
Skórę pod tatuowanie można przygotować
To, że po zrobieniu dziary należy o nią dbać kremami do tatuażu, wie z pewnością każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że w podobny sposób można przygotować skórę pod tatuowanie.
Dobrze nawilżona, uelastyczniona i wygładzona skóra znacznie lepiej będzie przyjmować tusz, co ułatwi cały proces. Dlatego warto odpowiednio wcześniej (powiedzmy 2-3 tygodnie) zacząć smarować dany fragment skóry balsamem lub kremem zanim tatuażysta wykona tatuaż. Można do tego celu wykorzystać produkty, które służą do pielęgnacji wytatuowanej skóry.
Polecane kremy i masła do codziennej pielęgnacji tatuażu:
✓ Krem do tatuażu 100 ml Reprintic
✓ Krem do tatuażu Ninja Ink Tattoo Elixir Watermelon 100 ml
✓ Krem do tatuażu LoveInk Tattoo Cream Pina Colada 50 ml
✓ Masło do tatuażu Loveink Tattoo Butter Aloes 100 ml
✓ Naturalny balsam do tatuażu NEBA 200 ml
Co z kremem do znieczulenia skóry?
Coraz częściej się słyszy o magicznych kremach do znieczulenia skóry, choć w Polsce ten temat dopiero raczkuje. Prawda jest taka, że nie każdy tatuażysta jest do nich pozytywnie nastawiony. Chodzi tutaj głównie o to, że taki krem utwardza skórę i sprawia, że jest gumowata. To utrudnia tatuowanie i późniejszy proces gojenia.
Mówi się również o tym, że gdy maść przestanie działać, to kontynuowanie robienia dziary staje się niemożliwe, bo ból staje się wielokrotnie większy. Dodatkowo użycie tego rodzaju produktu może doprowadzić do rozlania tuszu pod skórą.
W tym temacie zdania są mocno podzielone i znajdzie się zapewne tak samo zwolenników, jak i przeciwników wykonywania tatuażu w ten sposób. Tatuaż boli przy jego wykonywaniu, w końcu dochodzi wtedy do poważnego podrażnienia skóry. Im szybciej to zrozumiesz tym, lepiej nastawisz się psychicznie planując pierwszy tatuaż. Tatuaże od samego początku były kojarzone z bólem i na ten moment lepiej zacisnąć zęby niż ryzykować, że nasz pierwszy tatuaż nie wyjdzie tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

Nie proponuj tatuażyście robienia tatuażu skopiowanego z Internetu
Kopiowanie jeden do jeden prac wziętych z internetu można śmiało nazwać kradzieżą. Dlaczego? Otóż ktoś ten tatuaż musiał wcześniej zaprojektować, a następnie wytatuować, poświęcając na to swój czas i pomysł. Jest to swego rodzaju wizytówka artysty, prezentacja jego kunsztu artystycznego i nie wolno traktować tego, jako czegoś, co można sobie bezkarnie zabrać i przypisać jako własny pomysł.
Druga sprawa, że ceniący się tatuażyści wolą wykonywać swoje autorskie projekty, robione specjalnie pod danego klienta. Nie chcą ryzykować tego, że zostaną okrzyknięci złodziejami pomysłów innych artystów. To niezbyt miła łatka i lepiej pracować samemu na swoją markę i rozpoznawalność.
Są oczywiście motywy, których powielanie nie jest równoznaczne z kradzieżą. Chodzi tu o rozmaite motywy z popkultury. Jest ich dosłownie cała masa, ale to jak zostaną przedstawione, ma już jak najbardziej znaczenie.
Planując pierwszy tatuaż mądrze wybierz tatuatora
Wybór odpowiedniego artysty ma kluczowe znaczenie przy pierwszym tatuażu, dlatego najpierw poczytaj opinie o nim. Nie zajmuje to dużo czasu, a pozwala dobrze określić z kim mamy do czynienia. Dobrze jest też sprawdzić studio tatuażu, w jakim pracuje. Portfolio tatuatora to jego wizytówka i znajdziesz ją np. na instagramowym lub facebookowym profilu.
