Znaczenie sowy dla Indian
Amerykańscy Indianie utrzymują wyjątkową więź z naturą. W ich kulturze spotkać można całą plejadę zwierzęcych totemów, wśród których znajduje się sowa. Indianie wierzyli, że zwierzę to jest strażnikiem tajemnej wiedzy, dotyczącej życia pozagrobowego. Widziano w niej również istotę o ogromnej mądrości. Wierzono również w to, że pojawienie się sowy oznacza jakąś wiadomość przesłaną przez zmarłego członka rodziny lub ostrzeżenie o tym, że ktoś w plemieniu złamał święte zasady.
Sowy były towarzyszami plemiennych szamanów i pozwalały im na kontakt z duchami, na przejście ze świata materialnego do duchowego. Pomagały w znajdywaniu zgubionych rzeczy. Ich pióra pełniły rolę talizmanów szczęścia i często były używane do dekoracji rytualnych strojów.
Warto przeczytać: Tatuaż wilk - znaczenie i symbolika
Sowa w kulturze Celtów
W tym przypadku sowa byla dobrze postrzegana. Uważano, że ptak ten ma w sobie siłę wojownika i stoi na straży honoru. Celtowie wierzyli, że sowa ma moc do pokazania ścieżki do zaświatów. Sowy jako dumne i honorowe stworzenia nie tolerują żadnej formy oszustwa.
Sowy jako ptaki nocy potrafią widzieć w ciemnościach i są aktywne szczególnie nocą. Z tego względu traktowane były jako posłańcy z pozagrobowego świata. Motyw sowy wykorzystywany był przez Celtów w herbach, ubraniach, tatuażach, a nawet w różnych artykułach gospodarstwa domowego.
Sowa dla starożytnej Grecji i Egiptu
W mitologi greckiej bogini Atena, która jest jedną z najważniejszych postaci w panteonie, utożsamiana jest z sową. Zwierzę symbolizuje nieskończoną mądrość. Grecy byli na tyle mocno blisko znaku sowy, że został umieszczony także na ateńskich monetach. Była również atrybutem boga medycyny Asklepiosa, co wskazuje na jej jeszcze bardziej pozytywne strony.
W starożytnym Egipcie sowa była kojarzona z nocną aurą. Jej wizerunek można znaleźć na licznych hieroglifach. Traktowana była jako towarzysz w trakcie podróży do podziemnego świata. Wiązana była także z tajemną wiedzą okultystyczną. Miała posiadać w sobie wielką moc.
Warto przeczytać: Tatuaż wąż - znaczenie i symbolika
Złe moce sowy w Chinach i Japonii
W Chinach ptak ten ma swoje miejsce w tradycji. Można natknąć się na wiele dzieł sztuki przedstawiających feniksa jako symbol nieśmiertelności oraz sowę, reprezentującą dzikość natury. Widziano w niej również strażnika, chroniącego przed złą energią i postać boga burz i błyskawic.
W Japonii natomiast można powiedzieć o ewidentnie negatywnym znaczeniu. Sowy miały sprowadzać nieszczęście, głód i zarazę. Jednak jej wizerunek mógł odwrócić bieg wydarzeń. W obu tych krajach praktykowano umieszczanie figurek sowy w domach. Miało to uchronić domowników przed nieszczęściem. Jak widać, wierzono, że sowa może wywołać nieszczęście lub jemu zapobiec.
Negatywny wpływ sowy na poród
Nieco inaczej było wśród plemion germańskich. Dla nich pohukiwanie sowy było zwiastunem złego. Gdy kobieta w trakcie porodu usłyszała dźwięk wydany przez sowę, na jej dziecko miało być zesłane nieszczęście.
Negatywny wpływ sowy na poród był rozpowszechniony jeszcze wśród babilońskich kobiet. Amulet, na którym widniał jej wizerunek, miał zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
Mnogość znaczeń tatuażu sowy
Nie da się ukryć, że tatuaż przedstawiający sowę to popularny motyw. Myślę, że nie skłamię, jak powiem, że można ją spotkać dosłownie w każdym stylu tatuowania. To pokazuje, że sowa jest uniwersalna i można do niej podejść na wiele ciekawych sposobów. Do tego cechuje się mnogością różnych znaczeń takich jak: mądrość, inteligencja, ochrona, śmierć, smutek czy intuicja.
Warto przeczytać: Tatuaż kruk - znaczenie i symbolika