Kim jest Wor wśród członków mafii rosyjskiej
Słowo „wor” w języku rosyjskim oznacza złodziej, lecz zwrotu „wor w zakonie” nie można przetłumaczyć dosłownie na nasz język. Ten tytuł należy się tylko i wyłącznie przywódcom, którzy znajdują się na samej górze przestępczej hierarchii. Według zasad panujących w tej rosyjskiej organizacji worem mógł zostać ktoś, kto został do tego wytypowany przez pozostałych worów sprawujących władzę. Należy jednak pamiętać o tym, że działanie wbrew złodziejskiemu kodeksowi, mogło poskutkować odebraniem tytułu wora, a następnie pozbawieniem życia.
Historia powstania przestępczości zorganizowanej w Rosji
Za pierwszego wora w zakonie uważa się Mojsieja Winnickiego, który znany był pod pseudonimem Miszka Japończyk. Przetrwał wyrok wydany przez carskie władze w 1908, by w roku 1917 wyjść na wolność i dać początek przyszłej tradycji kultywowanej przez ludzi trudniących się przestępczym życiem. Odpoczynek, jednak nie był mu pisany bowiem, został wcielony do radzieckiej armii, gdzie podobno miał otrzymać stopień pułkownika. Z racji tego, że zdominował przestępczy półświatek Odessy, tamtejsi mieszkańcy mówili o nim, że jest królem miasta. Jego kryminalne życie zostało zakończone przez bolszewickie władze, jakie skazały go na karę śmierci poprzez rozstrzelanie.
Nie udało im się jednak wymazać ze świadomości pozostałych przestępczych zasad, które wprowadził nie kto inny jak właśnie Miszka Japończyk. Kodeks, którym posługują się rosyjscy gangsterzy, dotyczy zarówno sfery psychologicznej, jak i fizycznej, nie ma w nim żadnych niedomówień i potrafi być diabelnie dokładny. Mówiąc w wielkim skrócie, wor w zakonie nie może czuć przed nikim strachu, nikomu ufać, ani nikogo o nic prosić. Musi w całości oddać się organizacji, rezygnując tym samym z rodziny, bo ona postrzegana jest jako słabość. Jeżeli jesteśmy przy zasadach regulujących przestępcze życie w Wor Zakonie, to nie można zapomnieć o tej fundamentalnej, która w przetłumaczeniu na język polski brzmi „za gadkę trzeba odpowiadać”. Jej finał jest zawsze taki sam i nikt nie patrzy na wagę sprawy, w jakiej ktoś się pomylił, nie wywiązał się z danego słowa lub kogoś obraził. W takiej sytuacji spór rozwiązuje się krwawo, ponieważ takie są reguły i nikt nie odważyłby się ich zlekceważyć. Wbrew utartej opinii w rosyjskiej mafii do takich brutalnych akcji dochodzi stosunkowo rzadko, bo jej członkowie wiedzą bardzo dobrze, jak to się skończy i nie ma nic pomiędzy tylko wyrok śmierci. Jeżeli chodzi o stosunki damsko-męskie to takowych praktycznie nie ma, traktują oni kobiety jak nic nieznaczący przedmiot. Jeśli ktoś zapomni o tej zasadzie, może nawet stracić głowę. W tym miejscu warto przeczytać o filmie "Wschodnie Obietnice", który całkiem dobrze obrazuje ów zasady. Zapraszam do lektury: Rosyjscy gangsterzy i ich tatuaże w Londynie.
