Tatuaż kwiat piwonii
Piwonia (Botan) to bez wątpienia piękny widok. Nazywana jest często różą bez cierni i zazwyczaj występuje w czerwonym kolorze, lecz może pojawić się również w innych wariantach kolorystycznych. Same kolory nie mają żadnego znaczenia, natomiast kwiat już tak. Piwonia reprezentuje bogactwo, dobrobyt oraz szczęście. Można doszukać się w niej także symbolu piękna i delikatności.
Tatuaż kwiat wiśni
Kwiat wiśni (Sakura) jest ściśle związany z samurajską tradycją. Wojownicy malowali go przed naciągającą walką, pokazując tym samym, że są pogodzeni, z tym że mogą zginąć. Jednak to nie wszystko, co można na jego temat powiedzieć. Oznacza śmiertelność i przypomina o tym, że nic na tym świecie nie trwa w nieskończoność. Z tego względu należy celebrować każdą chwilę naszego życia, ponieważ nikt nie wie, kiedy może nastąpić jego koniec.
Tatuaż liść klonu
Liść klonu (Momiji) w japońskiej sztuce tatuażu oznacza upływający czas. Najczęściej obrazowany jest jak gdyby przenoszony przez wiatr lub morskie fale. Liście tego drzewa symbolizują upadek i powstanie natury, jaka jest związana ze zmianą jednej pory roku w drugą. W wielu kulturach także w japońskiej następujące po sobie wiosna, lato, jesień oraz zima tworzą cykl życia i śmierci. W kraju kwitnącej wiśni upodobali go sobie również kochankowie. Nadmienić należy o tym, że rzadko kiedy występuje samotnie i zazwyczaj dopełnia większy tatuaż.
Tatuaż chryzantema
Chryzantema (Kiku) dla Japończyków nie jest zwykłym kwiatem. Została wybrana przez Cesarza na symbol ich kraju i w złotym kolorze i o szesnastu płatkach występuje w ich godle narodowym. Kwiat ten ma dla nich tak wielkie znaczenie, że zostało utworzone specjalne święto na jego cześć, które nosi nazwę Narodowego Dnia Chryzantemy. Określa się je również Świętem Szczęścia, ponieważ symbolizuje długie i radosne życie. Przez wzgląd na porę roku, w którym rozkwita (zima), odbierana może być także, jako coś, co pośredniczy pomiędzy dwoma światami, jakimi jest doczesne i pośmiertne życie. Ponadto jest odzwierciedleniem czegoś doskonałego, niepotrzebującego nawet krzty poprawy ze strony człowieka.
Tatuaż kwiat lotosu
Kwiat lotosu (Hasu) jest prawdopodobnie najczęściej wybieranym wzorem w japońskiej sztuce tatuażu. Na przestrzeni lat tatuowanie tego motywu ulegało zmianie, niegdyś (tak jak na powyższej ilustracji) był częścią większego projektu, obecnie częściej występuje samodzielnie, lecz to w niczym mu nie ujmuje, wręcz przeciwnie. Od zarania dziejów, wśród ludów Azji, kwiat lotosu utożsamiany był z życiem i obecny był w wielu tamtejszych wierzeniach.
Tatuaż karp koi
Karp (Koi) jego popularność jest związana bezpośrednio z pewną legendą, której powstanie datuje się na bardzo zamierzchłe czasy. W tej opowieści karp próbował pokonać rzekę, płynąc pod prąd, lecz mimo wszelakich starań nie mógł osiągnąć celu. Bogowie, widząc to, postanowili docenić jego upór i przemienili go w silnego smoka, który wspiął się na wodospad, przy którym płynęła rzeka i odleciał w stronę nieba. Ryba Koi przedstawiana jest zazwyczaj w towarzystwie wody i oznacza siłę, wytrwałość, odwagę oraz przemianę na lepsze. Motyw ten jest bardzo często widywany w japońskim tatuażu.
Tatuaż lew
Lew (Foo-Dog) to nie tylko domena tatuażystów z Japonii bowiem z tego wzoru korzysta się w całej Azji. Jego rodowodu należy doszukiwać się w shintoistycznej religii, w jakiej przedstawiany był jako opiekun. Podobnie jak tygrys miał odpędzać złe duchy, lecz oprócz tego mógł zapewnić zdrowie i bogactwo. W tatuażach można zauważyć, iż wyglądają na dumne i niebezpieczne stworzenia, do których powinno czuć się szacunek. Ludzie uważający się za mężnych i silnych decydują się na wytatuowanie lwa na swoim ciele.
Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu lwa.
