Witaj,
Gościu!

Artykuły Historia tatuażu

Jak robiono tatuaże w różnych zakątkach świata

Wiedza - 14.07.2021

Tatuaże znane są ludzkości od tysiącleci i przez cały ten czas ewoluowały do tego, co możemy podziwiać obecnie. Proces tatuowania, a zwłaszcza narzędzia do tego służące wyglądały nieco inaczej w różnych kulturach na świecie, zanim w ręce tatuażystów trafiły profesjonalne elektryczne maszynki. Czytaj dalej jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak wykonywano tatuaże w różnych zakątkach świata.

5 kobiet, które miały wpływ na sztukę tatuażu

Wiedza - 08.03.2021

Branża, jaką jest sztuka tatuażu, pokonała długą drogę do momentu, w jakim znajduje się dzisiaj. Na przestrzeni lat dochodziło do wielu kluczowych wydarzeń, które wywierały na nią duży wpływ. Były to z pewnością wynalezienie maszynki elektrycznej do tatuowania, pojawienie się nowych oryginalnych stylów, czy zerwanie z łatką domeny kryminalistów. Niegdyś tatuaże były realizowane praktycznie tylko od mężczyzn dla mężczyzn i nie do pomyślenia było to, żeby płeć piękna brała w tym czynny udział. Jak w każdej dziedzinie tak i tutaj musiało dojść do przewrotu i chciałbym przybliżyć sylwetki kobiet, które wyszły tym zasadom naprzeciw i wkroczyły do świata tatuażu z przysłowiowego buta.

Kim był Samuel O'Reilly twórca elektrycznej maszynki do tatuażu

Wiedza - 24.02.2021

Każdy, kto interesuje się choć trochę tatuażem, zapewne kojarzy, jak wygląda maszynka do tatuowania. Dziś nie chcę rozmawiać o jej technicznej stronie, tylko chciałbym przybliżyć historię człowieka, który stoi za jej wynalezieniem. Jego życiorys jest całkiem zawiły i można powiedzieć, że nieco tajemniczy ze względu na niewiele informacji, jakie można znaleźć na jego temat. Niemniej udało mi się ustalić parę ciekawych rzeczy. Zapraszam do lektury o pierwszym tatuażyście, który dzierżył w swych dłoniach elektryczną maszynkę do tatuażu, a mowa będzie o Samuelu O’Reilly.

Tatuaże więźniów z Auschwitz

Wiedza - 25.06.2020

Historia zna wiele przypadków tatuowania więźniów, z tego rozwiązania korzystali starożytni Grecy i Rzymianie. Podobnie z ludźmi łamiącymi prawo postępowano w Japonii, gdzie tatuaż nawet w dzisiejszych czasach jest negatywnie odbierany przez społeczeństwo i utożsamiany jest głównie z wszelakiej maści przestępcami. Jednakże w tych przypadkach ktoś sam zdecydował o tym, że popełni przestępstwo, doskonale wiedział, jakie mogą być tego konsekwencje. Tatuaż był jednym z elementów kary, naznaczony w ten sposób człowiek, był po odbyciu wyroku trzymany na dystans przez resztę uczciwych obywateli. Ciężko było mu wrócić do normalności, ponieważ widziano w nim potencjalne zagrożenie i stosowano wobec niego zasadę ograniczonego zaufania. Temat, jaki chciałbym podjąć, dotyczy bardzo smutnej i niesprawiedliwej części ludzkiej historii, w której tatuaż odegrał niechlubną rolę.

Plemienne tatuaże - ich historia i znaczenie

Wiedza - 31.01.2020

Bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że plemienne tatuaże były prekursorem tego, co dzisiaj możemy podziwiać na skórze u całej masy ludzi na świecie. Jednak zanim sztuka tatuażu wyewoluowała do tego, co znamy obecnie, musiało minąć bardzo dużo czasu, który należy liczyć w tysiącach lat. To właśnie wtedy tatuowano proste wzory w postaci kropek i kresek, które nawiązywały między innymi do otaczającej plemienną społeczność natury i jej zachowań. Dziś chciałbym przyjrzeć się tym tatuażom, które przetarły szlak wszystkim innym stylom, które pojawiły się później na przestrzeni lat. Zapraszam do lektury.

Historia japońskiej sztuki tatuażu z Yakuzą w tle

Wiedza - 14.01.2020

Przyjmuje się, że tatuaż na terenach Japonii pojawił się już wiele wieków temu, bo około 10 000 lat p.n.e., czyli w tak zwanym Jomonie. Jednak to, co możemy podziwiać obecnie, wytworzyło się w okresie Edo, który przypadał na lata 1603-1868. W tym czasie tatuowanie było surowo zabronione, lecz nie powstrzymało to rozwoju Irezumi, bo właśnie taką nazwę nosi japońska sztuka tatuażu. Jest ona od lat źle odbierana przez japońskie społeczeństwo i kojarzona głównie z przestępcami. Do dziś w wielu miejscach publicznych typu baseny, łaźnie, czy też restauracje wstęp dla osób z tatuażem jest zakazany albo mocno utrudniony. Nie ma tu znaczenia jego rozmiar, ale sam fakt jego posiadania. Trzeba przyznać, że artyści trudniący się tatuowaniem nie mają w Japonii łatwego życia, ale mimo wszystkich przeciwności, stale kultywują wspaniałą tradycję, o której więcej opowiem w tym artykule.

Żeglarski styl tatuażu

Tatuaże dotykające tematyki morskiej funkcjonują w zawodzie marynarza (i nie tylko) już od wielu lat i pomimo tego, iż noszone są głównie przez mężczyzn, również kobiety decydują się na umieszczenie ich na swoim ciele. Reprezentowane są przez poszczególne symbole i w pierwszej kolejności należy tutaj wymienić kotwicę lub ster statku, które bez wątpienia są jednymi z najbardziej popularnych motywów, lecz nie tylko one przenoszone są igłą pod skórę. Jest ich zdecydowanie więcej, o czym będziecie mogli się przekonać, czytając dalej ten artykuł.

Tatuaże rosyjskich przestępców

Na świecie funkcjonuje cała masa organizacji przestępczych, lecz żadna z nich nie dorównuje tej, która nosi miano Wor Zakonu. W opinii publicznej funkcjonuje jako rosyjska mafia i pod tą nazwą jest znana większości osób. W skład tej organizacji wchodzą najbardziej bezwzględni i brutalni gangsterzy, których absolutnie nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze. W odróżnieniu od pozostałych grup o charakterze zbrojnym kierują się wieloletnią tradycją i zasadami, dzięki czemu są dla nas tak bardzo interesujący. Charakterystyczne są ich tatuaże, które stanowią prestiż i powód do dumy w środowisku przestępców zza naszej wschodniej granicy. Każdy z nich ma własne znaczenie i tatuowany jest za konkretne zasługi w przestępczym półświatku. O tym jednak dowiecie się w dalszej części artykułu, ponieważ ważne jest, aby poznać ich historię, by zrozumieć, dlaczego pokrywanie ciała tatuażami ma dla nich tak ogromne znaczenie.