Bogowie, herosi i mistyczne stworzenia
Grecka mitologia bogata jest w mnóstwo ciekawych historii, lecz nie każda z pojawiających się w nich postaci jest atrakcyjna do uwiecznienia w formie tatuażu. Prym wiodą oczywiście naczelni bogowie w panteonie, czyli Zeus, Posejdon, Ares czy Hades. To właśnie te imiona prawdopodobnie przychodzą większości ludzi na myśl, gdy pojawia się temat greckiej mitologii. Do tego grona z pewnością można dorzucić jeszcze Heraklesa (znanego szerzej za sprawą rzymskiego odpowiednika Herkulesa), jako największego herosa, czy boginię Atenę.
Dlaczego właśnie ich wizerunki najczęściej lądują na skórze? Odpowiedź wydaję się całkiem prosta, otóż ich atrybuty i to za co są odpowiedzialni w mitologicznym świecie, są fajne do zobrazowania i można pod to podpiąć ciekawe znaczenia, a jak wiadomo, cała masa ludzi uwielbia nadawać swoim tatuażom głębię i ukryty przekaz. Idealnym przykładem będzie tutaj tatuaż spadającego Ikara, czy trzymającego na swoich barkach cały świat Atlasa, którzy dla wielu osób mogą odzwierciedlać sytuacje, które miały miejsce w ich życiu.
Osobnym tematem, o którym trzeba wspomnieć, są mitologiczne bestie i nie mogło tu zabraknąć trzygłowego ogara Cerbera strzegącego wrót Hadesu oraz pięknej, ale posiadającej zabójcze spojrzenie Meduzy. Popularnym motywem jest również Pegaz, czyli koń posiadający skrzydła, odradzający się na nowo ognisty Feniks, czy Minotaur będący połączeniem człowieka z bykiem.
Warto przeczytać: Co oznacza tatuaż z Feniksem?
Najwyższy z bogów, władający piorunami Zeus
Pomimo iż w mitach przed bogami pokroju Zeusa światem władali Tytani, to z jakiegoś powodu nie są chętnie brani pod uwagę przy planowaniu tatuaży. Dopiero nowi bogowie, którzy wyglądem odzwierciedlają ludzkie cechy, wkroczyli szturmem na salony tatuażu.
Zeus jest najważniejszym bogiem w greckim panteonie i to on włada na Olimpie, czyli górze, będącą siedzibą wszystkich bóstw (no może prawie wszystkich). Określany był mianem władcy nieba i ziemi. Jego cechą charakterystyczną jest moc władania piorunami. Symbolizuje władzę i potęgę. Jego ważność dla greckiej mitologii potwierdza to, że występuje bezpośrednio lub pośrednio praktycznie we wszystkich mitach. Jak widać bez jego obecności nic nie może mieć miejsca.
Władca mórz i oceanów Posejdon
Przyjęło się mówić, że Posejdon to władca mórz i oceanów, niemniej jednak pod jego władaniem były jeszcze inne obszary takie jak rzeki, czy jeziora. Mówiło się także, że jest odpowiedzialny za trzęsienia ziemi, czy wywoływanie sztormów. Jest starszym bratem Zeusa i podobnie jak on posiada duże wpływy pośród pozostałych bóstw zasilających grono panteonu. Jego charakterystycznym atrybutem jest trójząb oraz rydwan ciągnięty przez mistyczne stworzenia zwane hippokampami, które najprościej mówiąc były połączeniem koni z rybami. Jego majestatyczny wizerunek budził szacunek, a wszyscy żeglarze wypływający na szerokie wody modlili się do niego o łaskę i pomyślność.
Warto przeczytać: Jakie przesłanie niesie tatuaż ze sztyletem?
