Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu sztylet

Tatuaż przedstawiający sztylet to motyw znany i lubiany od wielu lat. Początków jego popularności należy doszukiwać się jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, w czasach dominacji stylu Amerykańskiego Tradycyjnego, czyli tego, który ewoluował z typowo marynarskich wzorów i poszedł w kierunku o wiele bardziej urozmaiconym, gdzie sztylety lubiły ścielić się gęsto. Co kryje się za tą konkretną bronią białą i z jakich powodów umieszczane są na skórze? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

tatuaż rytualny sztylet

Sztylet w prehistorycznych czasach i starożytności

Ślady używania sztyletów przez człowieka naukowcy odkryli już w czasach epoki kamienia łupanego, więc bardzo dawno temu. Wtedy były one jednak wytwarzane prymitywnymi metodami, które zakładały wykorzystywanie takich materiałów jak kamienie, kości oraz zwierzęce poroża. Służyły pomocą przy codziennych czynnościach i nie miały raczej czysto bojowego zastosowania ze względu na swój znikomy zasięg. Choć w kryzysowej sytuacji z powodzeniem można było ich używać do obrony, jeśli akurat nic innego nie znajdowało się pod ręką.

Sztylet posiadał honorowe miejsce jeszcze w rozmaitych religijnych obrzędach. Istniały bowiem rytuały, które zakładały ceremonialne mordy zwierząt oraz ludzi. W większości przypadków ludzie, którzy ginęli w ten sposób, nie robili tego z własnej nieprzymuszonej woli, tylko byli łapani i wykorzystywani pod przymusem. Nie zmienia to faktu, że ich życie kończone było ciosem w serce lub poderżnięciem gardła przez specjalny, często bogato zdobiony sztylet. Nic dziwnego zatem, że kojarzy się on jako symbol podstępu i zdrady.

Warto przeczytać: Tatuaże wśród starożytnych plemion - historia

tatuaż bogato zdobiony sztylet

Ewolucja sztyletu na przestrzeni wieków

Mijały tysiące i setki lat, a sztylet w rękach ludzkich (podobnie jak wszystko inne) był ciągle udoskonalany, aż uzyskał wygląd i funkcjonalność, które znamy dzisiaj. Sztylety niegdyś były bardzo popularnym środkiem obrony, zwłaszcza wśród cywilów. Ich noszenie nie stwarzało kłopotów, ponieważ były lekkie i można było je schować dosłownie wszędzie. To głównie dzięki tym cechom z tej broni uwielbiali korzystać wszelakiej maści przestępcy oraz wyspecjalizowani zabójcy na zlecenie. Sztylet z racji swych niewielkich rozmiarów można było sprytnie ukryć, tak aby nie wzbudzać żadnych podejrzeń i użyć go dopiero wtedy, kiedy zajdzie do tego odpowiednia sposobność. W ten sposób zginęło wiele ważnych osobistości. Z lekcji historii powinno znać się przynajmniej jeden taki przypadek, mianowicie brutalne zasztyletowanie jednego z cesarzy Rzymu Juliusza Cezara.

tatuaż japońskiego sztyletu tanto

Sztylet honorowych samurajów

W Japonii broń, jaką jest sztylet, można było postrzegać także w innym, mniej negatywnym świetle. Otóż wojownicy, którzy nie chcieli trafić w ręce wroga popełniali rytualne samobójstwo Seppuku przy użyciu specjalnego sztyletu noszącego nazwę tanto. W ten sposób ginęli honorową śmiercią, nie będąc wcześniej zbrukanym przez przeciwnika. Innym powodem Seppuku dla samuraja była chęć zmazania z siebie i swej rodziny hańby i wstydu, które sami sprowadzili na siebie swoimi złymi wyborami i czynami. W obu tych przypadkach sztylet umożliwiał wyjście z beznadziejnej sytuacji, na dokonanie żywota z godnością dumnego wojownika lub wymazanie plamy na honorze, która w innym wypadku przyległaby do całego rodu, hańbiąc go na wiele pokoleń do przodu.

Warto przeczytać: Yakuza i tatuaże w Japonii na przestrzeni lat

tatuaż wojskowy nóż

Sztylet w jednostkach wojskowych

W większości przypadków sztylet będzie kojarzony ze zdradą i nieuczciwą walką. Jednak należy pamiętać również o tym, że sztylety, tudzież noże używane są przez jednostki wojskowe i tu łączone są raczej z odwagą niżeli z tchórzostwem i zadawaniem ciosów w plecy przeciwnika. Znaleźć można sporo formacji militarnych, które w swym herbie posiadają właśnie sztylety. Nauka walki nożem jest bardzo skomplikowana i widowiskowa zarazem, lecz wymaga wielkich umiejętności do tego, żeby móc ją opanować w zadowalającym stopniu. Oprócz tego trzeba cechować się dużą odwagą, aby stanąć w szranki z kimś, mając przy sobie jedynie krótki sztylet.