Jak już wybierzesz tatuażystę, którego styl ci przypadł do gustu, to umów się na konsultację. Przedstaw swój pomysł, pokaż kilka zdjęć innych tatuaży, aby pokazać, w jakim kierunku chcesz pójść. Tatuator na podstawie rozmowy i przyniesionych przez ciebie materiałów stworzy unikalny wzór, który będzie pasował do ciebie i wybranej części ciała. Taki rysunek można później ewentualnie zmodyfikować.
Musisz pamiętać jeszcze, aby zapytać ile kosztuje tatuaż w wybranym studiu. Ceny mogą się różnić, na co wpływ ma wiele różnych czynników. Zdecydowanie mniej zapłaci się za minimalistyczne wzory. Im bardziej szczegółowa dziara, tym więcej będzie trzeba za nią zapłacić, ale to wciąż tylko jedna ze składowych finalnej kwoty.
Nie krępuj się z pytaniami i zastrzeżeniami w studiu tatuażu
Normalnym jest zadawanie wielu pytań przy pierwszym tatuażu. To coś, co zmienia nasz wygląd na całe życie i lepiej być wszystkiego w 100% pewnym. Nie bój się rozmawiać z tatuażystą, a jeśli masz jakieś wątpliwości co do przedstawionego projektu, to najlepiej mów o tym od razu, bo później może być na to niestety to za późno.
Czasem możesz wybać pośród kilku wariantów danego wzoru i wybrać miejsca na ciele do ich przymiarki. Nie każdy wzrór będzie dobrze wyglądał w danym miejscu. Anatomia ciała ma tu ogromne znaczenie.
Warto przeczytać: Czym charakteryzuje się profesjonalny tatuażysta?

Przygotuj coś do zajęcia swojej uwagi
Wykonanie tatuażu w zależności od jego wielkości może potrwać kilka długich godzin. Z tego względu dobrze zadbać o to, aby nie zanudzić się przy tym na śmierć. Jeśli nie przeszkadza ci dźwięk maszynki, możesz zabrać ze sobą książkę. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie według mnie zabranie słuchawek i po prostu obejrzenie filmu, serialu, czegoś na Youtubie albo posłuchanie ulubionej muzyki.
Wszystko to odciągnie myśli od tatuowania i sprawi, że ten proces szybciej minie i będzie przyjemniejszy. W niektórych studiach tatuażu można spotkać telewizory, a nawet konsole do grania, ale należy pamiętać o tym, że to raczej wyjątki niż ogólnie przyjęty standard. Zamiast konsoli zawsze można pograć na telefonie lub przenośnej konsolce, o ile akurat nie mamy robionej dziary na ręce.
Rozmowa z tatuażystą też będzie dobrym sposobem na umilenie czasu. Jednak nie każdy artysta lubi gaworzyć, niektórzy wolą pracować w ciszy i skupieniu. Dlatego pamiętaj o słuchawkach, zanim wybierzesz się na sesję.
Robienie tatuażu boli, więc w miarę potrzeby korzystaj z przerw
Tu sprawa jest mocno indywidualna, ponieważ wielu ludzi nie cierpi robienia przerw w trakcie sesji. Wskazują na to, że po kilku minutach odpoczynku intensywność bólu jest bardziej odczuwalna. Jednak nie każdy tak ma i trzeba po prostu to sprawdzić na własnej skórze.
Jeśli czujesz, że potrzebna jest ci chwila wytchnienia, to nie krępuj się, aby powiedzieć o tym tatuażyście. Oni sami często nie czują potrzeby oderwania się od pracy i mogą tatuować nieprzerwanie przez kilka godzin.
