Witaj,
Gościu!

Skąd czerpać pomysły na tatuaże?

Jestem zdania, że ludzi można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa to osoby, które posiadają bujną wyobraźnię i nie jest dla nich problemem stworzenie czegoś kreatywnego w krótkim czasie. Druga grupa dotyczy ludzi, którzy mają kłopot z wymyśleniem czegoś nowego, autorskiego i wolą opierać się na pomysłach innych, ponieważ sami spędziliby nad projektem długie godziny lub nawet dni i finalnie nic ciekawego z tego by nie powstało. Niestety każdy nie może być dobry we wszystkim, więc czasem warto poszukać pomocy u kogoś, kto się na tym aspekcie lepiej zna. Niniejszy artykuł skierowany jest głównie do tego drugiego grona odbiorców, aczkolwiek ci pierwsi również będą mogli wesprzeć swoją wyobraźnię. Szczypta inspiracji przyda się każdemu, więc zapraszam do lektury.

Robienie tatuażu na przedramieniu

Z jakiego powodu chcesz zrobić tatuaż?

Na samym początku musisz zadać sobie pytanie, dlaczego chcesz zrobić tatuaż? Odpowiedzi może być kilka na przykład, bo jest na to aktualnie duża moda lub dlatego że chcesz upamiętnić jakieś ważne wydarzenie ze swojego życia, lub bliską ci osobę. Może on być także powiązany z twoją pasją lub wyznaniem, a równie dobrze nie musi mieć żadnego głębszego znaczenia. Zatrzymanie się na chwilę i przeanalizowanie twojej potrzeby posiadania tatuażu pozwoli ci nakierować się na odpowiedni wzór, którego w przyszłości nie będziesz żałował. Co prawda obecna technologia pozwala na usunięcie niechcianego tatuażu, ale nie zawsze przynosi pożądane efekty i kosztuje niemałą kwotę pieniędzy, więc lepiej jest wszystko dobrze przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oprócz tego można wykonać cover up, który jest zabiegiem zakrycia starego tatuażu kompletnie nowym wzorem, lecz nie w każdym przypadku jest to możliwe.

Mężczyzna czujący ból w trakcie tatuownia

Wybranie dobrego miejsca na tatuaż

Kolejną kwestią oprócz pomysłu na tatuaż jest wybranie dla niego odpowiedniego miejsca na ciele. Pomimo tego, iż społeczeństwo patrzy na tatuaże coraz przychylniej, to wciąż są kręgi, w których nie są mile widziane. Jeżeli pracujesz w zawodzie takim jak nauczyciel lub bankowiec nie możesz wytatuować sobie miejsc, które są widoczne. Można tutaj także przytoczyć członków rodziny, którzy nie patrzą na taki proceder przychylnym okiem i lepiej swój pierwszy tatuaż umieścić pod ubraniem, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jest jeszcze ból, o jakim nie można zapominać. Tatuowanie boli mniej lub bardziej i zależy to tylko i wyłącznie od danego człowieka, więc musisz zadać sobie pytanie, czy będziesz w stanie wytrzymać ten proces. Są na rynku preparaty, które niwelują poczucie bólu, ale zdanie na ich temat wśród tatuażystów jest podzielone, więc będziesz musiał się o tym przekonać na własnej skórze.

Warto przeczytać: Miejsca na ciele, które są wyjątkowo bolesne na tatuaż.

Dwie ręce wytatuowane w całości czarno-szarym tuszem

Zmiany w koncepcji projektu tatuażu

Jestem zdania, że im więcej tatuaży dana osoba posiada, tym łatwiej jest jej wymyślać kolejne projekty. Wręcz czasem trudno jest wybrać między kilkoma wzorami, które wpadły do głowy. Inaczej ma się sprawa w przypadku pierwszego tatuażu, tutaj bardzo często koncepcja potrafi się zmieniać na przestrzeni czasu i nawet jeśli początkowo planowaliśmy napis, możemy skończyć z rozbudowanym wzorem na ramieniu. Ważne jest, tak jak wcześniej wspomniałem, aby swojego pomysłu być w 100% pewnym, rozmowy z innymi osobami znającymi się na rzeczy i ze znajomymi lub rodziną na pewno pomogą przy wyborze. W trakcie takich rozmów można rozwiać wątpliwości i wyliczyć plusy i minusy określonego projektu. Można powiedzieć, że tatuaż to pamiątka na całe życie i zdecydowanie lepiej jest nim się chwalić, niż się go wstydzić.

