Witaj,
Gościu!

Artykuły z kategorii Znaczenie tatuaży

Grecka mitologia w tatuażach

Wpływ starożytnej Grecji na ogólnoświatową kulturę jest ogromny. Nawiązania do mitologicznych opowieści i zawartych w nich archetypów postaci bogów, herosów, czy bestii można znaleźć w wielu miejscach, zarówno na przestrzeni minionych wieków, jak i w teraźniejszości. Nie ma chyba drugiego takiego przypadku na świecie, co tylko potwierdza wyjątkowość i uniwersalność greckiej mitologii. Mity potrafią rozpalić wyobraźnię, co potęgowane jest dodatkowo przez rozmaite treści z dzisiejszej popkultury – książek, filmów, seriali, czy komiksów. Kwestią czasu było, aby swoje piętno grecka mitologia odcisnęła również w sztuce tatuażu i właśnie o tym można przeczytać w niniejszym artykule.

Znaczenie tatuażu Feniksa

Feniks to niezwykłe stworzenie z legend i mitów, które w ludzkiej świadomości gości od zarania dziejów. Potrafi on (a może ona? No właśnie...) dosłownie rozpalić naszą wyobraźnię, gdyż jego charakterystycznym atrybutem jest żywioł ognia. Jestem pewien, że przynajmniej raz każdy z nas słyszał powiedzenie „powstać jak feniks z popiołów”, które rzecz jasna nie wzięło się znikąd i ma głębokie znaczenie wywodzące się jeszcze z czasów starożytnych. Zapraszam do wędrówki po meandrach dawnych kultur, dzięki której poznacie bliżej pełnego mistycyzmu feniksa.

Znaczenie tatuażu kota

Koty tak samo jak psy, w większości przypadków są udomowione i można znaleźć je wszędzie tam, gdzie postanowili zatrzymać się ludzie. Zarówno jedne, jak i drugie czworonogi są ukochanymi towarzyszami życia codziennego. Jednak, czy zastanawiałeś się, jak koty były postrzegane w dawnych czasach i w różnych zakątkach świata? Jest to całkiem ciekawe zagadnienie, zwłaszcza że wiele osób lubi tatuować swoje pociechy, nadanie im specjalnego znaczenia może być dodatkowym atutem. W szczególności dla ludzi, którzy zwracają uwagę na to, aby ich tatuaż miał jakieś większe znaczenie.

Znaczenie tatuażu sztylet

Tatuaż przedstawiający sztylet to motyw znany i lubiany od wielu lat. Początków jego popularności należy doszukiwać się jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, w czasach dominacji stylu Amerykańskiego Tradycyjnego, czyli tego, który ewoluował z typowo marynarskich wzorów i poszedł w kierunku o wiele bardziej urozmaiconym, gdzie sztylety lubiły ścielić się gęsto. Co kryje się za tą konkretną bronią białą i z jakich powodów umieszczane są na skórze? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Znaczenie tatuażu tygrysa

Tygrys to piękne i dumne stworzenie, które jednocześnie jest znakomitym łowcą w świecie przyrody. Mówi się o tym, że to zwierze nie posiada w swoim środowisku naturalnych wrogów, co dobitnie pokazuje jego drapieżną naturę i to jak bardzo jest niebezpieczny. Tygrysy od tysięcy lat fascynują ludzi na całym świecie swym majestatycznym wyglądem i zabójczymi umiejętnościami i niestety to właśnie człowiek doprowadził do tego, że gatunek ten jest na granicy wymarcia. Miejmy nadzieję, że tak się jednak nie stanie, a tygrysów będzie coraz więcej, tak samo jak ma to miejsce z tatuażami z ich udziałem.

Znaczenie tatuażu ćmy

Ćmy dla wielu ludzi są paskudnie wyglądającymi owadami, lecz równie liczna grupa osób dostrzega w nich piękno, co można zaobserwować w sztuce tatuażu, gdyż ćmy bez wątpienia należą do popularnych wzorów, po które sięgają zarówno kobiety, jak i również mężczyźni. Gatunków ciem jest dużo, a ja nie jestem entomologiem, żeby z łatwością rozpoznawać jej poszczególne rodzaje. Zresztą w tym artykule chodzi o kompletnie co innego. Moją działką są tatuaże i w tym tekście chciałbym wziąć na warsztat projekty przedstawiające ćmy i to, co mogą oznaczać dla ich właścicieli.

Znaczenie tatuażu sowy

Obecność sowy można zauważyć w wielu starożytnych cywilizacjach na świecie. Jest ona uniwersalnym symbolem mądrości a dla niektórych kultur była uosobieniem anioła śmierci. Przypisać można jej o wiele więcej znaczeń, z którymi możecie zapoznać się za sprawą tego artykułu.

Znaczenie tatuażu kruka

W mitologii, literaturze i kinematografii można znaleźć wiele odniesień do ptaka, jakim jest kruk. Poprzez swój charakterystyczny czarny wygląd często kojarzony jest ze złym omenem i ciemnymi arkanami. Jednak jego symbolika jest o wiele bardziej złożona. Stawiany jest zarówno po złej, jak i również dobrej stronie mocy, pośrednicząc między innymi pomiędzy światem żywych i umarłych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak na przestrzeni wieków postrzegany był w różnych kulturach na świecie, zapraszam do czytania.

Znaczenie tatuażu pająka

W całej swojej historii pająki były przedstawiane w różny sposób. Dla jednych ludzi były uosobieniem negatywnych wartości, natomiast dla drugich kompletnie odwrotnie i reprezentowały same pozytywne cechy. Pająki od tysiącleci były obecne w rozmaitych mitach, legendach oraz szeroko rozumianej symbolice. Również dzisiaj często pojawiają się w popkulturze i wiele osób doskonale kojarzy Człowieka-pająka z kart komiksów i filmów lub chociażby Szelobę, która była wyjątkowo złą istotą ze świata Władcy Pierścieni. Te dwie postacie stoją po przeciwnych stronach barykady i idealnie pokazują dualizm znaczeń pająka, który może być w zależności od koncepcji dobry lub diaboliczny. Zebrałem do kupy informacje na temat odbioru pająka w kulturach z różnych zakątków świata i wyjaśnię wam, jakie ukryte przesłanie ma w sobie pająk i co może on oznaczać w formie tatuażu.

Znaczenie tatuażu smoka

Smoki to stworzenia, które od zarania dziejów potrafią mocno wpływać na ludzką wyobraźnię. Niegdyś były opisywane w mitach i legendach albo malowane na średniowiecznych rycinach, a dziś umieszczane są w niezliczonych książkach, filmach, grach i tym podobnych. Nie jest tak bez powodu, tylko dlatego, że ludzie lubią historie związane ze smokami i nie ważne, czy są one w tych opowieściach złe, czy też dobre, chodzi o sam fakt ich występowania. Mnie też się podobają i chyba nie znam nikogo, kto mógłby powiedzieć, że nie zwraca uwagi na smoki. Myślę, że mają na to wpływ bajki i opowiadania, w jakich owe mistyczne stworzenia często się pojawiają. Nic nie może równać się wyobraźni dziecka i moim zdaniem to wtedy rodzi się w nas sympatia do tych pięknych, szlachetnych, ale również bardzo niebezpiecznych magicznych stworów. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć to, jak smoki były widziane w różnych regionach świata. Robię to dlatego, że w sztuce tatuażu smok jest bardzo często spotykanym motywem i pomyślałem, że warto dowiedzieć się, jakie jest jego znaczenie w poszczególnych kulturach.