Warto przeczytać: Spanie w łóżku ze świeżym tatuażem

Dobry termin jest tym, o czym musisz pamiętać
Osoby doświadczone w temacie tatuowania często wskazują na to, że lato nie jest zbyt dobrym okresem na robienie tatuażu. Wiąże się to z wysoką temperaturą, która nie ułatwia gojenia oraz słońcem, które ma negatywny wpływ na wygląd tatuażu, szczególnie świeżo wykonanego. Dlatego wystawienie skóry na działanie słońca będzie zawsze złym pomysłem.
Jeśli planujesz tatuaż a zaraz po tym wyjazd na wakacje, lepiej się wstrzymaj z tym pierwszym. Nowa dziara nie może być moczona i wystawiana na słońce do momentu pełnego wygojenia (unikanie długich kąpieli w wannie też jest wskazane). To znacznie utrudni ci wypoczynek i czerpanie pełnymi garściami z wakacyjnych aktywności. Możesz wybrać termin, kiedy za oknem jest nieco chłodniej, a nie pożałujesz swej decyzji.
Najedz i wyśpij się porządnie
W dniu robienia tatuażu warto być dobrze najedzonym i wyspanym. Rozpoczęcie sesji z pustym żołądkiem może spowodować nudności, zakręty w głowie, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenie. Pamiętaj również o tym, że praca tatuażysty będzie trwała kilka godzin, dlatego warto mieć pod ręką jakieś przekąski i napój, którymi będziesz mógł zaspokoić niespodziewany głód.

Czego unikać przed sesją tatuażu
Tatuowanie jest obciążające dla organizmu, dlatego istotne jest to, aby był on w pełni sił. Jeśli jesteś przeziębiony lub chory, to zrób sobie przysługę i przełóż sesję na inny termin. Nie wolno również przychodzić na fotel do tatuatora pod wpływem alkoholu, narkotyków lub na kacu. Z piciem i zażywaniem używek lepiej wstrzymać się do 24 godzin przed sesją. Alkohol rozrzedza krew, co bezpośrednio może doprowadzić do silniejszego krwawienia.
Alkohol rozrzedza krew, co bezpośrednio może doprowadzić do silniejszego krwawienia. Może to poskutkować nieudanym tatuażem i nieprawidłowym procesem gojenia, co niekoniecznie będzie winą pracy tatuatora, tylko tego jak skóra zachowa się przez wspomniane rzeczy. To samo tyczy się wszelakich narkotyków.
Pierwszy tatuaż to wielkie wydarzenie dlatego podejdź do tego na poważnie, bo pomimo rozwoju technologi w dziedzinie usuwania tatuaży, to dziara jest pamiątką do końca życia.
Warto przeczytać: Nowy tatuaż i jego pielęgnacja
Konsola w studiu? Ja jeszcze takich rarytasów nie doświadczyłem, a w sumie przy robieniu nogi, czy pleców można by było popykać :)
Jak dziarałem się 10 lat temu, to mogłem pograć sobie w Call of Duty, na zamianę z drugim właścicielem salonu, ten pierwszy robił mi tatuaż 😉 Jednak drugi raz mi takie coś się nie powtórzyło, a szkoda.
Ciekawe rzeczy, może kiedyś trafię na takie miejsce, ale wątpię :)
jak tatuowane jest cos innego niz rece to jeszcze mozna w gierke jakas pograc, ja mam stare psp i sobie lupie
Słuchawki, dobry podcast i można sobie leżeć :)
Kluczem jest znalezienie dobrego dla nas tatuatora, ja jestem gadułą, więc nie wyobrażam sobie, żeby moja tatuażystka nie lubiła pitolić hah bym nie wysiedziała całej sesji, gdybym nie mogła sobie swobodnie gadać
Dobrej rozmowy nic nie zastąpi 😀 Mam tak samo jak ty! 😅
Nie no czytanie książki odpada 😆