Tatuaże Czarny kruk i czaszka w stylu trash polka

Róże style tatuażu spośród, których można wybierać

Jeżeli jesteś laikiem w tematyce tatuaży, to zapewne nie masz zielonego pojęcia o tym, że w tej sztuce istnieje wiele różnych stylów, które znacznie różnią się od siebie wyglądem. Według moich osobistych obserwacji mogę stwierdzić, że aktualnie najbardziej popularnym jest styl realistyczny. Jego domeną jak sama nazwa wskazuje, jest przeniesienie praktycznie jeden do jednego czyjegoś portretu, zwierzęcia, jakiegoś miejsca lub przedmiotu. Prace wykonywane są zarówno w kolorze, jak i w odcieniach szarości. Trudno się dziwić, że tatuatorzy specjalizujący się w realizmie są tak rozchwytywani, skoro ich prace wyglądają po prostu fantastycznie. Kolejny na liście jest Oldschool, jaki charakteryzuje się ciemnym, grubym zarysem oraz mocno kolorowym wypełnieniem. Tatuaże utrzymane w tym duchu nie należą do najbardziej skomplikowanych i najczęściej przedstawiają uproszczone wizerunki ludzi, przedmiotów oraz elementów fauny i flory. Następny jest Newschool, który jest rozbudowaniem poprzedniego stylu. Cechuje się o wiele większą szczegółowością, dodatkowymi cieniami oraz rozszerzoną paletą kolorów. Styl nazywany graficznym to przede wszystkim niewielkie czarno-szare aranżacje, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z pracami wykonanymi, chociażby ołówkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać go przy tworzeniu projektu o większych rozmiarach. Następnym wartym wymienienia jest Dotwork, który zakłada budowanie tatuażu z malutkich kropeczek zamiast kresek. Coraz większa rzesza ludzi przekonuje się do tego stylu bowiem, reprezentuje coś całkiem odmiennego. W tym przypadku tatuatorzy wykonują skomplikowane oraz proste kompozycje geometryczne obejmujące mały wycinek ciała, jak i również na przykład całą rękę. Trash Polka to z kolei styl, którego nie można pomylić z niczym innym. Łączy w sobie realistyczne obrazy oraz rozmazane czerwone i czarne smugi przeplecione najczęściej z jakimiś napisami. Można jeszcze przytoczyć tutaj tatuaże robione na wzór obrazów namalowanych farbą akwarelową. Tak naprawdę jest tego znacznie więcej i ciężko jest wszystko wymienić jednym tchem, tak aby to miało ręce i nogi, zwłaszcza że są artyści, którzy cechują się tak indywidualnym stylem, że ciężko jest go jednoznacznie sklasyfikować.

Więcej na temat poszczególnych stylów tatuowania mozna przeczytać w sekcji FAQ, gdzie znajdują się najczęściej zadawane pytania odnośnie tatuaży i oczywiście odpowiedzi na każde z nich. Informacje znajdują się pod tym linkiem: FAQ - style tatuażu.

Tatuaż portret indianki na ramieniu u mężczyzny

Dziarownia.pl

Szukania pomysłu na tatuaż możesz zacząć od Dziarowni, gdzie znajduje się ogromna galeria inspiracji, która z każdym dniem powiększa się o kolejne prace wrzucane przez użytkowników. Aby ułatwić każdemu poruszanie się po stronie, tatuaże zostały podzielone na wiele różnych kategorii takich jak na przykład 3D, kolorowe, religijne, japońskie, czy też patriotyczne. Podział dotyczy także płci, więc jeżeli jesteś kobietą i nie interesują cię typowo męskie dziary, nie musisz na nie tracić czasu, wystarczy że wybierzesz odpowiednią rubrykę. Rozstrzał tematyczny jest naprawdę imponujący i każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo można zajrzeć na forum, żeby podzielić się spostrzeżeniami o tatuażach lub zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonych osób.