Więzienia w ZSRR przejęte przez rosyjskich przestępców
Od momentu powstania Związku Radzieckiego ludzie odpowiedzialni za sprawowanie kontroli nad danym więzieniem zmuszeni byli do zaakceptowania struktur Wor Zakonu, gdyż w innym wypadku utrzymanie porządku w zakładzie karnym graniczyłoby z cudem. Nie była to siła, którą można było traktować niepoważnie i zawsze trzeba było się z nią liczyć. Kryminaliści mieli bardzo dużą kontrolę nad swoimi zonami i trzeba przyznać, że ich przestępczy dekalog przyczynił się do tego, że w celach panował porządek i jest tak w sumie po dziś dzień. Między osadzonymi jest o wiele mniej pobić, gwałtów, morderstw, czy też samobójstw. Osoba, która pierwszy raz trafiła za kratki, nie mogła być bezpodstawnie uderzona, okradziona lub poniżona przez drugiego więźnia. Ważne jest to, że wor, który dopuścił do tego, że w jego celi została złamana jedna z zasad, ponosił takie same konsekwencje, co ten, który postąpił wbrew bandyckiemu prawu. Czas jednak przyniósł zmiany i zdarzają się jednostki, które idą na współpracę ze służbami mundurowymi. W przeszłości nikomu by to nie przyszło na myśl, ale teraz wstąpiła do struktur młoda krew, dla której nie liczą się żadne zasady starych bossów.
Zasady w celi ustanowione przez starszych gangsterów
W kwestii osób, które po raz pierwszy postawiły swoją nogę za murami więzienia, należy jeszcze wspomnieć o tym, że nie mają oni prawa do siedzenia przy jednym stole z cieszącymi się ogólnym szacunkiem współwięźniami. Doświadczeni w fachu worowie widzą w nowych potencjalnych żołnierzy, którzy będą dla nich pracować. Z tego względu traktowani są ulgowo i zamiast zniechęcać ich do przejścia na kryminalną ścieżkę, zachęcają ich do zostania złodziejem, przedstawiając to życie z samych dobrych stron. Można wręcz powiedzieć, że są indoktrynowani, by w przyszłości poszerzyć szeregi Wor Zakonu. Całkowicie inaczej podchodzi się do kogoś, kto z pełną świadomością wypiął się na złodziejski kodeks. Taki osadzony jest bity przez wszystkich współwięźniów z celi, każdy ma obowiązek zadawać ciosy, co nierzadko skutkuje śmiercią na miejscu. Druga kara, która jest równie drastyczna, zakłada, że winny zostaje wydalony z towarzystwa i nie jest postrzegany od tej pory jako człowiek, tylko jak bezwartościowy śmieć. Przed tym dodatkowo zostaje mocno pobity i zbiorowo zgwałcony. W obliczu takich konsekwencji to nic dziwnego, że większość z garujących przestrzega mafijnego regulaminu.
Więzienne tatuaże istotnym elementem rosyjskiej mafii
Przyszła kolej na szczegółowe omówienie tego, jak wiele znaczyły tatuaże dla tych „zawodowych” przestępców. Po dziarach rozmieszczonych na poszczególnych częściach ciała można było szybko rozpoznać to z kim, ma się do czynienia. W świecie rosyjskich kryminalistów człowiek nieposiadający żadnego tatuażu jest nikim, więc nie okazuje mu się szacunku. Dopiero jak ciało zostanie zapełnione tuszem każdy dokładnie, wie kogo, należy się bać. Tatuaże więzienne z Rosji można podzielić na dwie kategorie, jedne wykonywane są za zasługi w przestępczym świecie, a drugie wykonywane są pod przymusem w ramach kary. Więźniowie z pierwszej grupy dumni ze swojej kariery złodzieja tatuowali sobie odbyte wyroki, to w czym się specjalizują, ich pogardę dla organów ścigania, a przede wszystkim pokazują, kto ma jaką rangę w przestępczej organizacji. Natomiast gwałciciele, pedofile, konfidenci, dzieciobójcy i niehonorowi więźniowie są naznaczani tak, aby każdy wiedział, że nie należy im się szacunek i że nie można traktować ich jak człowieka. Zdjęcia, którymi się posłużyłem w niniejszym artykule, zostały wykonane przez Sergieja Wasiliewa, który od 1989 do 1993 roku odwiedził zakłady karne na terenie Rosji w takich miastach jak Czelabińsk, Niżny Nagil, Perm i Petersburg.