Tatuaż tygrys
Tygrys (Tora) dla mieszkańców Japonii jest jednym z czterech świętych zwierząt, posiada wiele pozytywnych cech i utożsamiany jest z ogromną siłą oraz długoletnim życiem. W japońskiej kulturze przypisuje mu się również władanie żywiołem, jakim jest wiatr. Oprócz tego pomaga odpędzać złe istoty, chroni przed nieszczęściem i męczącymi ludzkie ciało chorobami.
Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu tygrysa.
Tatuaż smok
Smok (Ryū) w kulturze japońskiej jest mitycznym stworzeniem wchodzącym w skład yōkai. Nazwa ta z kolei oznacza zbiór wszystkich nadludzkich istot oraz potworów zaliczających się do japońskiej mitologii. Ilustrowane są one jako opiekunowie ludzkości, a nie jej zagrożenie, jak ma to miejsce w europejskich podaniach z czasów średniowiecza. O smokach można powiedzieć, że są najczęściej wybieranym wzorem w tatuażu japońskim i to nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny wygląd. Są bowiem symbolem szczęścia, odwagi, siły oraz wielkiej mądrości. Z ciekawostek można wymienić to, że żaden smok z Japonii nie jest związany z żywiołem ognia, są znane jedynie przypadki ich powiązania z siłami wody i wiatru.
Tatuaż feniks
Feniks (Hou-Ou) to mitologiczny ptak, który był i w dalszym ciągu jest obecny w wielu kulturach na całym świecie. Interesujące jest to, że w każdej z nich ma identyczne znaczenie, które mówi o jego zwycięstwie nad śmiercią. Powiedzenie „powstać jak feniks z popiołów” znają chyba wszyscy i nie trzeba tutaj nic więcej dodawać.
Tatuaż Demon Oni
Demon (Oni) w większości przypadków traktowany jest jako coś negatywnego jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ odpowiadają za wymierzanie sprawiedliwości ludziom, którzy dopuścili się złych uczynków w swoim życiu. Medal zawsze posiada dwie strony i tak samo jest w ich przypadku bowiem Oni mogą symbolizować także obronę przed nieczystymi mocami. W japońskich podaniach jest mowa o tym, że powstają, gdy dusza grzesznego człowieka odchodzi z tego świata.
Tatuaż wąż
Wąż (hebi) jest prawdopodobnie najlepszym przykładem na pokazanie tego, że jeden motyw w tatuażu może posiadać kilka różnych znaczeń. W kulturze japońskiej istnieje przekonanie, iż węże mają nadprzyrodzone umiejętności, polegające na ochronie przed chorobami czy też nieprzychylnymi człowiekowi kolejami losu. Ponadto potrafiły uchronić przed skutkami źle podjętych decyzji. W japońskim folklorze są utożsamiane również z mądrością i proroctwami. Węże mogą być nacechowane negatywnie lub pozytywnie, wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaną przedstawione. W pierwszym przypadku będą w pozycji gotowej do ataku, natomiast w drugim będą obrońcą. Oprócz tego symbolizuje on zmianę, a jego różne kolory oznaczają odmienne cechy charakteru.
Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu węża.
Tatuaż czaszka
Czaszka to doskonale znany nam symbol, który jest równoznaczny ze śmiercią, ale w Japonii ma ona kompletnie inne znaczenie. W ich kulturze czaszka symbolizuje zmianę, która owszem jest kojarzona z przemijaniem, lecz Japończycy traktują ją jako coś pozytywnego. To naturalna kolej rzeczy, której nie da się uniknąć, więc najlepiej jest się z tym pogodzić. Jej obraz wiąże się także z mądrością, odwagą oraz siłą, bez których nikt nie byłby w stanie przeżyć swojego życia.
Tatuaż ucięta głowa
Ucięta głowa (Namakubi) w porównaniu do wcześniejszych tatuaży wydaje się najbardziej brutalny i tak też musi być przedstawiany, aby zachował swój pierwotny sens. Namakubi jest przede wszystkim ostrzeżeniem dla przeciwnika, mówiącym „ty też możesz tak skończyć”, lecz w jego symbolice zawarty jest także szacunek do wroga. Oprócz tego tatuaż ten mówi o tym, że jego posiadacz jest niezwykle odważny.
Hisotria tatuażu japońskiego
Znaczenie danego tatuażu fajnie jest znać, ale równie dobrze wiedzieć na temat tego, jak dana sztuka rozwijała się na przestrzeni lat. Pod tym linkiem: Historia japońskiej sztuki tatuażu z Yakuzą w tle przeczytać można o tym, jak sztuka tatuażu była postrzegana (i jak to wygląda obecnie) na terenach Japonii i co z tym wszystkim ma wspólnego tamtejsza mafia. Zaciekawiony? Zapraszam do lektury!
Warto przeczytać: Jeden z najlepszych japońskich tatuażystów Horiyoshi III.