Witaj,
Gościu!

Pielęgnacja tatuażu - jak dbać o tatuaż?

Pielęgnacja świeżego tatuażu jest niezwykle ważnym etapem, do którego należy podejść na poważnie. Na różnych stronach internetowych można spotkać wiele historii ze źle wygojonym tatuażem w tle. Jeśli nie chciałbyś zostać jednym z bohaterów tego rodzaju opowieści, to powinieneś zaznajomić się z niniejszym poradnikiem. Dzięki niemu ukończysz proces gojenia dziary ze wzorowym wynikiem! Przedstawię krok po kroku i omówię wszystkie punkty, tak żebyś nie miał żadnych wątpliwości odnośnie tego, co robić i jakich preparatów użyć, gdy już wrócisz do domu po wizycie u tatuażysty.

folia i tatuaż

Tatuaż to otwarta rana

Może na taką nie wygląda, ale uwierz mi, że należy się z nią obchodzić z ostrożnością. Zwłaszcza w późniejszych dniach, kiedy naskórek w wyniku gojenia zacznie się łuszczyć. Rany goją się lepiej, gdy mają dostęp do tlenu, z tego względu, jeśli twoja praca tego nie wymaga, nie trzymaj tatuażu pod folią dłużej niż 8-10 godzin (ewentualnie jeden dzień). Przez ten czas z rany powinno wypłynąć całe osocze, co uchroni przed powstawaniem strupków.

Warto przeczytać: Noc w łóżku z nowym tatuażem - cenne wskazówki

Po usunięciu folii wytatuowaną skórę trzeba dobrze wyczyścić

Skorzystać możesz z takich preparatów jak żel EasyTattoo lub mydło LoveInk. Są to specjalistyczne produkty do czyszczenia świeżego tatuażu, które oprócz czyszczenia, dodatkowo wspierają proces gojenia. W następnych dniach, gdy tatuaż zacznie się łuszczyć, musisz być nieco ostrożniejszy. Pamiętaj, żeby nie wykonywać gwałtownych ruchów dłonią. Na koniec opłukaj skórę zimną wodą i wysusz ją papierowym ręcznikiem. Tu także musisz być ostrożny, nie szuraj ręcznikiem po tatuażu, tylko go delikatnie przyciskaj aż wytatuowane miejsce, zostanie całkowicie suche.

Żel do czyszczenia tatuażu EasyTattoo

Mydło do tatuażu LoveInk

Przyszedł czas na posmarowanie tatuażu

Zapomnij o takich maściach jak Alantan lub Bepanthen. Zdaję sobie sprawę z tego, że wciąż są tatuażyści, którzy je polecają, ale bez sensu jest stosowanie maści na odparzenia dla dzieci w sytuacji, gdy na rynku dostępne są o wiele lepsze środki do pielęgnacji tatuażu. Mówię o specjalistycznych kremach, które służą tylko i wyłącznie do wytatuowanej skóry, co za tym idzie, mają dla niej odpowiednie właściwości! Z czystym sumieniem mógłbym polecić produkty od trzech producentów, które przetestowałem na samym sobie. Są to kremy Neba i EasyTattoo oraz masła spod szyldu LoveInk. Oprócz dobrego nawilżenia zapewniają dodatkowo ukojenie w bólu i swędzeniu, co jest wręcz bezcenne w trakcie gojenia. Stosując tego typu kremy, masz pewność, że tatuaż zachowa swój wygląd, a samo gojenie będzie przebiegało o wiele przyjemniej. Powinieneś smarować go codziennie od 3 do 4 razy, co kilka godzin.

Zestaw do pielęgnacji tatuażu EasyTattoo - żel 125 ml + krem 100 ml

Krem do tatuażu NEBA 50 ml

Masła do tatuażu w 3 różnych wariantach LoveInk

smarowanie tatuażu

W kwestii noszenia folii przez kilka dni są podzielone zdania

Owijanie tatuażu folią ma głównie uchronić dane miejsce przed czynnikami zewnętrznymi, co jest szczególnie istotne na samym początku. Jednak ja doradziłbym ci niezakładanie jej drugi raz. Skóra, aby mogła goić się szybko i poprawnie potrzebuje dostępu do powietrza, żeby móc swobodnie oddychać. Jeśli pracujesz w miejscu, gdzie np. mocno się kurzy, wskazane jest używanie folii. Jednorazowe arkusze EasyTattoo są dziecinnie proste w nakładaniu na wytatuowaną skórę i co najważniejsze przepuszczają powietrze, co uchroni cię od nadmiernego pocenia się. Nie czuć jej praktycznie na ciele i nie krępuje w żaden sposób ruchów, więc będziesz mógł skutecznie pracować bez obaw, że uszkodzisz swoją dziarę.