Tatuaże umieszczane na dłoniach
Bez wątpienia jednymi z ważniejszych tatuaży są pierścienie tatuowane na palcach dłoni. Po pierwsze są widoczne przy podawaniu ręki na przywitanie, a po drugie niełatwo jest na nie zapracować. Na powyższym zdjęciu mamy przykład poważnego herszta, a mówi o tym pierścień na palcu wskazującym, który oznacza, że ta osoba może liczyć tylko na siebie i jest wysoko w przestępczej hierarchii. Pośrodku mamy pierścień z krzyżem, który odpowiada fachowi kieszonkowca. Serdeczny palec zdobi pierścień, jaki wytatuować mogą jedynie więźniowie, którzy odbyli wyrok od początku do końca i nigdy nie poszli na współpracę ze służbami mundurowymi. Na najmniejszym palcu widnieje symbol, jaki utożsamiany jest z tym że właściciel tatuażu spędził większość odbywanej kary w karcerze. Na centralnej części dłoni znajduje się czaszka z pistoletem i nożem z literą „K”, to jest jasny znak, że osadzony jest mordercą.
Tatuaż orła i oczu umiejscowione na klatce piersiowej
Pierwsze co rzuca się w oczy to dwugłowy orzeł, który jest jasnym nawiązaniem do rosyjskiego kraju z XV wieku, którym rządził Piotr Wielki. Był to dobry okres dla narodu rosyjskiego, przez co postrzegany jest jako symbol siły. Prawdopodobnie więzień zdecydował się na taki tatuaż, przez nienawiść do systemu ZSRR, choć jest możliwość, że chodzi tu o inny przekaz, jaki miałby brzmieć „Rosja dla Rosjan”. Na jednym skrzydle widnieje Statua Wolności, która jest oczywiście wyrazem tęsknoty za wolnością i chęcią wyrwania się zza więziennych krat. Na drugim skrzydle dojrzeć możemy czarną postać z wycelowaną bronią, to z kolei oznacza pełną gotowość do przemocy oraz morderstwa. Oczy, które spoglądają z klatki piersiowej, symbolizują wysoką pozycję w przestępczym półświatku i dają znać, że osadzony jest czujny i ma wszystkich na oku. Tatuaż, który wskazuje na to, że mamy do czynienia z worem w zakonie umiejscowiony jest w okolicach ramion i są to ośmioramienne gwiazdy.
Tatuaż mówiący o zemście
Otwarty nóż na przedramieniu jest oznaką tego, że osadzony poprzysiągł sobie zemszczenie się na osobach, które wtrąciły go do więzienia. Na kolanie widać gwiazdę ze swastyką, jaka posiada osiem ramion. Więzień w ten sposób pokazuje swój sprzeciw przeciwko państwowemu systemowi i służby więziennej.
Fascynacja stylem życia amerykańskich gangsterów
Oczy na klatce piersiowej i ich znaczenie zostały opisane powyżej. Nie da się uniknąć wrażenia, że obecne tutaj tatuaże nawiązują do Stanów Zjednoczonych, otóż ich posiadacz jest fanem stylu życia amerykańskich gangsterów.
Tatuaż nawiązujący do mitu ze starożytnej Grecji
W tym przypadku tatuaż nawiązuje do greckiej mitologii a konkretnie do mitu o Prometeuszu, który za oszukanie Zeusa został skazany na wieczne męki, poprzez przykucie do skały w pobliżu ogromnego sępa, który codziennie pożerał jego wątrobę. Na prawej części pleców dojrzeć można statek z rozwiniętymi żaglami, który oznacza, że więzień jest złodziejem, który nigdzie nie może zagrzać miejsca. Ponadto taki człowiek jest skłonny do podjęcia próby ucieczki z zakładu karnego.
Tatuaż po wewnętrznej stronie dłoni
Owady oraz różne insekty tatuowane na wewnętrznej strony dłoni były symbolem zarezerwowanym dla drobnych złodziei, takich jak kieszonkowcy. Można je również powiązać ze szczęściem. Pod tym linkiem: Tatuowanie wewnętrznej strony dłoni, jak to wygląda? przeczytać można o technice pokrywania tuszem tej części ciała i że nie jest to wcale takie łatwe. Zapraszam do lektury!
