Witaj,
Gościu!

5 kobiet, które miały wpływ na sztukę tatuażu

Branża, jaką jest sztuka tatuażu, pokonała długą drogę do momentu, w jakim znajduje się dzisiaj. Na przestrzeni lat dochodziło do wielu kluczowych wydarzeń, które wywierały na nią duży wpływ. Były to z pewnością wynalezienie maszynki elektrycznej do tatuowania, pojawienie się nowych oryginalnych stylów, czy zerwanie z łatką domeny kryminalistów. Niegdyś tatuaże były realizowane praktycznie tylko od mężczyzn dla mężczyzn i nie do pomyślenia było to, żeby płeć piękna brała w tym czynny udział. Jak w każdej dziedzinie tak i tutaj musiało dojść do przewrotu i chciałbym przybliżyć sylwetki kobiet, które wyszły tym zasadom naprzeciw i wkroczyły do świata tatuażu z przysłowiowego buta.

Rewolucyjne kobiety w sztuce tatuażu

Maud Wagner pierwsza kobieta z tatuażami

Nie od dziś wiadomo, że kobiety w starożytnych kulturach tatuowały się bez skrępowania. Tak było, chociażby wśród ludów Polinezji. Jednak w świecie XIX wiecznego Zachodu takie zachowania nie były czymś na porządku dziennym i kilka kobiet musiało przetrzeć szlaki dla kolejnych pokoleń.

Musimy pamiętać, że to były czasy, w których kobiety miały sporo ograniczeń w społeczeństwie. Jednak dziewczyny, które tutaj opiszę, miały w sobie na tyle siły i zaparcia, że nie dały sobie wmówić, że tatuaże są tylko i wyłącznie dla mężczyzn. To pierwsze pełnoprawne tatuażystki, które bez wątpienia były pionierkami jeżeli chodzi o tatuaże wykonywane kobiecą ręką.

Warto przeczytać: Plemienne tatuaże - ich historia i znaczenie

Maud Steven Wagner

Maud Wagner z tatuażami

Zacząć należy od pierwszej tatuażystki w historii Stanów Zjednoczonych, którą była Maud Wagner, pochodząca z Lyon w Kansas. Urodziła się w 1877 roku w ubogiej rodzinie, w jakiej nie miała zbyt wielu ciekawych perspektyw na przyszłość. Będąc jeszcze nastolatką, zdecydowała o ucieczce z domu i dołączeniu do cyrku, który podróżował po całym kraju. Tam odkryła w sobie całkiem niezłe umiejętności akrobatyczne, co pozwoliło jej na przyłączenie się do cyrkowej obsady.

W trakcie pobytu cyrku w jednym z amerykańskich miast poznała Gusa Wagnera. Gus był znanym i poważanym w środowisku tatuażystą. Para szybko wpadła sobie w oko, a na Maud duże wrażenie zrobiły liczne tatuaże, jakie malowały się na jego skórze. Zafascynowało ją to do tego stopnia, że zgodziła się z nim umówić pod warunkiem, że pokaże jej tajniki tatuowania. Wywiązało się między nimi uczucie i wspólna pasja, co doprowadziło do tego, że niedługo później Maud opanowała wykonywanie tatuaży tradycyjną metodą, czyli handpoke. Pomimo pojawienia się na rynku maszynki elektrycznej, ona polubiła na tyle „ręczny” sposób tatuowania, że nigdy aż do śmierci w 1961 roku z niej nie skorzystała.

Do historii przeszła nie tylko jako pierwsza tatuażystka w Stanach Zjenoczonych, ale również jako osoba, która pomogła w rozpowszechnieniu tej sztuki w całym kraju. Małżeństwo wspólnie wyruszyło w głąb Ameryki, oddając się całkowicie swojej pasji i czyniąc z niej sposób na zarobek. Ciekawe jest również to, że ich córka Loveta w wieku 9 lat trzymała maszynkę do tatuowania w ręce, co później poskutkowało tym, że tak jak rodzice została zawodową tatuażystką. Jako jedna z nielicznych artystek sama nie posiadała ani jednego tatuażu na skórze!

