Witaj,
Gościu!

Znaczenie symbolu krzyża w sztuce tatuażu

Od zarania dziejów krzyż funkcjonuje na całym świecie jako symbol poświęcenia jakiego dokonał Jezus Chrystus aby zbawić ludzkość. Jednak czy można go rozpatrywać tylko i wyłącznie pod kątem religijności?

Krzyż - Jezus

Dla nas jako Polaków ma on szczególne znaczenie, co do tego nie ma absolutnie żadnej wątpliwości, albowiem jesteśmy narodem z silną tradycją chrześcijańską, a historia pokazała, że nie raz potrafiliśmy stanąć w obronie wiary i duchowych wartości. Krzyż pomimo tego, iż kryje za sobą ogromne cierpienie, utożsamiany jest także z nadzieją na lepsze życie po śmierci i obietnicą zbawienia.

Krzyż na nodze

To tylko jedna z interpretacji tego symbolu i trzeba wiedzieć o tym, że zmieniał on swoje znaczenie na przestrzeni tysiącleci. Niemniej jednak niezmiennie będzie on kojarzył się z postacią Jezusa, mimo że interpretować można go jeszcze na parę innych sposobów.

Krzyż na plecach

Zdarza się, że krzyż występuje w parze z biblijnymi cytatami, co wzmacnia dodatkowo jego przekaz. Chronić ma on jego posiadacza przed niebezpieczeństwami oraz wpływem nieczystych mocy.

Krzyż na udach

Krzyż tak jak wcześniej wspomniałem, wiąże się bezpośrednio z cierpieniem, a jego gotycka odmiana to idealnie odzwierciedla, reprezentując ból i gniew.

Krzyż celtycki

Celtyckie motywy są najczęściej spotykane pośród mieszkańców Irlandii, ponieważ Celtowie byli ich przodkami, pierwszymi plemionami, które żyły na tamtych ziemiach. Znaczenie tego rodzaju krzyża jest takie, że łączy on fizyczność z duchowością u człowieka.

Krzyż na żebrach

Na sam koniec będzie coś, co wydaje się mało oczywiste. Krzyż rozłożony na dwie części reprezentuje kobietę oraz mężczyznę. Pozioma belka to kobiecość w czystej postaci, lecz także śmierć i zniszczenie. Natomiast pionowa belka to symbol męskości, aktywności oraz pełni życia.

Źródło: Zdjęcia Google

Dodano: 20.06.2018