Witaj,
Gościu!

Porady dla osób przed pierwszą sesją tatuażu w życiu

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tatuażami, masz w głowie mnóstwo pytań. Szczególnie jeśli dochodzi już do planowania swojej pierwszej wizyty w studiu tatuażu. W tym miejscu znajdziesz cenne porady à propos tego jak przygotować się do sesji, aby nie powielić błędów innych początkujących osób. Pierwszy tatuaż do wielka rzecz, więc lepiej dobrze się do tego przygotować.

smarowanie kremem przedramienia

Skórę pod tatuowanie można przygotować

To, że po zrobieniu dziary należy o nią dbać kremami do tatuażu, wie z pewnością każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że w podobny sposób można przygotować skórę pod tatuowanie. Dobrze nawilżona, uelastyczniona i wygładzona skóra znacznie lepiej będzie przyjmować tusz, co ułatwi cały proces. Dlatego warto odpowiednio wcześniej (powiedzmy 2-3 tygodnie) zacząć smarować dany fragment skóry balsamem lub kremem. Można do tego celu wykorzystać produkty, które służą do pielęgnacji wytatuowanej skóry.

Polecane kremy i masła do codziennej pielęgnacji tatuażu:

Krem do tatuażu 100 ml Reprintic

Krem do tatuażu Ninja Ink Tattoo Elixir Watermelon 100 ml

Krem do tatuażu LoveInk Tattoo Cream Pina Colada 50 ml

Masło do tatuażu Loveink Tattoo Butter Aloes 100 ml

Naturalny balsam do tatuażu NEBA 200 ml

Co z kremem do znieczulenia skóry?

Coraz częściej się słyszy o magicznych kremach do znieczulenia skóry, choć w Polsce ten temat dopiero raczkuje. Prawda jest taka, że nie każdy tatuażysta jest do nich pozytywnie nastawiony. Chodzi tutaj głównie o to, że taki krem utwardza skórę i sprawia, że jest gumowata. To utrudnia tatuowanie i późniejszy proces gojenia. Mówi się również o tym, że taki krem może doprowadzić do rozlania tuszu pod skórą, Tatuaże od samego początku były kojarzone z bólem i na ten moment lepiej zacisnąć zęby niż ryzykować, że nasz pierwszy tatuaż nie wyjdzie tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

robienie kolorowego tatuażu na plecach

Nie proponuj tatuażyście wykonania identycznego tatuażu wziętego z internetu

Kopiowanie jeden do jeden prac wziętych z internetu można śmiało nazwać kradzieżą. Dlaczego? Otóż ktoś ten tatuaż musiał wcześniej zaprojektować, a następnie wytatuować, poświęcając na to swój czas i pomysł. Jest to swego rodzaju wizytówka artysty, prezentacja jego kunsztu artystycznego i nie wolno traktować tego, jako czegoś, co można sobie bezkarnie zabrać i przypisać jako własny pomysł.

Druga sprawa, że ceniący się tatuażyści wolą wykonywać swoje autorskie projekty, robione specjalnie pod danego klienta. Nie chcą ryzykować tego, że zostaną okrzyknięci złodziejami pomysłów innych artystów. To niezbyt miła łatka i lepiej pracować samemu na swoją markę i rozpoznawalność. Są oczywiście motywy, których powielanie nie jest równoznaczne z kradzieżą. Chodzi tu o rozmaite motywy z popkultury. Jest ich dosłownie cała masa, ale to jak zostaną przedstawione, ma już jak najbardziej znaczenie.

Jak już wybierzesz tatuażystę, którego styl ci przypadł do gustu, to umów się na konsultację. Przedstaw swój pomysł, pokaż kilka zdjęć innych tatuaży, aby pokazać, w jakim kierunku chcesz pójść. Tatuator na podstawie rozmowy i przyniesionych przez ciebie materiałów stworzy unikalny wzór, który będzie pasował do ciebie.

Nie krępuj się z pytaniami i zastrzeżeniami do tatuażysty

Normalnym jest zadawanie wielu pytań przy pierwszym tatuażu. To coś, co zmienia nasz wygląd na zawsze i lepiej być wszystkiego w 100% pewnym. Nie bój się rozmawiać z tatuażystą, a jeśli masz jakieś wątpliwości co do przedstawionego projektu od razu o tym mów, bo później będzie na to za późno.