Zasłużony członek rosyjskiej mafii
Powyższe zdjęcie przedstawia człowieka z długą kryminalną przeszłością. Gwiazdy wytatuowane na kolanach oznaczają, że nie klęka on przed nikim. Dzwony umieszczone na stopach symbolizują to, że skazaniec odsiedział swój poprzedni wyrok do końca. Pagony na ramionach to dowód na to, że mamy do czynienia z bossem.
Oszukane tatuaże więzienne
Tatuaże, jakie pokrywają ciało tego osadzonego wskazują na to, że znajduje się on wyżej od innych więźniów w przestępczych strukturach. Jednak brakuje mu innych równie ważnych wzorów, które udowodniłyby, że mamy tutaj do czynienia z worem w zakonie, mowa tutaj oczywiście o ośmioramiennej gwieździe wytatuowanej na ramionach. Ludzie, którzy trafili do zakładu karnego, szybko orientowali się, że rządzą tam złodzieje i przez wzgląd na ich kulturę więzienną starali się naśladować ich symbolikę w tatuażach. Tym sposobem chcieli wybić się ponad pozostałych osadzonych, co nie zawsze kończyło się dla nich dobrze. Jednocześnie tym sposobem można dać do zrozumienia, że chce się być kimś więcej w przestępczym półświatku.
Tatuaże w formie pierścieni na palcach
Na palcach dłoni można tatuować przeróżne pierścienie i każdy z nich ma osobne znaczenie. Na palcu wskazującym umieszczony został pierścień, który jest równoznaczny, z tym że jego posiadacz jest wrogiem systemu i nigdy mu się nie podporządkuje. Środkowy palec został ozdobiony pierścieniem, który można przetłumaczyć jako „Wolność dla młodych” albo „Byłem w więzieniu, ale dalej jestem złodziejem”. Pierścień na palcu serdecznym symbolizuje utraconą młodość, czyli osoba na zdjęciu została skazana na więzienie już w młodym wieku. Pięć kropek, które można zobaczyć na nadgarstku, ukazują to, że poznał on życie w więzieniu, kropka pośrodku oznacza więźnia, a cztery dookoła niej więziennych strażników. Lenin na klatce piersiowej miał powstrzymać funkcjonariuszy bowiem każdy służbista, miał poszanowanie dla wielkiego wodza narodu.
Tatuaż cerkwi pokazujący ilosć odbytych wyroków
W centralnej części widoczny jest ogromny tatuaż, którym jest prawosławna cerkiew. Ilość kopuł pokazywała ile dany człowiek, ma za sobą wyroków. Dodatkowo dawał do zrozumienia, że dany więzień żyje według złodziejskich tradycji i nigdy nie zdradził swoich wspólników. Wyżej wytatuowane zostały kocie głowy, które są symbolem fachu włamywacza, lecz mogą one oznaczać, że więzień był dusicielem i w taki sposób mordował swoje ofiary. Ośmioramienne gwiazdy to jasny znak, że mężczyzna jest worem w zakonie. Róża wytatuowana na przedramieniu to symbol spędzenia młodości za kratami więzienia. Statek z rozwiniętymi żaglami oznacza, że więzień próbował kilka razy uciec z zakładu karnego. Dżin na drugim udzie to analogia do uzależnienia od narkotyków.
Poważany przestępca w więziennych strukturach
Czaszki z krzyżowanymi piszczelami to znak odsiadywanego wyroku dożywocia. Jedna gwiazda na ramieniu symbolizuje poważanie wśród innych przestępców, lecz brak jej na drugim ramieniu jest jednoznaczny z tym że więzień nie zasłużył jeszcze na rangę wora w zakonie. Węże z kobiecymi twarzami oznaczają gwałciciela.