Folia ochronna do tatuażu EasyTattoo w pojedynczych arkuszach

Folia ochronna do tatuażu EasyTattoo w rolce

Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na tatuaż

Nim twój tatuaż całkowicie się zagoi, nie możesz pozwolić na to, żeby działały na niego promienie słoneczne. To bardzo ważne bowiem słońce ma destruktywny wpływ na kolory, które ulegną wyblaknięciu. To samo tyczy się wizyt w solarium, więc jeśli jesteś fanem takich miejsc, musisz z nich zrezygnować na przynajmniej miesiąc. Noś luźne ubrania, które nie będą przylegały do skóry i zasłaniaj tatuaż.

W przypadku, gdy twój tatuaż jest już całkowicie wygojony, należy wciąż pamiętać o negatywnym działaniu słońca na wytatuowaną skórę. Tu najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalistyczny krem do tatuażu z mocnym filtrem, który osłoni skórę i jednocześnie chroniąc dziarę przed wczesnym wyblaknięciem. Opalanie się z tatuażem bez takiego preparatu jest nierozsądne i z czasem doprowadzi to znacznego pogorszenia jego wyglądu. Krem z filtrem SPF 50+ EasyTattoo do takiego zadania sprawdzi się znakomicie, albowiem oprócz ochrony przed słońcem, zapewni dobre nawilżenie, które przy wysokich temperaturach jest bardzo istotne.

Więcej na ten temat można przeczytać w innym artykule: 5 istotnych wskazówek jak dbać o tatuaż latem.

Krem do tatuażu z filtrem SPF 50+ EasyTattoo

Odstaw alkohol przy świeżym tatuażu

Wśród tatuażystów nie ma jednego spójnego zdania co do kwestii związanych z alkoholem. Jednak zdecydowana ich większość jasno mówi o tym, że picie alkoholu, zwłaszcza tego wysokoprocentowego nie ma zbyt dobrego wpływu na świeży tatuaż. Dzieje się tak dlatego, że przez alkohol obecny w organizmie uszkodzona w wyniku tatuowania skóra gorzej się goi. Ponadto rozrzedza on krew, co po pełnym wygojeniu może objawić się w gorszej jakości kolorach i tatuaż będzie wyraźnie wyblaknięty.

Drugą istotną kwestią jest to, że w stanie nietrzeźwości można nowy tatuaż po prostu przypadkiem uszkodzić, co nie jest trudne, gdy stawiamy chwiejne kroki. Jeśli najdzie cię ochota na piwo lub dwa to śmiało możesz się na nie skusić już nawet na drugi dzień po wyjściu od tatuażysty, taka ilość nie wpłynie negatywnie na dziarę. Odstaw alkohol przy świeżym tatuażu na minimum tydzień. Szkoda, żeby chęć na kielicha zmarnowała kilka godzin poświęconych w salonie na bolesne tatuowanie i oczywiście twoje ciężko zarobione pieniądze.

ręka w tatuażach z piwem

Siłowni i basenom mówimy stanowcze NIE

Zdaję sobie sprawę z tego, że cała masa ludzi prowadzi aktywny tryb życia i nie wyobraża sobie tygodnia bez ćwiczeń. Jednak decydując sie na tatuaż trzeba uwzględnić to, że treningi (z ciężarami lub masą własnego ciała) zostaną zawieszone na okres conajmniej miesiąca. W tym czasie dziara dojdzie do siebie i zostanie całkowicie zagojona. Zlekceważenie tego może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia tatuażu w trakcie wykonywania ćwiczeń na siłowni. Oprocz tego ciało w trakcie wzmożonego wysiłku wydziela dużą ilość potu, który nie sprzyja procesowi gojenia. Z tych względów chodzenie na siłownię ze świeżym tatuażem jest nierozważne i lepiej się wstrzymać.

