Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu węża

Na ogół w dzisiejszych czasach węże nie kojarzą się z czymś pozytywnym. Daleko im bowiem do zwierząt, które można określić mianem miłych dla oka. Odstraszają nie tylko swoim gadzim wyglądem, lecz przede wszystkim groźnym dla życia jadem i pomimo iż nie wszystkie gatunki są jadowite, to w świadomości przeciętnego człowieka stanowią one dla niego potencjalne zagrożenie. Przez wiele lat ten strach był podbudowywany w filmach, książkach i grach, gdzie często węże reprezentowały siły zła. Jednak nie każdy postrzega je w ten sposób. Mają również swoich fanów, dla których są obiektem zainteresowania i zachwytów, lecz z pewnością należą oni do znacznej mniejszości.

Tatuaż dwa węże

Zły obraz węża wykreowany przez chrześcijaństwo

Niewątpliwie do negatywnego postrzegania węży przyczyniła się religia chrześcijańska. W Biblii największy wróg ludzkości i Boga przybiera postać węża, by skusić Ewę do zerwania zakazanego owocu. Wszyscy doskonale znamy tę historię i konsekwencje, jakie się z tym wiązały. Od tej pory wąż niezmiennie utożsamiany był ze zdradą i grzechem, plugawą istotą, którą szatan wybrał, jako swoje wcielenie na ziemi. Nic dziwnego więc, że przy takiej narracji ludzie reagowali z niechęcią na jego widok.

Tatuaż laska Asklepiosa

Uzdrawiający wąż boga Asklepiosa

Jednak nie zawsze tak było. Gdy sięgniemy do czasów, przed nastaniem chrześcijaństwa to ukaże nam się zgoła inny wizerunek węża. W starożytności wąż utożsamiany był z iście pozytywnymi wartościami. Funkcjonował wtedy mit o Asklepiosie, bogu, który uzdrawiał ludzi z fizycznych, jak i również duchowych problemów. W indyjskich wierzeniach można znaleźć, postać o imieniu Brahmin, która tak samo, jak Asklepios leczyła chorych. Także wśród Druidów powszechne było utożsamianie węża z leczniczymi właściwościami, a trzeba przyznać, że posiadali oni dużą wiedzę na temat medycyny, jak na tamte czasy. Cofnijmy się jednak do boga, którym był Asklepios. Jego kult w starożytności był silny, a poświęcone jemu świątynie można było znaleźć w wielu miejscach. Jego charakterystycznym atrybutem była laska, opleciona przez węża i obraz ten po dzień dzisiejszy stanowi symbol medycyny na całym świecie. Według legend wąż lizał uszy Asklepiosa, przekazując mu jednocześnie tajemną wiedzę.

Tatuaż laska Hermesa

Dwa węże pochodzące od boga Hermesa

Grecki bóg Hermes także związany był z wężami. Podobnie jak Asklepios posiadał laskę, tylko że jego „rózga” posiadała skrzydła i opleciona była nie przez jednego, a przez dwa węże. Miały one symbolizować męską i kobiecą energię przenikające się nawzajem. Jest to również nawiązanie do ludzkiej nici DNA, gdy spojrzymy na owe węże, to takie skojarzenie nasuwa się same. Wspomniane wcześniej skrzydła były równoznaczne z wyzwoleniem i wolnością. Duchowość człowieka uwalnia się od przyziemnych pragnień, dzięki czemu wyzwala się z kajdan niewoli. W Indiach wąż od zarania dziejów jest wcieleniem energii, mocy duchowej i bogini. Wszystko to kryło się pod nazwą Kundalini, który łączy w sobie wszystkie boskie cechy. Kundalini nawiązuje również do wyższych stanów świadomości, gdzie człowiek doznaje oświecenia i zdobywa ogromną mądrość, która także związana jest z uzdrawianiem.

Tatuaż uroboros

Uroboros, wąż pożerający własny ogon

W pogańskich wierzeniach, w tym wśród ludności celtyckiej wąż był łączony z transformacją, zmianą dotychczasowego życia. Pozwijany wąż mający w pysku własny ogon symbolizował nieskończoność lub krąg życia. Podobne znaczenie miał Uroboros w dawnym Egipcie i Grecji oraz Jormungand w wierzeniach nordyckich. Te węże były tak olbrzymie, że obejmowały swoim ciałem cały świat i mogły pożreć własny ogon, dzięki czemu z resztą odradzały się na nowo, zapętlając tę czynność w nieskończoność. Według irlandzkiej tradycji niegdyś kraj był nękany przez plagę węży i dopiero przybycie Św. Patryka uratowało ich z opresji. Widać tutaj to, jak chrześcijaństwo stopniowo zmieniało poglądy na terenach, gdzie panowały inne religie. Wcześniej wąż był symbolem wiedzy i medycyny, później stał się uosobieniem zła i grzechu, którego powinno się obawiać.

Tatuaż wąż z kataną

Wąż balansujący na granicy życia i śmierci

Szamani z afrykańskich plemion od wieków niosą przesłanie o tym, że węże są zwierzętami mocy, które łączą ciało fizyczne z ciałem astralnym. Oprócz tego stanowią źródło niezwykłej wiedzy, a z racji na swoją naturę można je wiązać zarówno z nocą, jak i z dniem. Mądrość przekazywana przez szamanów mówi także o tym, że węże chodzą na granicy życia i śmierci. Dzieje się tak za sprawą zrzucanej przez nie skóry, gdy się jej pozbywają, umiera ich stare ja, a naradza się nowe. Wierzą oni, że w trakcie zrzucania skóry, węże przechodzą w inny wymiar, z którego wracają w nowym wcieleniu. Wąż uczy ludzi tego, jak można zostawić za sobą swoją przeszłość i zacząć kompletnie nowy rozdział z tak zwaną czystą kartą. Przeszłość przestaje mieć znaczenie w momencie, gdy kierujemy swoją uwagę na przyszłość. Z kolei w prekolumbijskiej Ameryce Środkowej latający i upierzony wąż czczony był jako najwyższy bóg Quetzalcoatla.

Tatuaż wąż i dłonie

Podsumowanie znaczenia symboliki węża

Mimo swojego mało atrakcyjnego wyglądu wąż na przestrzeni wieków był traktowany jako pozytywny omen, zwierzę obcujące z różnymi bóstwami, które dodatkowo potrafiło wyleczyć ludzkie ciało i duszę. Widziano w nim również cykle Ziemi i Wszechświata i uważano, że odpowiada za równowagę. Dopiero nastanie chrześcijaństwa, stopniowo wyprało pogańskie zwyczaje i wierzenia, robiąc tym samym z węża wroga ludzkości, wymazując wszystkie mity i legendy o jego nadzwyczajnych właściwościach dla człowieka. Dodam od siebie, że nie przepadam za wężami, ale w formie tatuażu wyglądają naprawdę nieźle i mając na uwadze to, że w dalekiej przeszłości traktowane były jako zwierzęta o wielkiej mocy, taki wzór może nieść ze sobą fajne przesłanie.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 06.01.2020