Witaj,
Gościu!

Dlaczego ludzie robią sobie tatuaże

Analizując historię tatuaży, można śmiało stwierdzić, że nie miały one łatwych początków. Gdy w 1800 roku pojawiły się po raz pierwszy, kojarzono je tylko i wyłącznie z przestępczością lub dewiacją. Musiało upłynąć wiele lat, żeby w świadomości ludzi nastąpiła zmiana poglądów na ich temat i tak dzisiaj, coraz więcej osób decyduje się na taką formę modyfikacji swojego ciała. Według jednego szacunku, 38 procent dorosłych w wieku od 18 do 29 lat posiada przynajmniej jeden tatuaż.

Tatuażysta z maszynką

Grupa badanych z Południowej Afryki

Należy zadać sobie pytanie, co sprawia, że co niektórzy ludzie postanawiają zrobić sobie dziarę? Aby na to odpowiedzieć, psycholog Luzelle Naude z University of the Free State przeprowadziła badanie na ten temat i w tym celu udała się do Południowej Afryki. Wraz ze swoimi współpracownikami chcieli ustalić, dlaczego tamtejsi mieszkańcy zdecydowali się na wytatuowanie swojego ciała i jakie są ich spostrzeżenia dotyczące metod tatuowania. Do rozpoczęcia badań potrzebowali określonej grupy ludzi, która dostarczy im potrzebnych informacji. Gdy mieli już wystarczającą liczbę osób, mogli przejść do ankiety, jaka miała ustalić ich doświadczenia z tatuażami. Padały tam pytania dotyczące posiadania tatuaży, ich ilości, z jakich powodów zostały zrobione, czy ich znajomi mają tatuaże i jaki jest ich stosunek do wytatuowanych osób. Dało to jedynie pewien zarys zjawiska i żeby wejść głębiej w temat, Luzelle Naude przeprowadziła dodatkowo bardziej szczegółowe wywiady z uczestnikami ankiety.

Warto przeczytać: Tatuowanie metodą handpoke.

Projektowanie tatuażu

Pozytywne opinie na temat tatuaży

Wyniki były oczywiste. Większość z ludzi uczestniczących w ankiecie (78%) nie posiadała tatuaży, tak samo, jak ich rodzice (92%). Liczby wyglądają inaczej gdy przyjrzymy się ich znajomym, albowiem według ankietowanych 74% z nich ma tatuaż, a prawie połowa (47%) zastanawiała się nad zrobieniem sobie kolejnego. Wyniki dotyczące chęci posiadania tatuażu były mniej więcej rozłożone po równo, pomiędzy osobami, które chciałyby go mieć (47%), a tymi, które nigdy by nie zgodziły się na wytatuowanie swojego ciała (53%). Ci, którzy mieli tatuaż, w większości przypadków (25%) przypisywali mu osobiste znaczenie. Jako przykład można podać tutaj upamiętnienie swojej matki i ojca lub narodziny dziecka oraz wzory nawiązujące do konkretnej sytuacji w życiu, która w jakiś sposób uwarunkowała to, kim dana osoba jest obecnie. Niektórzy z uczestników ankiety (12%) wskazywali na to, że ich tatuaże przypominają im o tym, kim byli w przeszłości lub to, kim chcą się stać, a także to, że dzięki nim mogą przekazać jakąś historię. Reszta ankietowanych widziała w tatuażach po prostu atrakcyjną formę sztuki.

Warto przeczytać: Czy tatuaże muszą mieć znaczenie?

Tatuaż na plecach

Negatywna ocena tatuaży

Przyszła kolej na ludzi, którzy nie widzą w tatuażach nic dobrego. W ich wypowiedziach można było znaleźć powody, które dotyczyły uwarunkowań społecznych i kulturowych, w tym w głównej mierze religii (11%). Uczestnicy mówili o tym, że ich ciało jest niczym świątynia ducha świętego, więc aby utrzymać duchową czystość, nie powinni jej bezcześcić tuszem wbijanym pod skórę. Innym ważnym czynnikiem, przez który wybrani ludzie nie chcieli mieć tatuaży, jest negatywna reakcja ze strony rodziny oraz przyjaciół, a także ewentualne problemy w miejscu pracy. Kolejna grupa (10%) brała pod wątpliwość trwałość tatuaży, zaznaczając przy tym, że będąc w podeszłym wieku, będą oni wyglądać niestosownie. Część uczestników (10%) obawiała się po prostu bólu związanego z tatuowaniem, a jeszcze innym to najzwyczajniej w świecie się nie podobało i argumentowali to tym, że nigdy nie przykleiliby naklejki na drogi sportowy samochód, który jest oczywiście analogią do ich własnego ciała.

Warto przeczytać: Miejsca na ciele, które są wyjątkowo bolesne na tatuaż.