Millie Hull

Millie Hull dziewczyna w tatuażach

Swego czasu była znana jako jedyna artystka tatuażu w Nowym Jorku. Przyszła na świat w 1897 roku i podobnie jak Maud dołączyla do cyrku w młodym wieku (13 lat). Ona jednak wolała zostać tancerką burleski. Swój pierwszy tatuaż wykonała u Charliego Wagnera, to doświadczenie było dla niej na tyle ekscytujące, że w późniejszym czasie próbowała tatuowania na samej sobie! Można śmiało powiedzieć, że była totalnym samoukiem i w przeciwieństwie do innych kobiet z tej listy, nie otrzymała pomocy od chłopaka (albo męża) i wszystko, czego się nauczyła, było na zasadzie prób i błędów.

Gdy nauczyła się dobrze tego fachu, zdecydowała się na kolejny krok, jakim było otworzenie własnego studia tatuażu. Nazywało się „Tattoo Emporium” i mieściło się w słynnej dla tej sztuki dzielnicy Manhattanu, czyli Bowery. Trzeba oddać jej to, że zrobiła niemałą furorę w tamtej okolicy. Była jedną z nielicznych kobiet pracujących w branży tatuatorskiej w Bowery, a z pewnością jedyną, która miała tam swój własny biznes. W 1943 roku Millie została doceniona za swój wkład w tę sztukę i oficjalnie przyznano jej tytuł „Jedynej artystki tatuażu w Nowym Jorku”. Zmarła w 1947 roku dożywając zaledwie 50 lat.

Jessie Knight

Jessie Knight z tatuażami

Pierwsza i jedyna kobieta w zawodzie tatuatora na terenie Wielkiej Brytanii, która ten tytuł dzierżyła przez niemalże 40 lat! Urodziła się w 1904 roku, a zainteresowanie sztuką tatuażu zostało u niej zaszczepione przez ojca, marynarza i cyrkowca, który dodatkowo dorabiał jako tatuażysta. Przez wiele lat podróżowała u jego boku, obserwując jego występy i to jak tatuuje swoich klientów. Ciekawostką jest to, że występy jej ojca w cyrku nie należały do najbezpieczniejszych i pomimo to zaangażował Jessie parę razy, przez co nastoletnia jeszcze dziewczyna została dwukrotnie postrzelona.

Jessie poszła w ślady ojca i mimo niebezpieczeństw związanych z pracą w cyrku została profesjonalnym kaskaderem. Kwestią czasu było spróbowanie przez nią sił w tatuowaniu i gdy skończyła 17 lat, tak też się stało. Rok później, gdy jej ojciec zmuszony był do powrotu na morze, powierzył Jessie swój salon tatuażu. Wieść o tym obiła się szerokim echem po okolicy i wielu ludzi było zaciekawionych, jak wygląda młodziutka, utalentowana dziewczyna zajmująca się tatuowaniem. W tamtym czasie było to po prostu czymś niespotykanym.

Jessie miała wiele problemów w swym prywatnym życiu, głównie przez męża, który się nad nią brutalnie znęcał, doprowadzając nawet do kilku poronień. Nie móc znieść takiego życia, zostawiła męża i rozpoczęła nowy etap. W 1936 roku otworzyła swoje pierwsze studio tatuażu, reklamując się przy tym jako „Jessie Knight: Expert Freehand Lady Tattoo Artist”. Ważnym momentem w jej karierze było zajęcie drugiego miejsca w londyńskim konkursie „Champion Tattoo Artist of all England” w 1955 roku. To osiągnięcie było czymś naprawdę wielkim, zwłaszcza że zostało przyznane kobiecie. W późniejszych latach Jessie przeszła na tatuatorską emeryturę. Wyjątek robiła jedynie dla bliskich i przyjaciół. Zmarła w wieku 88 lat w 1992 roku, stając się kobiecą ikoną angielskiej sztuki tatuażu.