Warto przeczytać: Czym charakteryzuje się profesjonalny tatuażysta?

wirtualna gra w trakcie sesji tatuażu

Przygotuj coś do zajęcia swojej uwagi

Wykonanie tatuażu w zależności od jego wielkości może potrwać kilka długich godzin. Z tego względu dobrze zadbać o to, aby nie zanudzić się przy tym na śmierć. Jeśli nie przeszkadza ci dźwięk maszynki, możesz zabrać ze sobą książkę. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie według mnie zabranie słuchawek i po prostu obejrzenie filmu, serialu, czegoś na Youtubie albo posłuchanie ulubionej muzyki. Wszystko to odciągnie myśli od tatuowania i sprawi, że ten proces szybciej minie i będzie przyjemniejszy. W niektórych studiach tatuażu można spotkać telewizory, a nawet konsole do grania, ale należy pamiętać o tym, że to raczej wyjątki niż ogólnie przyjęty standard. Zamiast konsoli zawsze można pograć na telefonie lub przenośnej konsolce, o ile akurat nie mamy tatuowanych rąk.

Rozmowa z tatuażystą też będzie dobrym sposobem na umilenie czasu. Jednak nie każdy artysta lubi gaworzyć, niektórzy wolą pracować w ciszy i skupieniu. Dlatego pamiętaj o słuchawkach, zanim wybierzesz się na sesję.

Jeśli tego potrzebujesz, korzystaj z przerw

Tu sprawa jest mocno indywidualna, ponieważ wielu ludzi nie cierpi robienia przerw w trakcie sesji. Wskazują na to, że po kilku minutach odpoczynku ból jest wyraźnie bardziej odczuwalny. Jednak nie każdy tak ma i trzeba po prostu to sprawdzić na własnej skórze. Jeśli czujesz, że potrzebna jest ci chwila wytchnienia, to nie krepuj się, aby powiedzieć o tym tatuażyście. Oni sami często nie czują potrzeby oderwania się od pracy i mogą tatuować nieprzerwanie przez kilka godzin.

Warto przeczytać: Spanie w łóżku ze świeżym tatuażem

dziewczyna z tatuażem przy tablecie

Wybierz mądrze termin

Osoby doświadczone w temacie tatuowania często wskazują na to, że lato nie jest zbyt dobrym okresem na robienie tatuażu. Wiąże się to z wysoką temperaturą, która nie ułatwia gojenia oraz słońcem, które ma negatywny wpływ na wygląd tatuażu, szczególnie świeżo wykonanego.

Jeśli planujesz tatuaż a zaraz po tym wyjazd na wakacje, lepiej się wstrzymaj z tym pierwszym. Nowa dziara nie może być moczona i wystawiana na słońce do momentu pełnego wygojenia. To znacznie utrudni ci wypoczynek i czerpanie pełnymi garściami z wakacyjnych aktywności. Wybierz termin, kiedy jest za oknem nieco chłodniej, a nie pożałujesz swej decyzji.

Najedz i wyśpij się porządnie

W dniu robienia tatuażu warto być dobrze najedzonym i wyspanym. Rozpoczęcie sesji z pustym żołądkiem może spowodować nudności, zakręty w głowie, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenie. Pamiętaj również o tym, że praca tatuażysty będzie trwała kilka godzin, dlatego warto mieć pod ręką jakieś przekąski i napój, którymi będziesz mógł zaspokoić niespodziewany głód.

dłoń z napisem stop

Czego unikać przed sesją tatuażu

Tatuowanie jest obciążające dla organizmu, dlatego istotne jest to, aby był on w pełni sił. Jeśli jesteś przeziębiony lub chory, to zrób sobie przysługę i przełóż sesję na inny termin. Nie wolno również przychodzić na fotel do tatuatora pod wpływem alkoholu, narkotyków lub na kacu. Z piciem i zażywaniem używek lepiej wstrzymać się do 24 godzin przed sesją.

Alkohol i różnego rodzaju stymulanty rozrządzają krew, co utrudnia tatuowanie i wpływa źle na proces gojenia. Może to poskutkować nieudanym tatuażem, co niekoniecznie będzie winą pracy tatuatora, tylko tego jak skóra zachowa się przez wspomniane rzeczy.

Warto przeczytać: Nowy tatuaż i jego pielęgnacja

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 13.10.2022