Pan podziemnego świata zmarłych Hades
Kolejny brat Zeusa, któremu przypadło do władania królestwo umarłych, znajdujące się głęboko pod ziemią. Nie jest jednoznacznie utożsamiany z personifikacją zła (zdecydowanie nie jest to odpowiednik Szatana z religii chrześcijańskiej). To bóg surowy, ale jednocześnie sprawiedliwy. Pomimo że wzbudzał w ludziach strach (podobno unikano wymawiania jego imienia) swoje osądy wykonywał uczciwie i ci, którzy za życia żyli zgodnie z zasadami, nie mieli się czego obawiać, po przekroczeniu bram jego królestwa. Zgoła inaczej wyglądała sytuacja dla tych, którzy żyli niegodnie, dla nich Hades miał zarezerwowane specjalne miejsce. Nieczęsto pojawiał się na ucztach organizowanych na szczycie Olimpu i jako jeden z nielicznych bogów nie przebywał tam na stałe. Wolał dopatrywać swoich spraw w zaświatach z towarzyszącym mu niezmiennie trzygłowym psem o imieniu Cerber. Kojarzono go ze śmiercią.
Nieustraszony bóg wojny Ares
W greckiej mitologii dwa bóstwa były patronami wojny i byli to Atena i Ares. Jednak to ten drugi odpowiada za to, co głównie kojarzy nam się z wojną, czyli zadawanie bólu, cierpienie oraz sianie zniszczenia i spustoszenia na polu bitwy. Uwielbiał wzniecać konflikty, aby następnie przyglądać się morderczym bitwom pomiędzy zwaśnionymi stronami. Zdarzało mu się nawet dołączyć do jednej armii, aby po chwili walczyć dla drugiej strony. To on nauczył ludzkość jak korzystać z broni i jak skutecznie zabijać. Pomimo swojego zamiłowania do sztuki wojennej, potrafił czasem doprowadzić do rozejmu. Jednak zdecydowanie bardziej umiłował sobie toczenie wojen i uznawał to za najlepsze zajęcie. Jego atrybutami był miecz, zbroja i tarcza. Symbolizuje waleczność, nieustępliwość, siłę i odwagę.
Warto przeczytać: Kratos - bóg wojny z gier Play Station
Bogini mądrości i uczciwej walki Atena
Jedyna kobieca reprezentantka w tym zestawieniu, która była patronką miast takich jak Ateny, czy Sparta. Jest córką Zeusa, która w przeciwieństwie do jego syna Aresa hołdowała wojnie sprawiedliwej, toczonej na uczciwych warunkach. Wierzono, że wyskoczyła z głowy Zeusa, dlatego też uznawana była za boginię mądrości. Jej atrybutami są włócznia, tarcza i łuk. Nie można zapomnieć także o sowie, która dumnie spoczywała na jej ramieniu. Często można usłyszeć powiedzenie „sowa mądra głowa” i jak widać, nie wzięło się ono znikąd.
Stylistyka tatuaży z motywami greckiej mitologii
Przytoczyłem jedynie kilka przykładów, które uważam za najczęściej wybierane na pomysł na tatuaż. Greckich mitów i związanych z nimi postaci jest całe zatrzęsienie i opisanie ich wszystkich tutaj, byłoby porównywalne z jednym z dwunastu zadań Heraklesa, mianowicie posprzątaniem stajni Augiasza. Innymi słowy, byłaby to długa i mozolna praca, więc wolałem skupić się na tych najważniejszych motywach.
Na koniec chciałbym jeszcze przyjrzeć się kwestii czysto stylistycznej. Tatuaże nawiązujące do greckiej mitologii bardzo często imitują styl rzeźbiarski, jaki był praktykowany przez starożytnych mistrzów tego fachu. Zazwyczaj tatuuje się portret danego boga lub herosa, dodając do tego jego charakterystyczny atrybut. Można spotkać dużo tatuaży przedstawiających brodate postacie i gdyby pozbawić je np. błyskawic, czy trójzębu, tak naprawdę ciężko byłoby rozpoznać, na jakiego greckiego boga właśnie patrzymy. Ma to swój urok i bez wątpienia jest charakterystyczne dla motywów mitologicznych. Nie jest to oczywiście nadrzędna reguła, albowiem do stworzenia tatuażu może posłużyć tak naprawdę każdy styl, niemniej widać w tym wszystkim pewien trend i jego unikalną tożsamość.
Warto przeczytać: Sposoby na szukanie inspiracji do tatuaży