Betty Broadbent

Betty Broadbent i tatuaże

Tatuażystka i działaczka na rzecz feministek w Stanach Zjednoczonych, która łamała konwenanse dotyczące kobiecej urody. Urodziła się w Finadelfii w 1909 roku, a w wieku 14 lat odkryła w sobie pasję do tatuaży. W tym kierunku została pchnięta przez Jacka Redclouda, którego poznała na promenadzie w Atlantic City. Mężczyzna miał na ciele wiele wytatuowanych wzorów, które zaintrygowały Betty. Temat ten bardzo się jej spodobał i niedługo po tym Jack przedstawił ją znanemu i cenionemu w branży Charliemu Wagnerowi. Można powiedzieć, że od tego czasu Betty wprost pokochała tatuaże. W 1927 roku rozpoczęła proces tatuowania swojego ciała. Tego zadania podjął się sam Wegner, jak i również paru innych mniej znanych tatuażystów. Finalnie na jej skórze wylądowało aż 565 tatuaży! Tak wyglądająca kobieta przyciągała wzrok gapiów na ulicy. Cyrkowe znajomości Charliego Wagnera pozwoliły jej na podjęcie pracy w cyrku, gdzie od tej pory występowała, pokazując swoje wytatuowane niemalże w całości ciało.

W 1939 roku Betty zrobiła coś, co było nie do pomyślenia dla zdecydowanej większości ludzi, żyjących w tamtym okresie, mianowicie wzięła udział w Światowym konkursie piękności. W połowie XX wieku społeczeństwo negatywnie patrzyło na osoby z tatuażem, a tym bardziej na kobiety z takimi zamiłowaniami. Ona jednak mimo wszystko podjęła próbę i pokazała inne oblicze sztuki tatuażu, udowadniając tym samym, że tatuowanie jest tak naprawdę dla każdego.

Jej praca nie kończyła się na prezentowaniu swego ciała w cyrku. Betty zajmowała się także tatuowaniem, odwiedzając takie miasta jak Montreal, San Fancisco oraz Nowy Jork. W 1937 roku wyruszyła do Nowej Zelandii i Australii, gdzie zaprezentowała się tamtejszym ludziom. Po kilku latach, bo w 1981 roku wróciła do USA i dostąpiła niezwykłego zaszczytu, albowiem została pierwszą osobą, która znalazła się w Galerii sław tatuażu. Zmarła w wieku 73 lat. Obecnie Betty uznawana jest za najczęściej fotografowaną wytatuowaną kobietę XX wieku.

Esther Evans

Esther Evans artystka tatuażu

To kobieta, która jest prawdopodobnie jedną z najbardziej utalentowanych i jednocześnie najmniej docenianych tatuażystek XIX wieku. Tatuowania nauczyła się od swojego męża, znanego tatuażysty Sailor Eddiego. U jego boku rozwijała swoje umiejętności, z czasem tworząc swój uniwersalny styl. Znana była z projektowania odważnych kolorowych tatuaży, które były powiewem świeżości i wyróżniały się na tle pozostałych motywów popularnych w tamtym czasie.

W ciągu swej kariery Esther była właścielką dwóch cieszących się dużą popularnością salonów tatuażu, które prowadziła razem z mężem w miastach Finadelfia i Camden. Pomimo bezapelacyjnego talentu w tatuowaniu nie przebiła się mocniej do świadomości ludzi, jako ktoś, kto zasłużył się dla tej sztuki. Przez lata pracowała w cieniu męża i to właśnie Sailor Eddie jest częściej wspominany w charakterze zasłużonego tatuażysty. Trzeba jednak o niej pamiętać, bo w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn radziła sobie świetnie, dostarczając wielu wspaniałych tatuaży w stylu Amerykańskim Tradycyjnym.

Pierwsze kobiety w branży tatuaży

Nie da się ukryć, że wymienione tutaj artystki przetarły szlak kobietom, które dzisiaj swobodnie mogą oddawać się swojej pasji, jaką jest tatuowanie. Należy im się szacunek za to, że nie bały się wyjść poza schemat, przy okazji zwiększając popularność tatuaży na świecie.

Warto przeczytać: Kto wynalazł pierwszą elektryczną maszynkę do tatuażu?

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 08.03.2021
Tagi: Historia tatuażu