Witaj,
Gościu!

Jak wybrać dobrego tatuażystę?

Gdy już wybierzesz swój wymarzony wzór, który chcesz przenieść na skórę, musisz zmierzyć się z jeszcze jedną istotną kwestią, mianowicie z wyborem tatuażysty. Obecnie wartościowych artystów jest naprawdę bardzo dużo, ale równie liczni są pseudo specjaliści, którzy z tym zawodem nie powinni mieć do czynienia. Osoby siedzące w temacie tatuażu od dłuższego czasu doskonale znają się na rzeczy i wiedzą jak rozpoznać dobre studio, ale początkujący adepci mogą już tego nie wiedzieć, dlatego postanowiłem napisać o tym kilka wskazówek, które nakierują we właściwe miejsce.

tatuażysta robiący tatuaż na przedramieniu

Nie śpiesz się z wyborem tatuażysty

Wiele osób można określić mianem w gorącej wodzie kąpanych ze względu na jak najszybszy wybór studia tatuażu. Prawda jest taka, że tatuaży nie powinno się robić pod wpływem emocji i w pierwszym lepszym studiu. Co innego, gdy posiadasz już całkiem sporą kolekcję dziar na swoim ciele, wtedy tatuowanie nie jest dla ciebie jakimś wielkim wydarzeniem, po prostu robisz sobie kolejną i tyle.

Osobiście dużo frajdy sprawia mi samo sprawdzanie poszczególnych tatuażystów, nawet jeśli przez najbliższe miesiące nie mam w planach nic konkretnego do wytatuowania. Lubię wiedzieć, kto jest w dobrej formie lub czy na scenie pojawił się ktoś nowy, warty uwagi. Często pod wpływem przeglądanych prac poszczególnych artystów, wstępuje we mnie niespodziewana wena i wpadam na pomysł, którego wcześniej nie rozpatrywałem i w ten sposób mam materiał na ewentualną dziarę. Jeśli jesteś pewny, że chcesz zrobić sobie tatuaż i masz już gotowy projekt, to poświęć trochę czasu na poszukiwania. Poniżej znajdziesz kilka porad, na co zwracać w szczególności uwagę.

Warto przeczytać: Skąd czerpać pomysły na tatuaże?

tatuaż wykonywany na przedramieniu

Rozmawiaj z tatuażystami i pytaj o wszystko

Zacznij od rozeznania, w sieci można znaleźć tak wiele wspaniałych i różnorodnych tatuaży, że od ich nadmiaru może rozboleć głowa. Najlepszymi miejscami do tego będą strony takie jak Facebook i Instagram, gdzie dosłownie roi się od dobrych tatuażystów. Dziarownia tak samo jest dobrym źródłem informacji, ze względu na listę salonów z całej Polski i forum, na którym można zasięgnąć języka u innych ludzi lubujących się w tatuażach. Co do Facebooka to muszę wspomnieć jeszcze o grupach, które zrzeszają osoby związane w jakiś sposób z tatuażami. Znajdziesz tam tatuażystów, rysowników i rzecz jasna ludzi, którzy chcą pochwalić się swoimi dziarami. To świetne miejsce na zaczerpnięcie opinii o jakimś artyście, więc jeśli znajdziesz tatuatora, któremu zechcesz powierzyć wykonanie tatuażu, wcześniej możesz co nie, co się o nim dowiedzieć. Dziarownia także posiada swoją grupę i znajdziesz ją pod tym linkiem: Tatuaże - Dziarownia.pl .

Daj sobie możliwość rozmowy z paroma tatuażystami, sprawdź, jakie jest ich podejście do klienta. Tatuując się po raz pierwszy, zapewne będziesz miał mnóstwo pytań, dobry i wyrozumiały artysta opowie ci o wszystkich kwestiach związanych z tatuażem. Na sam początek możesz prowadzić konwersację przez internet lub telefonicznie. Dopiero jak ci się spodoba rozmowa, możesz umówić się na spotkanie w salonie, gdzie na spokojnie omówicie realizację projektu. Musisz wiedzieć o tym, że wielu tatuażystów tworzy jedynie autorskie projekty i nie są skorzy do tatuowania cudzych pomysłów. Jednak jeśli mocno chcesz tatuaż akurat od tego konkretnego tatuażysty, możesz powierzyć mu stworzenie projektu specjalnie pod ciebie. W innym wypadku znajdź takiego, dla którego wykonanie nieswojego wzoru nie stanowi wielkiej przeszkody.