Tak samo sprawa wygląda z tatuażem na basenie, w którym zawarta jest szeroka gamma chemikaliów, które nie będą miały dobrego wpływu na podrażnioną skórę ze świeżym tatuażem. Ponadto długie przebywanie w wodzie z nową dziarą jest niewskazane, o czym należy pamiętać nawet biorąc prysznic czy kąpiel w wannie.

Różnorakie infekcje tatuażu wywołane zaniedbaniem higieny

Tak jak napisałem wcześniej tatuaż należy traktować jako otwartą ranę w pierwszych dniach od jego zrobienia. Dlatego tak ważna jest higiena i unikanie zanieczyszczeń, by nie doszło do żadnych mało przyjemnych infekcji skórnych. Ta kwestia leży po twojej stronie, a nie tatuatora i w momencie opuszczenia jego studia, jesteś zdany na samego siebie. Żeby zainfekować tatuaż trzeba się naprawdę postarać i niewiele zdarza się przypadków ludzi, którzy do tego stanu doprowadzili. Jeśli chodzi o historie opowiadające o zarażeniu się wirusem HIV przez tatuowanie to w dzisiejszych czasach bardziej straszak, niż coś co ma realne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Choć z tyłu głowy zawsze trzeba mieć to, aby tatuażysta, u którego zamawiamy sesję dbał o swoje miejse pracy i narzędzia, którymi operuje na co dzień.

Dokładny opis tego, jakie choroby i zakażenia mogą pojawić się przez nieodpowiedzialne podejście do tatuażu znaleźć można w artykule: Choroby, które mogą pojawić się po tatuowaniu.

Pielęgnacja świeżego tatuażu trwa 2-3 tygodnie

Wszystkie punkty trzeba realizować do czasu, kiedy będziesz miał pewność, że twój tatuaż jest w pełni wygojony. Cały proces trwa mniej więcej 2-3 tygodnie. W tym czasie unikaj długich kąpieli i słońca i co najważniejsze nie drap się po świeżym tatuażu! Stosując kremy Neba, czy EasyTattoo swędzenie będzie mniej intensywne i łatwiejsze do zniesienia, dlatego właśnie z nich powinieneś skorzystać. Posiadam parę tatuaży i zanim zacząłem stosować produkty, dedykowane do pielęgnacji tatuażu swędzenie było największą bolączką, która według mnie jest o wiele gorsze niż ból przy tatuowaniu.

Na rynku można znaleźć oczywiście więcej producentów specjalizujących się w tworzeniu kosmetyków do tatuażu. Wartym wspomnienia będzie tutaj jeszcze krem Reprintic oraz kremy Ninja Ink. Zachęcam do sprawdzania na własnej skórze, które z wymienionych przeze mnie preparatów najlepiej współpracują z ciałem. Każdy ma przecież swoje indywidualne preferencje, na szczęście jest duży wybór i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Krem do pielęgnacji tatuażu Reprintic

Krem do tatuażu Ninja Ink Tattoo Elixir Watermelon (arbuzowy)

facet w tatuażach

Zadbana dziara to dobra dziara!

Mam nadzieję, że powyższy poradnik jest przejrzysty, a zawarte w nim informacje pomogą ci w zadbaniu o swoją dziarę. Tatuaże nie należą do tanich przyjemności, dlatego warto o nie dbać tak, jak należy. Używaj sprawdzonych kremów i żelów, z których skorzystała już cała masa wytatuowanych ludzi. Ich pozytywne opinie powinny być dla ciebie potwierdzeniem wysokiej jakości danych produktów. Ja w ten sposób natknąłem się na krem Neba i później również na krem EasyTattoo (dostępny w zestawie z żelem do czyszczenia).

W planach mam również dokładny opis poszczególnych produktów w formie recenzji, tak aby przybliżyć wam wszystkie najbardziej istotne informacje o każdym z nich.

Wszystkie kremy, masła, mydła oraz żele wymienione w poradniku nabyć można w naszym sklepie w atrakcyjnych cenach pod tym linkiem: SKLEP z kosmetykami do tatuażu DZIAROWNIA.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 16.06.2021
Tagi: Pielęgnacja tatuażu, Wyróżniony