Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu Feniksa

Feniks to niezwykłe stworzenie z legend i mitów, które w ludzkiej świadomości gości od zarania dziejów. Potrafi on (a może ona? No właśnie...) dosłownie rozpalić naszą wyobraźnię, gdyż jego charakterystycznym atrybutem jest żywioł ognia. Jestem pewien, że przynajmniej raz każdy z nas słyszał powiedzenie „powstać jak feniks z popiołów”, które rzecz jasna nie wzięło się znikąd i ma głębokie znaczenie wywodzące się jeszcze z czasów starożytnych. Zapraszam do wędrówki po meandrach dawnych kultur, dzięki której poznacie bliżej pełnego mistycyzmu feniksa.

czerwono-pomarańczowy tatuaż feniksa na braku i klatce piersiowej

Wygląd Feniksa i jego ognista natura

Najbardziej charakterystycznym wyglądem Feniksa jest ten przedstawiający go jako złoto-czerwonego dużego ptaka przypominającego orła. Często portretowany jako skąpany w żarzących płomieniach, co ma pokazywać jego połączenie ze Słońcem. Przez wielu uznawany był za najstarszego ptaka żyjącego na Ziemi, wręcz nieśmiertelnego. Nazwa Feniks pochodzi z greki i oznacza dosłownie „ognistego ptaka”. Bywało, że ukazywano go jako ptaka o purpurowym opierzeniu.

tatuaż kolorowego feniksa na męskiej nodze

Symbolika związana z Feniksem

Pierwszym, co przychodzi tutaj na myśl, jest oczywiście odrodzenie, przemiana, odzyskanie sił i rozpoczęcie nowego etapu. Feniks swoim żywotem opisuje także życie i śmierć. Nietrudno znaleźć tutaj analogię do chrześcijańskich wierzeń mówiących „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”, co jest jednym z wielu przykładów pokazujących, jak na przestrzeni wieków różne kultury i wierzenia czerpały od siebie nawzajem.

Feniks jest mocno powiązany ze Słońcem, często ukazywano go z rozpostartymi skrzydłami na jego tle. Pokazuje to, że po każdej nocy nadejdzie dzień, co daje nadzieję na lepsze czasy i to, że jasność zawsze zwycięży nad ciemnością.

Warto przeczytać: Tatuaż kruka a dawne ludowe wierzenia

kolorowy tatuaż feniksa na męskiej szyi

Tatuaż z Feniksem ponad podziałami

Feniks jest częstym wyborem jeśli chodzi o wzór tatuażu i sięgają po niego zarówno kobiety jak i mężczyźni, co jest zgodne z jego naturą, albowiem nie posiadał jasno określonej płci. Według starożytnych podań swojego istnienia nie przedłużał poprzez wydawanie na świat potomstwa, tylko niejako „rozmnażał się” sam z siebie poprzez samounicestwienie, a następnie odrodzenie. Wierzono, że na świecie istnieje tylko jeden Feniks. W zależności od narracji cykl jego życia wynosił od 300 do nawet 1461 lat.

Będzie to dobry wybór dla osób lubujących się w kolorowych tatuażach, ponieważ wykonanie Feniksa w odcieniach szarości mija się trochę z celem. Traci wtedy swój ognisty pazur, z którego przecież jest tak dobrze kojarzony.

feniks watercolor tatuaż na plecach

Feniks latał nie tylko po greckim niebie

W dawnych czasach Feniksa znano nie tylko na terenach Grecji. Wspomnienia o nim można było znaleźć również w takich regionach jak obecna Japonia, Chiny, czy też Egipt. W tym ostatnim jego symbolika była niemalże bliźniacza, ciekawiej robi się w przypadku chińskich legend. Tu Feniks był atrybutem Cesarzowej. Wierzono, że jest tak delikatny, iż swoją posturą nie był w stanie zostawić po sobie śladu oraz żywił się jedynie kroplami rosy. Wraz ze smokiem, który symbolizował Cesarza, ukazywały małżeńską harmonię i Yin-Yang. Natomiast wszędzie był łączony ze Słońcem. Jeżeli chodzi o religię chrześcijańską, to Feniksa utożsamiano ze zmartwychwstaniem, co za tym idzie również z samym Jezusem.

Warto przeczytać: Jak sowa była postrzegana okiem dawnych kultur

Rzuć okiem tutaj TATUAŻE FENIKS jeśli zaciekawił cię temat i masz ochotę obejrzeć więcej zdjęć z tatuażami przedstawiającymi Feniksa. Duża różnorodność, bo w galerii nie ma ograniczeń do jednego stylu.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 24.06.2023