Jak Kratos został Duchem Sparty
Kim w ogóle jest potężny i niezwyciężony Kratos, zwnay również Duchem Sparty? Niegdyś był spartańskim generałem, który na swoim koncie posiadał niezliczoną ilość wygranych bitew. Jednak jak to najczęściej bywa, na kogoś silnego zawsze znajdzie się ktoś silniejszy i nieinaczej było w jego przypadku.
W trakcie wojny z Barbarzyńcami dowodzone przez niego wojsko zostało wycięte w pień, a on sam miał zostać zmiażdżony ogromnym młotem dzierżonym w ręce barbarzyńskiego dowódcy. Jednak nim to nastąpiło, w ostatniej chwili Kratos poprosił Aresa o pomoc, któremu w zamian obiecał swoje posłuszeństwo. Bóg wojny przystał na warunki i zesłał mu zabójcze Ostrza Chaosu, dzięki którym Spartianin wyszedł z opresji i pokonał króla Barbarzyńców. Od tego momentu Kratos stał się psem wojennym Aresa, który siał postrach i spustoszenie ku czci swojego nowego Pana.
Pewnego dnia Kratos zostaje wysłany do niewielkiej mieściny, zamieszkałej przez wyznawców Ateny w celu wymordowania ich wszystkich. Omamiony przez Aresa w szale bitewnym zabija w świątyni również swoją żonę i córkę, które próbowały go powstrzymać. Ocalała z masakry wyrocznia przeklina Kratosa i rzuca na niego klątwę, która sprawia, że jego skóra zostaje opleciona prochami zmarłej rodziny, zmieniając tym samym odcień na niemalże biały, blady odcień. Od tej pory ma być on nazywany Duchem Sparty. Poprzysięga zemstę na Aresie i wyrusza w podróż, likwidując jego popleczników. Resztę historii warto poznać na własną rękę, ogrywając wszystkie gry po kolei. Choć cykl ma już swoje lata, pewnie znajdą się osoby, które nie posiadały żadnej konsoli PlayStation, dlatego nie chcę zdradzać szczegółów opowieści.
Warto przeczytać: Tatuaże w Wiedźminie 3: Dziki Gon
Charakterystyczny czerwony tatuaż
Ikoniczny wygląd Kratosa to nie tylko blady odcień skóry, to także idący przez klatkę piersiową, bark i głowę czerwony tatuaż, który swoim wyglądem może przypominać delikatnie tribal. Wzór ten nie został wybrany przez Kratosa przypadkowo i kryje się pod nim głębsze przesłanie.
Gdy Kratos był młodszy, miał brata o imieniu Dejmos, który został porwany przez Aresa. Było to spowodowane tym, iż wyrocznia oznajmiła Zeusowi, że naznaczony wojownik przyniesie zagładę wszystkim bogom żyjącym na Olimpie. Dejmos od urodzenia posiadał na ciele znamię i to właśnie dlatego on został pojmany przez bogów, którzy w ten sposób chcieli nie dopuścić do spełnienia się przepowiedni. Kratos, któremu nie udało się uratować brata, przekonany o jego śmierci, postanowił uczcić pamięć po nim, robiąc tatuaż, wyglądający identycznie jak znamię Dejmosa. Łączy się to z przepowiednią i pokazuje, że Zeus próbując zmienić przeznaczenie, sam sprawił, że zaczęło się ono realizować.
Ciekawostką jest to, że początkowo tatuaż miał mieć niebieski kolor i dosłownie kilka dni przed wypuszczeniem gry do sprzedaży zostało to zmienione. Powodem było to, że jeden z grywalnych bohaterów w Diablo II, jakim był Barbarzyńca, posiadał niebieskie tatuaże. Myślę, że zmiana wyszła Kratosowi na dobre i czerwony tusz o wiele bardziej pasuje do pełnego gniewu wojownika.
Warto przeczytać: Tatuaże w świecie fantasy wykreowanym przez grę Dragon Age
Nordyccy bogowie pokryci tatuażami
Nie od dziś wiadomo, że w dawnych czasach, wtedy kiedy wikingowie święcili triumfy, ludność zamieszkująca tereny Skandynawii lubowała się w pokrywaniu swoich ciał licznymi tatuażami. Wzory nawiązywały do ich wierzeń i związane były również z ich stylem życia, który jak najbardziej można określić mianem odważnego i walecznego.
W najnowszej części God of War Kratos przenosi się do świata, który rządzony jest przez nordyckich bogów, którzy podobnie jak ich wyznawcy lubią nosić na skórze tatuaże. W grze Kratosowi przyjdzie zmierzyć się z różnymi postaciami, ale na największe uznanie zasługuje jeden z synów Odyna, czyli Baldur, którego tatuaże są po prostu epickie i doskonale wpasowały się w nordycki klimat i tamtejszą mitologię. Piękno tkwi tutaj w prostocie. Są to w głównej mierze runy i różne symbole nawiązujące do skandynawskich wierzeń. Ich design jest moim zdaniem niesamowity i bardzo dobrze pasuje do bogów z tego kanonu. Inni bogowie również posiadają większe lub mniejsze tatuaże, co pokazuje, że tatuowanie dla władców Asgardu jest czymś ważnym i stanowi część ich jestestwa.
Warto przeczytać: Tatuaże wikingów w Assassin’s Creed Valhalla