Warto przeczytać: FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie tatuaży

duży tatuaż napis na plecach u dziewczyny

Zweryfikuj projekty wykonane przez wybranego tatuatora

Koniecznie zapoznaj się z pracami, które wyszły spod ręki tatuatora, który cię zainteresował. Artysta, który zdaje sobie sprawę z własnego talentu i dobrej jakości tatuowanych wzorów nie widzi absolutnie żadnych przeszkód w tym, żeby pochwalić się nimi całemu światu. Jest to w końcu jego wizytówka, dzięki temu zyskuje rozpoznawalność i kolejnych klientów. Jego portfolio mówi o nim samym. Tak zorientujesz się, czy jest w ogóle sens umawiania się na konsultacje, ponieważ może ci nie odpowiadać jego styl, np. chcesz mieć realistyczny, wykonany czarnym tuszem portret bohatera z ulubionego filmu, a natrafiłeś na specjalistę od kolorowych neotradycyjnych dziar. Jego tatuaże mogą fantastycznie wyglądać, ale jeśli nie tego oczekujesz, szukaj dalej i z pewnością natrafisz na kogoś, kto jest mistrzem w realistycznej konwencji. Pośpiech nie popłaca, pamiętaj!

Odnośnie zdjęć tatuaży umieszczanych w internecie musisz mieć się na baczności. Odkąd prowadzę bloga, zdarzyło mi się dostać parę wiadomości o oszustwie. Otóż pewien „specjalista” umieścił na swoim fanpage’u wspaniałe tatuaże, nie było się do czego przyczepić. Jednak, gdy klient zrobił u niego dziarę, okazało się, że pozostawia wiele do życzenia i znacznie odbiega od umiejętności prezentowanych w innych pracach rzekomo jego autorstwa. Takich ludzi na całe szczęście jest niewiele, dużo jest za to osób, którym wydaje się, że potrafią tatuować, a rzeczywistość jest całkowicie inna. Oni jednak z czystym sumieniem wrzucają swoje faktyczne prace, więc nie można tu mówić o żadnym oszustwie. Wierzę jednak w to, że większość ludzi potrafi odróżnić profesjonalną robotę od amatorki. Jeśli ktoś nie potrafi, to wrócę do tego, co napisałem wcześniej. Innymi słowy, trzeba na to poświęcić trochę czasu, nie wystarczy rzut oka na jeden, czy tam dwa tatuaże. Żeby zrozumieć różnicę, trzeba przejrzeć o wiele więcej i dopiero wtedy decydować o czymkolwiek.

Znajomi z tatuażami mogą udzielić ci ciekawych informacji

Oprócz zasięgnięcia porady w internecie zapytaj znajomych. Jeśli ktoś z nich posiada tatuaż, warto z nim na ten temat zamienić parę zdań. Pod warunkiem, że owa dziara jest poprawnie wykonana. Ostatnie, co chciałbyś zrobić to słuchanie wskazówek od osoby, która dała sobie wytatuować coś wątpliwej jakości. Co innego, gdy zdaje sobie sprawę z błędu i zdążył się do edukować i faktycznie ma ci do powiedzenia coś ciekawego. To już ty musisz zweryfikować. Ja swój pierwszy tatuaż zrobiłem w studiu, które poleciła mi koleżanka. Wtedy nie byłem zbytnio zaznajomiony z prawami, jakimi rządzi się sztuka tatuażu. Spodobała mi się po prostu jej dziara i uważałem, że jest porządnie wykonana. Zrobienia tatuażu u tego samego artysty nie żałuję, spodobało mi się na tyle, że wróciłem do niego jeszcze jeden raz. U ciebie może być tak samo, nie od dziś wiadomo, że najlepszą reklamą jest ta z polecenia.

studio tatuażu

Wygląd miejsca pracy tatuażysty potrafi o nim dużo powiedzieć

Portfolio z tatuażami to jedno, a wygląd miejsca pracy to drugie. Na to również musisz zwrócić uwagę. Higiena w tym zawodzie to coś niezwykle ważnego i salon, który nie spełnia określonego standardu, powinieneś wyrzucić od razu ze swojego zestawienia. Najlepiej stan studia zobaczyć na własne oczy i jeśli uznasz, że nie podchodzi się tam poważnie do zasad czystości i sterylności wszystkich narzędzi do tatuowania, to odwróć się na pięcie, nic nie stracisz. Większość rzeczy używanych do tatuażu jest jednorazowa, na takie szczegóły zwracaj przede wszystkim uwagę w trakcie zapoznawczej wizyty. Igły, kubeczki do tuszu, folia na fotelu, rękawiczki itp. muszą być zmieniane przy nowym kliencie, niedopuszczalne jest naruszanie tych zasad.

Warto przeczytać: Choroby, które mogą pojawić się po tatuowaniu

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 30.05.2020