Czerwona maszynka do tatuowania

Osoby z tatuażem w oczach społeczeństwa

Na kolejnym etapie badania, ankietowani musieli opowiedzieć o tym, jak inni zapatrują się na ich tatuaże i jakie sami mają poglądy w tym temacie. Trzeba przyznać, że większość z uczestników pozostała bezstronna (54%), ich wypowiedzi o wytatuowanych osobach były pozytywne. Idąc dalej to 18% pytanych, miało mieszane uczucia, 13% wyraziło swoje niezadowolenie z faktu posiadania przez kogoś tatuażu, a reszta (15%) nie miało konkretnego zdania w tej kwestii. Zdecydowana większość respondentów szanowała to, że ktoś ma ochotę zrobić sobie tatuaż. Niemniej jednak trzeba wspomnieć o tym, że ankietowani w ogromnej części (74%) uważali, że społeczeństwo nie patrzy przychylnym okiem na osoby mające tatuaż. W opozycji do tej opinii było raptem 17% osób uczestniczących w badaniu, ich zdaniem ludzie oceniali tatuaże w pozytywny sposób. Pozostałe 4% nie odpowiedziało nic.

Dziewczyna w trakcie tatuowania

Skrajne oceny ludzi posiadających tatuaże

Ludzie, którym nie było po drodze z tatuażami, określali je mianem brudnych, tandetnych, niechlujnych, brzydkich, a nawet tanich. W podobnym tonie wyrażali się o osobach, które tatuaże noszą na swojej skórze, według nich były to sataniści, kryminaliści, wyrzutki, buntownicy, niewierni, idioci, ludzie wątpliwi moralnie i ogólnie skupiający w sobie zło całego świata. Grupa, która patrzyła na to zjawisko pozytywnie, używała kompletnie innych argumentów w swojej ocenie. Ich zdaniem tatuaże są czymś atrakcyjnym, a ludzie, którzy je noszą na swoim ciele są modni, fajni, odważni, nietuzinkowi, kreatywni, interesujący, artystyczni, bardziej otwarci i liberalni. Podkreślali też, że właściciele tatuaży są twardzi i odporni na ból. Ostatnia grupa standardowo dla tego typu badań miała mieszane odczucia. Część ankietowanych mogłaby wytatuować sobie jakiś wzór, ale tylko pod warunkiem, że będzie miał dla nich osobiste znaczenie. Ktoś inny wytknął to, że tatuaże fajnie jest mieć w młodym wieku, ale gdy zaczniemy się starzeć, staną się uciążeniem. Była mowa również o poszczególnych zawodach i np. nauczyciel według uczestników badania nie powinien mieć tatuaży ze względu na to, że musi dawać dobry przykład dzieciom. O członkach tej grupy można powiedzieć, że mieli tak zwane „postrzeganie warunkowe”, czyli tatuaż nie przeszkadzał im w określonych warunkach, gdy wychodzili ze swojej strefy komfortu, ich opinia ulegała zmianie. Dla wielu ankietowanych duże znaczenie miała również liczba posiadanych tatuaży. Negatywne emocje wzbudzała częściej osoba, która ma na swoim ciele bardzo dużo tatuaży, niż ktoś, kto posiadał tylko jeden albo dwa wzory.

Warto przeczytać: Cechy osób posiadających tatuaże.

Robienie nowego tatuażu

Negatywne konsekwencje z powodu posiadania tatuaży

Kolejnym przystankiem na drodze badanych było pytanie dotyczące tego, czy doświadczyli jakichś przykrości z powodu posiadania tatuażu i czy jakieś wydarzenie w ich życiu sprawiło, że żałowali swojej wizyty u tatuażysty. Najczęstszymi odpowiedziami był te mówiące, o wizycie u nieprofesjonalnego tatuażysty, który zostawił po sobie tylko uczucie wstydu związane ze źle wykonanym tatuażem. Niektórzy źle wspominali ból obecny w trakcie tatuowania i z tego względu nie zrobią sobie nigdy drugiego tatuażu. Padły też stwierdzenia dotyczące niewłaściwie wybranych wzorów takich jak np. imię chłopaka lub dziewczyny, z którą po czasie dana osoba się rozstała. Uprzedzenia związane z tatuażami jednych motywowały do dalszego działania, innych skłaniały do zakrywania swojego ciała, by nie narażać się na falę krytyki ze strony społeczeństwa.

Warto przeczytać: Jak wybrać dobrego tatuażystę?

Tatuaż budda na przedramieniu

Wzrost świadomości ludzi w kwestii tatuaży

Kończąc analizę badań przeprowadzonych przez Luzelle Naude, chciałbym zacytować Michaela Biondi, który napisał kiedyś takie słowa: „Nasze ciała zostały wydrukowane jako puste strony, które mają być wypełnione atramentem naszych serc”. Myślę, że ten cytat idealnie wpasowuje się w niniejszy artykuł. Świadomość ludzi w kwestii tatuaży z roku na rok staje się większa i wystarczy spojrzeć, jak jeszcze parę lat temu w Polsce społeczeństwo reagowało na kogoś, kto był wytatuowany. Obecnie jest na to większe przyzwolenie i już nie mówi się, że każdy, kto ma tatuaż, wyszedł dopiero, co z więzienia. Coraz częściej mówi się o tatuażach w charakterze dzieł sztuki i miejmy nadzieję, że będzie to szło dalej w tym kierunku.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 08.11.2019