Stereotypowy wygląd marynarza z tatuażami
W kulturze europejskiej społeczność żeglarska rozwinęła swój unikalny styl tatuowania, którego korzenie sięgają jeszcze XVIII wieku. W tamtym okresie kapitan James Cook natknął się na Maorysów na Południowym Pacyfiku. W ich plemiennym życiu tatuaże odgrywały ważną rolę, więc naturalną rzeczą było to, że coś tak wyjątkowego przyciągnie uwagę Cooka. Od tamtego czasu wytatuowany marynarz stał się swego rodzaju stereotypem, a tatuaże były czymś, o czym żeglarze mogli między sobą rozmawiać godzinami w trakcie długich podróży. Jeszcze w XIX wieku około 90% członków marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych było wytatuowanych w jakimś stopniu. Znaczna zmiana została wprowadzona niewiele później przez rząd USA, który wydał oświadczenie, które mówiło o tym, że każdy marynarz posiadający nieprzyzwoity tatuaż na swoim ciele zostanie wydalony ze służby. Wielu młodzieńców bojąc się wcielenia do marynarki wojennej, wykorzystało ten fakt i w trybie natychmiastowym umieścili na swojej skórze wizerunki roznegliżowanych kobiet.
Dużo wartościowych informacji o historii tatuażu znaleźć można pod tym adresem: Plemienne tatuaże - ich historia i znaczenie.
Wzory szczególnie popularne wśród członków marynarki
Marynarze bez przerwy wystawieni są na działanie groźnego i nieprzewidywalnego żywiołu, jakim jest woda. W trosce o swoje życie tatuowali sobie religijne symbole, które mają chronić ich przed śmiercią oraz gniewem matki natury. Tak zwana „stara szkoła” żeglarskiego tatuażu była bogata w takie obrazy jak nagie kobiety ubrane w marynarskie czapki, kotwice oraz jaskółki. Oprócz nich zobaczyć można było wizerunek konkretnego statku, którym pływał żeglarz. Taka praktyka była szczególnie popularna pośród marynarzy, rybaków oraz innych ludzi związanych z morzem w latach 30. i 40. XX wieku. Pomimo tego, że przez parę dziesięcioleci motywy wykorzystywane w stylu żeglarskim poszły w odstawkę i dopiero obecnie stały się popularne wśród młodych ludzi. Zarówno mężczyźni, jak i również kobiety decydują się na takie projekty, nawet wtedy, kiedy w żaden sposób nie są związani z marynarskim życiem. W nowej oprawie prezentują się naprawdę dobrze i dla każdej osoby mogą mieć indywidualne znacznie. W tym wypadku można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z prawdziwym renesansem stylu nautycznego.
Tatuaż statku
Prawdziwym klasykiem w sztuce nautycznej jest oczywiście sam statek, którego wizerunek ludzie związani z otwartymi wodami, bardzo często wybierają na swój tatuaż. Marynarskie tatuaże szybko stały się czymś, co ich charakteryzowało i odróżniało od całej reszty. W swoim codziennym życiu polegali oni w pełni na morzu i oceanie, którym oddawali należyty szacunek. To dzięki nim byli w stanie zapewnić godziwy byt sobie i swojej rodzinie. Tatuaż przedstawiający statek jest niejako tego symbolem. Znaczenie tatuażu ukazującego okręt może różnić się w zależności od danej osoby, która wybrała go na swój projekt. Jednak najczęściej symbolizuje on: dom, nową podróż, nowy początek, drogę życia, bliski kontakt z naturą, niezależność, samowystarczalność, honor, odwagę, kierunek, ciężką przeszłość, czy też życiowe wyzwania. Oprócz tego może służyć jako pamiątka po najbliższych przyjaciołach i rodzinie, którzy zaginęli na morzu lub w naszym codziennym życiu.
