Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu węża

Na ogół w dzisiejszych czasach węże nie kojarzą się z czymś pozytywnym. Daleko im bowiem do zwierząt, które można określić mianem miłych dla oka. Odstraszają nie tylko swoim gadzim wyglądem, lecz przede wszystkim groźnym dla życia jadem i pomimo iż nie wszystkie gatunki są jadowite, to w świadomości przeciętnego człowieka stanowią one dla niego potencjalne zagrożenie. Przez wiele lat ten strach był podbudowywany w filmach, książkach i grach, gdzie często węże reprezentowały siły zła. Jednak nie każdy postrzega je w ten sposób. Mają również swoich fanów, dla których są obiektem zainteresowania i zachwytów, lecz z pewnością należą oni do znacznej mniejszości.

Tatuaż dwa węże na ramieniu

Zły obraz węża wykreowany przez chrześcijaństwo

Niewątpliwie do negatywnego postrzegania węży przyczyniła się religia chrześcijańska. W Biblii największy wróg ludzkości i Boga przybiera postać węża, by skusić Ewę do zerwania zakazanego owocu. Wszyscy doskonale znamy tę historię i konsekwencje, jakie się z tym wiązały. Od tej pory wąż niezmiennie utożsamiany był ze zdradą i grzechem, plugawą istotą, którą szatan wybrał, jako swoje wcielenie na ziemi. Nic dziwnego więc, że przy takiej narracji ludzie reagowali z niechęcią na jego widok.

Warto przeczytać: Co Biblia mówi o tatuażach?

Kolorowy tatuaż laska Asklepiosa z wężem

Uzdrawiający wąż boga Asklepiosa

Jednak nie zawsze tak było. Gdy sięgniemy do czasów, przed nastaniem chrześcijaństwa to ukaże nam się zgoła inny wizerunek węża. W starożytności wąż utożsamiany był z iście pozytywnymi wartościami. Funkcjonował wtedy mit o Asklepiosie, bogu, który uzdrawiał ludzi z fizycznych, jak i również duchowych problemów. W indyjskich wierzeniach można znaleźć, postać o imieniu Brahmin, która tak samo, jak Asklepios leczyła chorych. Także wśród Druidów powszechne było utożsamianie węża z leczniczymi właściwościami, a trzeba przyznać, że posiadali oni dużą wiedzę na temat medycyny, jak na tamte czasy. Cofnijmy się jednak do boga, którym był Asklepios. Jego kult w starożytności był silny, a poświęcone jemu świątynie można było znaleźć w wielu miejscach. Jego charakterystycznym atrybutem była laska, opleciona przez węża i obraz ten po dzień dzisiejszy stanowi symbol medycyny na całym świecie. Według legend wąż lizał uszy Asklepiosa, przekazując mu jednocześnie tajemną wiedzę.

Tatuaż laska Hermesa z wężami

Dwa węże pochodzące od boga Hermesa

Grecki bóg Hermes także związany był z wężami. Podobnie jak Asklepios posiadał laskę, tylko że jego „rózga” posiadała skrzydła i opleciona była nie przez jednego, a przez dwa węże. Miały symbolizować męską i kobiecą energię przenikające się nawzajem. Jest to również nawiązanie do ludzkiej nici DNA, gdy spojrzymy na owe węże, to takie skojarzenie nasuwa się same. Wspomniane wcześniej skrzydła były równoznaczne z wyzwoleniem i wolnością. Duchowość człowieka uwalnia się od przyziemnych pragnień, dzięki czemu wyzwala się z kajdan niewoli. W Indiach wąż od zarania dziejów jest wcieleniem energii, mocy duchowej i bogini. Wszystko to kryło się pod nazwą Kundalini, który łączy w sobie wszystkie boskie cechy. Kundalini nawiązuje również do wyższych stanów świadomości, gdzie człowiek doznaje oświecenia i zdobywa ogromną mądrość, która także związana jest z uzdrawianiem.

Warto przeczytać: Tatuowanie na brudnych ulicach Delhi w Indiach.

Tatuaż wąż uroboros na klatce piersiowej mężczyzny

Uroboros, wąż pożerający własny ogon

W pogańskich wierzeniach, w tym wśród ludności celtyckiej wąż był łączony z transformacją, zmianą dotychczasowego życia. Zwinięty wąż mający w pysku własny ogon symbolizował nieskończoność lub krąg życia. Podobne znaczenie miał Uroboros w dawnym Egipcie i Grecji oraz Jormungand w wierzeniach nordyckich. Te węże były tak olbrzymie, że obejmowały swoim ciałem cały świat i mogły pożreć własny ogon, dzięki czemu z resztą odradzały się na nowo, zapętlając tę czynność w nieskończoność. Według irlandzkiej tradycji niegdyś kraj był nękany przez plagę węży i dopiero przybycie Św. Patryka uratowało ich z opresji. Widać tutaj to, jak chrześcijaństwo stopniowo zmieniało poglądy na terenach, gdzie panowały inne religie. Wcześniej wąż był symbolem wiedzy i medycyny, później stał się uosobieniem zła i grzechu, którego powinno się obawiać.

Duży atuaż węża z japońską kataną na klatce piersiowej mężczyzny

Wąż balansujący na granicy życia i śmierci

Szamani z afrykańskich plemion od wieków niosą przesłanie o tym, że węże są zwierzętami mocy, które łączą ciało fizyczne z ciałem astralnym. Oprócz tego stanowią źródło niezwykłej wiedzy, a z racji na swoją naturę można je wiązać zarówno z nocą, jak i z dniem. Mądrość przekazywana przez szamanów mówi także o tym, że węże chodzą na granicy życia i śmierci. Dzieje się tak za sprawą zrzucanej przez nie skóry, gdy się jej pozbywają, umiera ich stare ja, a naradza się nowe. Wierzą oni, że w trakcie zrzucania skóry, węże przechodzą w inny wymiar, z którego wracają w nowym wcieleniu. Wąż uczy ludzi tego, jak można zostawić za sobą swoją przeszłość i zacząć kompletnie nowy rozdział z tak zwaną czystą kartą. Przeszłość przestaje mieć znaczenie w momencie, gdy kierujemy swoją uwagę na przyszłość. Z kolei w prekolumbijskiej Ameryce Środkowej latający i upierzony wąż czczony był jako najwyższy bóg Quetzalcoatla.

Warto przeczytać: Plemienne tatuaże - ich znaczenie i historia.

Tatuaż wąż i dłonie

Podsumowanie znaczenia symboliki węża

Mimo swojego mało atrakcyjnego wyglądu wąż na przestrzeni wieków był traktowany jako pozytywny omen, zwierzę obcujące z różnymi bóstwami, które dodatkowo potrafiło wyleczyć ludzkie ciało i duszę. Widziano w nim również cykle Ziemi i Wszechświata i uważano, że odpowiada za równowagę. Dopiero nastanie chrześcijaństwa, stopniowo wyprało pogańskie zwyczaje i wierzenia, robiąc tym samym z węża wroga ludzkości, wymazując wszystkie mity i legendy o jego nadzwyczajnych właściwościach dla człowieka. Dodam od siebie, że nie przepadam za wężami, ale w formie tatuażu wyglądają naprawdę nieźle i mając na uwadze to, że w dalekiej przeszłości traktowane były jako zwierzęta o wielkiej mocy, taki wzór może nieść ze sobą fajne przesłanie.

Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu smoka.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 06.01.2020