Witaj,
Gościu!

Artykuły z kategorii Znaczenie tatuaży

Znaczenie tatuażu kruka

W mitologii, literaturze i kinematografii można znaleźć wiele odniesień do ptaka, jakim jest kruk. Poprzez swój charakterystyczny czarny wygląd często kojarzony jest ze złym omenem i ciemnymi arkanami. Jednak jego symbolika jest o wiele bardziej złożona. Stawiany jest zarówno po złej, jak i również dobrej stronie mocy, pośrednicząc między innymi pomiędzy światem żywych i umarłych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak na przestrzeni wieków postrzegany był w różnych kulturach na świecie, zapraszam do czytania.

Znaczenie tatuażu pająka

W całej swojej historii pająki były przedstawiane w różny sposób. Dla jednych ludzi były uosobieniem negatywnych wartości, natomiast dla drugich kompletnie odwrotnie i reprezentowały same pozytywne cechy. Pająki od tysiącleci były obecne w rozmaitych mitach, legendach oraz szeroko rozumianej symbolice. Również dzisiaj często pojawiają się w popkulturze i wiele osób doskonale kojarzy Człowieka-pająka z kart komiksów i filmów lub chociażby Szelobę, która była wyjątkowo złą istotą ze świata Władcy Pierścieni. Te dwie postacie stoją po przeciwnych stronach barykady i idealnie pokazują dualizm znaczeń pająka, który może być w zależności od koncepcji dobry lub diaboliczny. Zebrałem do kupy informacje na temat odbioru pająka w kulturach z różnych zakątków świata i wyjaśnię wam, jakie ukryte przesłanie ma w sobie pająk i co może on oznaczać w formie tatuażu.

Znaczenie tatuażu smoka

Smoki to stworzenia, które od zarania dziejów potrafią mocno wpływać na ludzką wyobraźnię. Niegdyś były opisywane w mitach i legendach albo malowane na średniowiecznych rycinach, a dziś umieszczane są w niezliczonych książkach, filmach, grach i tym podobnych. Nie jest tak bez powodu, tylko dlatego, że ludzie lubią historie związane ze smokami i nie ważne, czy są one w tych opowieściach złe, czy też dobre, chodzi o sam fakt ich występowania. Mnie też się podobają i chyba nie znam nikogo, kto mógłby powiedzieć, że nie zwraca uwagi na smoki. Myślę, że mają na to wpływ bajki i opowiadania, w jakich owe mistyczne stworzenia często się pojawiają. Nic nie może równać się wyobraźni dziecka i moim zdaniem to wtedy rodzi się w nas sympatia do tych pięknych, szlachetnych, ale również bardzo niebezpiecznych magicznych stworów. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć to, jak smoki były widziane w różnych regionach świata. Robię to dlatego, że w sztuce tatuażu smok jest bardzo często spotykanym motywem i pomyślałem, że warto dowiedzieć się, jakie jest jego znaczenie w poszczególnych kulturach.

Znaczenie tatuażu węża

Na ogół w dzisiejszych czasach węże nie kojarzą się z czymś pozytywnym. Daleko im bowiem do zwierząt, które można określić mianem miłych dla oka. Odstraszają nie tylko swoim gadzim wyglądem, lecz przede wszystkim groźnym dla życia jadem i pomimo iż nie wszystkie gatunki są jadowite, to w świadomości przeciętnego człowieka stanowią one dla niego potencjalne zagrożenie. Przez wiele lat ten strach był podbudowywany w filmach, książkach i grach, gdzie często węże reprezentowały siły zła. Jednak nie każdy postrzega je w ten sposób. Mają również swoich fanów, dla których są obiektem zainteresowania i zachwytów, lecz z pewnością należą oni do znacznej mniejszości.

Znaczenie tatuażu niedźwiedzia

Większość z nas kojarzy niedźwiedzie jako milutkie misie do przytulania, a to wszystko przez popularne na całym świecie maskotki, a rzeczywistość jest zgoła inna. To bardzo niebezpieczne zwierzęta, które najlepiej jest podziwiać z daleka. Są masywne i silne, a zarazem posiadają przyjemny wygląd, który aż prosi się o pogłaskanie, jednak w trosce o swoje życie lepiej tego nie robić. Niedźwiedź jest zwierzęciem, które posiada wiele sprzecznych do siebie znaczeń, a ja wezmę je wszystkie na warsztat w tym artykule.

Czy tatuaże muszą mieć znaczenie?

Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie ludzi można podzielić na dwie grupy odbiorców tatuaży. Pierwsza z nich jest absolutnie przekonana o tym, że musi on posiadać głębsze znaczenie i nie przyjmują do wiadomości tego, że można go zrobić tylko i wyłącznie dla własnej frajdy. Z kolei w drugiej grupie znajdują się ludzie, którzy patrzą na tatuaże jak na ozdobę, nie zamykają się w ciasnych ramach, w których jedyną właściwą drogą jest to, żeby tatuaż niósł ze sobą ukryty przekaz. Skoro jest tak duże poróżnienie w tym temacie, wypadałoby zadać sobie pytanie, czy tatuaże faktycznie powinny mieć jakieś większe znaczenie? Moim zdaniem niekoniecznie i swój punkt widzenia postaram się przedstawić w niniejszym artykule, dlatego też zapraszam do dalszego czytania.

Znaczenie tatuażu orła

Tak jak królem zwierząt na ziemi jest bezsprzecznie lew, tak w przestworzach koronę nosi orzeł. Orła można śmiało nazwać pięknym drapieżnikiem, który latając ponad naszymi głowami, nie ma sobie równych. To dumne zwierzę rządzi niepodzielnie niebem od wieków i przez ten czas nadano mu wiele różnych znaczeń, których dekonstrukcję postawiłem przygotować dla was w tym artykule.

Rozprawa o patriotycznych tatuażach

Opinia co do kwestii patriotycznych tatuaży wydaje się podzielona w naszym społeczeństwie. Myślę, że zdecydowana większość uważa, że patriotyzmu nie można sprowadzać do tatuowanych wzorów na skórze, dla nich to przekroczenie granicy dobrego smaku. Tacy ludzie mówią o miłości do ojczyzny, którą nie trzeba emanować na wszystkie strony i w ich mniemaniu osoby, które decydują się na patriotyczną dziarę, robią to wyłącznie na pokaz, bo jest to akurat modne, a nie idzie za tym nic głębszego. Wielu przypadkach zapewne będą mieli rację, ale krzywdzące jest mierzenie wszystkich jedną miarą. W opozycji do nich stoją ludzie, którzy nie widzą nic złego w takiej praktyce, niekoniecznie muszą sami tatuować sobie prace o patriotycznej tematyce, ale nie krytykują tych, którzy tak robią. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób wybiera taki tatuaż właśnie ze względu na ich wzrastającą popularność, lecz cała masa ludzi robi to, aby pokazać swoja więź z ojczyzną, niekoniecznie chcąc chwalić się tym każdemu dookoła. Być może według nich jest to najlepsza forma na pokazanie, że jest się dumnym Polakiem, bo przecież tatuaż to pamiątka na całe życie, tak jak przez całe życie będą Polakami. Sztuka tatuażu daje możliwość na uzewnętrznienie swojej osobowości tego, w co wierzymy, naszych zainteresowań i moim zdaniem jest tutaj również miejsce na patriotyczne wzory i nie popieram szufladkowania ludzi przez pryzmat tego, co mają wytatuowane na swoim ciele.

Znaczenie tatuażu zegar

Zegar to niewątpliwie interesujące narzędzie, które kształtuje sposób, w jaki doświadczamy i postrzegamy czas, który wpływa bezpośrednio na otaczający nas świat. Nauczyliśmy się go mierzyć z doskonałą precyzją, traktując go jako coś cennego, coś, co można zarówno poświęcić, jak i również zaoszczędzić. Poznanie zegara i jego umiejętność mierzenia, wyświetlania i rejestrowania czasu dla człowieka jest wyjątkową dziedziną ludzkich doświadczeń. Zegar w pewien sposób pozwolił nam ujarzmić czas i złapać go w określone ramy, z których nie potrafi się wyrwać (a przynajmniej tak nam się wydaje). W sztuce tatuażu motyw zegara i upływającego czasu jest nadzwyczaj popularny i wielu ludzi ochoczo umieszcza go na swojej skórze. W niniejszym artykule postaram się zagłębić w jego tajniki i obnażyć przed wami jego znaczenie.

Znaczenie tatuażu lwa

Faktem jest, że ludzie lubią umieszczać wizerunki zwierząt na swoim ciele. Myślę, że większość z nich śmiało może zostać wykorzystana do stworzenia tatuażu, lecz trzeba pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Niekwestionowanym królem w świecie przyrody od zawsze był lew i to on prawdopodobnie był jednym z pierwszych zwierząt, które zostały sportretowane przez człowieka (15 000 lat temu!). Trzeba przyznać, że lew przeszedł długą drogę z kamiennych jaskiń naszych przodków do tatuaży na naszej skórze i mimo upływu tysiącleci, jest on dla ludzi wciąż tak samo inspirujący. Chciałbym zagłębić się w jego symbolikę i przeanalizować to, jakie było nadawane mu znaczenie na przestrzeni tych wszystkich lat, pokazując tym samym, jak należy interpretować tatuaże z lwami.