Czego symbolem jest tatuaż średnik
Zacząć należy od krótkiego przybliżenia, czym tak naprawdę jest średnik. W wielkim skrócie jest to rozdzielający znak interpunkcyjny, posiadający większą moc od przecinka, lecz słabszą od kropki.
Jednakże tatuaże ze średnikiem nie mają na celu przypominania jego funkcji w literaturze. Kryje się za nimi o wiele mocniejszy przekaz. Średnik od ponad dekady jest symbolem walki o zdrowie psychiczne, ze szczególnym uwzględnieniem chorób depresyjnych, często powiązanych z samobójstwami.
Warto przeczytać: Jak zadbać o świeży tatuaż?
Walka o własne zdrowie psychiczne
Pomysłodawcą inicjatywy związanej z tatuowaniem średników jest Amy Bleuel i stojąca za nią organizacja Project Semicolon, której głównym polem działań jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi. Według nich tatuaż ze średnikiem jest symbolem nieustającej walki o swoje wewnętrzne dobro, albowiem tak jak autor literacki może użyć średnika, zamiast kropki, aby kontynuować swoją opowieść, tak samo osoba pragnąca odebrać sobie życie, może zrezygnować z tego pomysłu i spróbować zawalczyć o siebie. Co za tym idzie, średnik jest również symbolem nadziei na lepsze jutro. Osoby z takimi tatuażami mogą wspierać się nawzajem, wiedząc, że nie są w swojej depresji totalnie osamotnione.
Idealne miejsce na tatuaż ze średnikiem
Najczęściej wybieranym miejscem do wytatuowania tego wzoru jest nadgarstek. Dzięki temu łatwo rozpoznać w drugiej osobie bratnią duszę, borykającą się z podobnymi problemami natury psychicznej. Ludzie z tatuażem średnika są w pełni świadomi zaburzeń psychicznych, stanów lękowych, czy depresji, dzięki czemu mogą udzielić cennych porad, wsparcia lub wymienić się doświadczeniami. Niekiedy jest on również upamiętnieniem bliskiej osoby, która przegrała walkę z chorobą. Zdecydowanie nie jest to wzór tatuowany typowo na pokaz, lecz jest z nim związany silny ładunek emocjonalny.
Innymi miejscami na ciele równie ochoczo wybieranymi na tatuaż tego typu jest obojczyk, stopa (okolice kostki), za uchem, czy na karku. Jeśli chodzi o styl, to najczęściej są to minimalistyczne tatuaże, ponieważ w ich przypadku nie chodzi o wizualne uniesienia, tylko o jasny przekaz i pokazanie solidarności z osobami borykającymi się z psychicznymi problemami na co dzień.
Od 2013 roku tatuaż średnik jest uniwersalnym symbolem dotyczącym zaburzeń psychicznych na całym świecie. Niestety w 2017 roku inicjatorka tego ruchu, czyli wspomniana wcześniej Amy Bleuel popełniła samobójstwo, przegrywając tym samym długoletnią walkę z depresją.
Warto przeczytać: Pomocne wskazówki przed pierwszym tatuażem