołowiu;

Niebieski - glinian kobaltu;

Brązowy - siarczek rtęci, hydrat żelaza.

Częstymi czynnikami drażniącymi z tych związków są rtęć, kadm, chrom i parafenylenodiamina, które są składnikami czarnej, czerwonej, żółtej i fioletowej farby.

Tusz do tatuażu nie jest jedynym alergenem. Produkty do pielęgnacji tatuażu również mogą powodować reakcję. Dlatego jeśli masz alergię na pokarm, kurz, wełnę lub masz astmę, ale naprawdę chcesz tatuaż, musisz natychmiast poinformować o tym tatuatora.

Przed sesją koniecznie sprawdź, czy nie masz alergii na tusz do tatuażu, czyli zrób test na reakcję alergiczną. Więcej o tym opowiemy nieco później.

Najczęstszym przypadkiem jest uczulenie na czerwoną farbę. Zawiera rtęć, sole rtęci, cynober i inne minerały rtęci. Ale głównym alergenem jest siarczek kadmu. Może powodować fototoksyczną reakcję skórną. Krótko mówiąc, siarczek kadmu reaguje z promieniami UV i uszkadza otaczające tkanki.

Aby zapobiec takiej reakcji, musisz dokładnie przestudiować skład farby i przeprowadzić test alergiczny.

Jak sprawdzić, czy jesteś uczulony na tatuaż?

Nie ma uniwersalnego testu na alergie, ale nie oznacza to, że nie można wcześniej przygotować się do sesji tatuażu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą listę kontrolną, aby sprawdzić, czy możesz być uczulony na tatuaż:

jeden

Aby wykluczyć możliwość alergii, najpierw skonsultuj się z mistrzem tatuażu. Przeprowadzi z tobą specjalny test, który wygląda tak: niewielką ilość tuszu do tatuażu nakłada się na skórę przedramienia, a następnie obserwujesz jego reakcję przez 3-4 tygodnie. Jeśli masz obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie, nie możesz zrobić tatuażu tym pigmentem. Jeśli jesteś uczulony, bądź ostrożny, ponieważ reakcja może pojawić się dopiero jakiś czas po sesji.

2

Zapoznaj się wcześniej z kompozycją pigmentów do tatuażu swojego mistrza. Obecnie większość tuszy do tatuażu jest hipoalergiczna, ale mimo to nadal mogą pojawiać się alergie.

3

Wybierz profesjonalnego tatuatora. Jeśli wykonasz tatuaż w dobrze sprawdzonym salonie, ryzyko użycia materiałów niskiej jakości jest zminimalizowane. W takich salonach tatuażu starannie traktują sterylność i zrobią wszystko, aby Twój tatuaż był doskonały i unikał alergii.

Co zrobić, jeśli alergia nadal występuje?

Jeśli po sesji tatuażu zauważysz alergię, lepiej skonsultuj się z dermatologiem. Po zabiegu przepisze testy w celu identyfikacji alergenu i przeprowadzi testy skórne.

Dopiero po ustaleniu przyczyny alergii można przepisać odpowiednie leki: może to być specjalna maść lub krem, a w przypadku cięższej reakcji zastrzyki domięśniowe lub glikokortykosteroidy. W przypadku alergii nie należy stosować samoleczenia, ponieważ może to prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

W każdym razie, jeśli pojawi się alergia, nie martw się: nie jest śmiertelna, chociaż jest nieprzyjemna. Twoje ciało zacznie reagować obronną i zajmie trochę czasu, zanim wróci do normy - i wtedy będziesz mógł cieszyć się nowym tatuażem.

Dodaj odpowiedź

Chciałbyś odpowiedzieć na ten temat? Zaloguj się