Tatuaż róży wytatuowany na gardle

Facebook.com

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest oczywiście Facebook, na którym odnaleźć można całą masę stron poświęconych tatuażom. Można tutaj wybrać pomiędzy konkretnym stylem, który nas w danym momencie interesuje lub fanpage'em, który nie zamyka się tylko na jeden kierunek i publikuje zdjęcia trafiające do każdej grupy odbiorców. Problem tkwi jednak w tym, że jest tego tak dużo, że czasem trudno jest natrafić na coś godnego uwagi. Jeżeli nie chcecie, aby wasza tablica była zaśmiecona przez mało atrakcyjne tatuaże, musicie mądrze wybierać strony, które chcecie śledzić na bieżąco. Oprócz tego na Facebooku ogłaszają się studia tatuażu, które bez skrępowania pokazują swoje prace publicznie, dzięki czemu możesz się dowiedzieć, czy warto skorzystać z ich usług, gdy już wpadniesz na idealny pomysł do zrealizowania.

Portal Dziarownia również posiada fanpage na facebooku oraz grupę, do której można dołączyć klikając w niniejszy link: Tatuaże - Dziarownia.pl.

Tatuaż Anioł umieszczony na kobiecych plecach

Instagram.com

Instagram bez wątpienia jest dobrym źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy nie wiedzą jeszcze, na jaki projekt chcą się zdecydować. Tatuatorzy coraz częściej zakładają tam konta i umieszczają swoje prace, które zaprezentowane są nie tylko w formie zdjęć, ale również filmów, co według mnie jest lepsze i bardziej interesujące. Znajdziesz tam użytkowników, którzy posiadają ogromny talent do rysowania i być może, któryś z projektów wpadnie tobie w oko i stanie się w przyszłości twoim tatuażem. To także miejsce, gdzie wszelakiej maści sławni ludzie wspierają swoją popularność. Wielu z nich ma tatuaże, które można zobaczyć tylko na tym portalu, więc jeżeli jesteś fanem jakiejś publicznej persony, to możesz sprawdzić jej profil i zaspokoić swoją ciekawość.

Tatuaż 3D na klatce piersiowej pokazujący Matkę Boską w krzyżu

Pinterest.com i Tumblr.com

Z portali internetowych z czystym sumieniem mogę jeszcze polecić Pinterest oraz Tumblr. Warto być użytkownikiem tych stron, jeżeli wciąż nie znalazłeś pomysłu na tatuaż. Zakładając konto, wybierasz swoje preferencje i ustawiając je na tatuaże lub po prostu często je wyszukując, z automatu algorytm serwisu będzie dopasowywał do ciebie poszczególne prace. Oprócz gotowych tatuaży jest tutaj niezliczona liczba rysowanych projektów, które umieszczają inni użytkownicy. Jeśli zajrzysz tam nawet na chwilę, to gwarantuję ci, że zostaniesz na dłużej, przeglądając kolejne zdjęcia, tracąc rachubę czasu.

Kolorowy tatuaż realistycznego tygrysa na ramienu u mężczyzny

Rozmowa z wybranym tatuażystą

Na sam koniec dodam, że nie można zapominać o rozmowie z samym tatuatorem. Nie są oni tylko i wyłącznie od tatuowania, ale również od udzielania odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące sfery tatuaży. Jeśli masz zalążek pomysłu na projekt, ale nie potrafisz wyobrazić go sobie w głowie, udaj się do interesującego cię studia i przedstaw ten pomysł wybranemu artyście. Powinien przygotować dla ciebie kilka wariantów, z których wybierzesz ten, jaki będzie ci najbardziej pasował lub przynajmniej zobaczysz na papierze, co mniej więcej chciałeś, ale nie umiałeś tego sam zobrazować. W takim wypadku będziesz miał nad czym dalej pracować i prędzej czy później osiągniesz efekt taki, jaki chciałeś na samym początku.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Zdjęcia Google, Dziarownia

Dodano: 08.11.2018