Gangster od prania brudnych pieniędzy
Gwiazdy jak już napisałem wcześniej, nadają ich posiadaczowi bardzo wysoką pozycję w przestępczej organizacji. Krzyż na klatce piersiowej mówił o tym, że osadzony wszedł na kryminalną ścieżkę przez rodzinne problemy. Natomiast muszka z dolarem pod szyją aktualnie oznacza kogoś, kto zajmował się praniem pieniędzy, lub okradł państwo na dużą kwotę. W dawnych czasach oznaczała współpracę z wymiarem sprawiedliwości, ale to tłumaczenie straciło rację bytu.
Tatuaże mówiące o uzależnieniu od używek
Rosyjscy przestępcy z racji tego, jak wyglądały realia w ich kraju, często popadali w alkoholizm, a obok niego często występowało uzależnienie od narkotyków i właśnie to symbolizuje wąż owinięty dookoła szyi. Ośmioramienne gwiazdy już zostały opisane na łamach tego tekstu. Na temat innych znaczeń węża w sztuce tatuażu można przeczytać pod tym linkiem: Znaczenie tatuażu węża.
Problematyczny więzień, który nie podda się władzy
Symbole związane z nazistowskimi Niemcami miały dwojakie znaczenie. Po pierwsze pokazywały przekonania człowieka, który nosił je na ciele oraz były sprzeciwem wobec rosyjskiej władzy. Drut kolczasty wytatuowany na czole to znak, że więzień będzie stawiał opór strażnikom i nigdy nie podda się ich dyscyplinie.
Religiny motyw w sztuce więziennych tatuaży
Pośród kryminalistów motywy religijne mogą mieć kilka znaczeń. W tym przypadku Matka Boska ukazana na piersi oznacza deklarację tego, że więzień nigdy nie zdradzi swoich towarzyszy.
Tatuaże portretów Lenina i Stalina jako "amulet" ochronny
Sztylet, który przeszywa szyję na wylot, informuje o tym, że człowiek ten zabił kogoś za murami więzienia i jest gotowy do zrobienia tego ponownie za odpowiednią opłatą. Liczba kropli, przy ostrzu oznacza ilość zamordowanych ludzi. Z kolei podobizny Stalina oraz Lenina miały chronić przed rozstrzelaniem, ponieważ więźniowie wierzyli w to, że strażnicy nie ośmielą się wymierzyć broni w stronę wielkich przywódców wszystkich Rosjan.
Dezercja z wojska, by żyć według złodziejskich zasad
Tylko szanowany wśród wszystkich przestępców więzień mógł pozwolić sobie na wytatuowanie gwiazdy o ośmiu ramionach. W tym wypadku dodatkowo odchodzą od niej linie, które mówią o tym, że osadzony został wcielony do wojska, ale zdezerterował, by żyć według złodziejskiego kodeksu. Krzyż na środku mówi o rozpadzie rodziny, co poskutkowało wejściem do przestępczych struktur. Mówi on również o mocnym przywiązaniu do złodziejskich tradycji.
Bardzo ważny człowiek w organizacji przestępczej
Na pagony carskiego generała mogli zasłużyć nieliczni bowiem, jest to symbol bardzo wysokiej pozycji w przestępczej organizacji. Tylko prawdziwe autorytety pośród rosyjskich gangsterów mogli oznaczyć swoje ciało takim tatuażem. To jakie niesie ze sobą Maryja, zostało wyjaśnione we wcześniejszym akapicie.
Więzień przeciwny władzy państwowej i więziennej
Diabeł wytatuowany po obu stronach ramion oznaczały nienawiść wobec władz państwowych oraz tych, które nadzorowały więzieniem. Na temat krzyża można było przeczytać pod pierwszymi zdjęciami.
Medale wytatuowane na piersi
Medale na piersi są okazaniem wrogości wobec sowieckiego systemu sprawującego władzę nad krajem. Dzięki gwiazdom wiemy, że powyższy więzień był przywódcą wśród innych osadzonych. Natomiast oczy osadzone na dole brzucha były jednoznaczne, z tym że dany człowiek jest homoseksualistą.