Tatuaż jaskółki
W przypadku marynarskich tatuaży każda jaskółka symbolizuje przebycie 5000 mil morskich, które są równe 5764 zwykłym milom. Zdarza się, że jaskółki są błędnie odbierane jako inne małe ptaki, jakimi są wróble.
Jaskółki znane są z tego, że przebywają ogromne dystanse z dala od swojego gniazda, a mimo to zawsze potrafią znaleźć drogę z powrotem. Tatuaż jaskółki oznaczał, że dany żeglarz nigdy nie zapomni drogi powrotnej do swojego domu. Poza tym wierzono, że ptaki mogą przenosić duszę zmarłego do nieba. Często jaskółki, zamiast występować samotnie, tatuowane były przy kotwicy.
Tatuaż żółwia
Tatuaż żółwia otrzymują marynarze, którzy po raz pierwszy przekraczają równik. Takie samo znaczenie miało tatuowanie portretu Neptuna. Ma to związek z pewną legendą, jakoby jeden z marynarzy po przekroczeniu równika miał być wezwany z tej okazji na dwór do samego władcy mórz i oceanów, czyli króla Neptuna.
Tatuaż "trzymaj mocno!"
Słowa, które w przetłumaczeniu na język polski oznaczają „trzymaj mocno” i nawiązują do sytuacji, w której statek znajduje się w powietrzu przy złej pogodzie. W takich warunkach marynarz musi szybko reagować i szybko łapać linę w swoje ręce, żeby nie zostać zrzuconym z pokładu. Słowa te były specjalnym przypomnieniem, aby trzymać się i przede wszystkim przejść cało przez ciężkie czasy.
Tatuaż koguta i świni
Według żeglarskiej tradycji kogut i świnia symbolizowały przetrwanie katastrofy morskiej. Niektórzy marynarze wierzyli również w to, że te zwierzęta uchronią ich przed utonięciem. Ten przesąd wziął się stąd, że koguty i świnie na statku były trzymane w drewnianych skrzyniach i przy ewentualnym zatonięciu statku najprawdopodobniej dotarłyby całe do brzegu. Trzeba tutaj wspomnieć również o przysłowiu, które po angielsku brzmi „Pig on the knee, safety at sea. A cock on the right, never lose a fight”, co w tłumaczeniu na nasz język oznacza „Świnia na kolanie, bezpieczeństwo na morzu. Kogut na prawej (stopie), nigdy nie przegra walki”.
Tatuaż gwiazdy marynarskiej
Marynarska gwiazda reprezentuje Gwiazdę Północną, która niegdyś była wykorzystywana do nawigowania po otwartych wodach. Marynarze często tatuowali sobie taką gwiazdę z przesądnych powodów, które mówiły o tym, że dzięki niej przetrwają noc i wrócą bezpiecznie do domu. Dodatkowo jest symbolem ochrony, wskazówek oraz powodzenia. Niektórzy przypisują gwieździe morskiej jeszcze inne znaczenie, a jest nim znalezienie własnej życiowej drogi. Warto wspomnieć także o tym, że aktualnie jest popularnym wzorem wśród członków Marynarki Wojennej i Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
Tatuaż pin-up girl
Wyruszenie na szerokie wody oznaczało pozostawienie w domu ukochanych, takich jak żony i dziewczyny. Tatuowanie seksownych pań miało przypominać o tych, które czekają na bezpieczny powrót w ich ramiona. Występowały one również w wersji hawajskiej, ale umieszczali je na swoim ciele jedynie marynarze, którzy mieli okazję odwiedzić choć raz w życiu Hawaje.
Tatuaż syreny
Chyba każdy z nas słyszał opowieści o syrenach, które kusiły swoim pięknym wyglądem i czarującym śpiewem niczego nieświadomych marynarzy, prowadząc ich tym samym prosto w szpony śmierci. Jest to odniesienie do tego, że morze nawet dla najbardziej doświadczonego marynarza potrafi być zabójcze i każdy powinien mieć to na uwadze, zarówno zawodowiec, jak i początkujący młodziak.