tatuaż sztylet wbity w serce

Tatuaż serca przebitego przez sztylet

Wytatuowane serce symbolizuje oczywiście miłość lub po prostu silne uczucia do kogoś, bądź czegoś. Sztylet wbity centralnie w serce oznaczać może egzystencjonalny ból związany ze zranieniem przez bliską osobę. Łatwo to powiązać z cierpieniem związanym z zakończeniem związku lub zerwaniem relacji z osobą, którą znało się od wielu lat, a przez jakiś czyn z przyjaciela stał się wrogiem. Sztylet wbity w serce to metafora zdrady i czegoś, czego nie spodziewamy się, po mogłoby wydawać się najbliższych nam osobach.

Warto przeczytać: Jakie znaczenie kryje się za tatuażem serca?

tatuaż czaszka ze sztyletem

Tatuaż czaszki ze wbitym sztyletem

W tym przypadku na myśl od razu nasuwa się symbolika związana ze śmiercią, w końcu czaszka od wieków kojarzy się właśnie z nią. Sztylet przebijający czaszkę na wylot (lub po prostu w nią wbity) może oznaczać pokonanie strachu przed śmiercią. Przytoczyć można tu jeszcze pirackie bandery, na których dostrzec można było zazwyczaj czaszkę i skrzyżowane piszczele, szable lub sztylety. Widok ten miał być jasnym komunikatem dla reszty statków pływających w okolicy, że piraci nie biorą jeńców i zawsze są gotowi do bitki, więc lepiej nie wchodzić im w drogę, bo nie skończy się to dobrze.

tatuaż węża ze sztyletem

Tatuaż sztyletu w towarzystwie węża

W dzisiejszym świecie wąż raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń. Jest tak zapewne przez to, że został zdemonizowany wiele wieków temu przez kościół Katolicki, który uczynił z niego ucieleśnienie Szatana na Ziemi. Przed tym był utożsamiany z pozytywnymi wartościami i widziano w całkiem sporo dobrych wartości. Zestawienie go ze sztyletem, który kojarzy się ze złem i skrytobójstwem pokazuje odwieczną walkę tych dwóch nieśmiertelnych bytów.

Można na ten wzór tatuażu spojrzeć jeszcze z drugiej strony i uznać połączenie sztyletu i węża jako podwójne zło. Doświadczenie w życiu oszustw, zdrad i niespodziewanych ciosów od bliskich pasuje więc idealnie do sztyletu oplecionego przez podstępnego węża.

Warto przeczytać: Symbolika związana z tatuażem węża

tatuaż róży ze sztyletem

Tatuaż róży ze sztyletem

Dwa elementy, które są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Róża symbolizuje przede wszystkim czyste piękno, miłość i przyjaźń. Sztylet natomiast to działanie poniżej pasa, oszustwa, śmierć i ogólnie działanie mające na celu uprzykrzyć komuś życie. Tu znaczenie jest identyczne jak w przypadku serca przebitego sztyletem. Jeśli to róża oplata sztylet to być przesłanie, że nawet najgorsze zło można pokonać dobrem lub znak, że całkowicie różniące się od siebie światy mogą obok siebie egzystować.

Każdy zapewne słyszał powiedzenie „Życie nie jest usłane różami” i tatuaż sztyletu z tym kwiatem może nawiązywać do niego, co by pasowało doskonale. Zarówno kolce róży, jak i ostrze są ostre i mogą nas zranić.

Warto przeczytać: Co symbolizuje róża w sztuce tatuażu?

tatuaż sztylet na nodze

Podsumowanie symboliki związanej ze sztyletem

Tatuaż ze sztyletem w lwiej części odnosi się do nieciekawych momentów w życiu danej osoby. Symbolizuje ból, zdradę, oszustwo, niebezpieczeństwo oraz śmierć. Pamiętać trzeba, że znaczenie dziarom nadajemy my sami i dla wielu osób sztylet jest atrakcyjny po prostu wizualnie, co jest głównym powodem, dla którego decydują się na umieszczenie go na skórze. Nie wszyscy wiedzą, że jest on również klasykiem w sztuce tatuażu i tatuowany jest od naprawdę dawna, co nadaje mu wyjątkowego statusu. Natrafić można także na projekty, które łączą w sobie wszystkie powyższe motywy, czyli sztylet wbity w serce lub różę owinięty dodatkowo przez węża. Tu dopiero ktoś musiał dostać od życia w kość!

Z ciekawostek można wymienić jeszcze to, że w Chinach sztylet przebijający wiśnię reprezentuje nieśmiertelność.

Więcej zdjęć z tatuażami sztyletów

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 04.04.2021