Witaj,
Gościu!

Czy tatuaże muszą mieć znaczenie?

Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie ludzi można podzielić na dwie grupy odbiorców tatuaży. Pierwsza z nich jest absolutnie przekonana o tym, że musi on posiadać głębsze znaczenie i nie przyjmują do wiadomości tego, że można go zrobić tylko i wyłącznie dla własnej frajdy. Z kolei w drugiej grupie znajdują się ludzie, którzy patrzą na tatuaże jak na ozdobę, nie zamykają się w ciasnych ramach, w których jedyną właściwą drogą jest to, żeby tatuaż niósł ze sobą ukryty przekaz. Skoro jest tak duże poróżnienie w tym temacie, wypadałoby zadać sobie pytanie, czy tatuaże faktycznie powinny mieć jakieś większe znaczenie? Moim zdaniem niekoniecznie i swój punkt widzenia postaram się przedstawić w niniejszym artykule, dlatego też zapraszam do dalszego czytania.

Krzywe spojrzenia rodziny i znajomych

Tatuaż znak zapytania na przedramieniu

Zacznę od tego, że w pełni rozumiem osoby, dla których tatuaż musi mieć osobiste znaczenie. W żaden sposób tego nie neguję, powiem nawet więcej, sam posiadam kilka dziar, które nie znalazły się przez przypadek na moim ciele i każdy z nich skrywa określoną historię. Gdy zaczynałem swoją przygodę z tatuażami, miałem dokładnie takie samo myślenie jak ci ludzie, których opisałem na samym wstępie. Nie raz biłem się z myślami, czy to, co akurat mi się spodobało, mogę sobie wytatuować, czy lepiej odpuścić, bo wzór nie nawiązywał niczym do mojego życia. Już na etapie rozmów ze znajomymi i rodziną o ewentualnym tatuażu dostawałem pytania, o to jaki będzie jego sens, a jego sensem miało być to, żeby po prostu fajnie wyglądał na mojej ręce, tyle. Widząc ich podejście do tematu, wolałem nie ryzykować krzywych spojrzeń w moim kierunku, więc odczekałem trochę, aż w głowie pojawił mi się pomysł na projekt, który połączy w sobie zarówno osobisty przekaz, jak i fajny wygląd. W ten sposób wilk był syty i owca cała. Takie podejście miałem przez kawał czasu i dopiero gdy zacząłem pracować z tatuażami na co dzień, zrozumiałem, że cała masa ludzi nie patrzy na to, co będą mówili inni dookoła, tylko spełniają swoje marzenia. Muszę coś jasno zaznaczyć, na moim ciele nie ma zbyt wielu wzorów, które z założenia mają wyłącznie dobrze wyglądać, lecz nie przeszkadza mi to w docenianiu tego u innych osób. Widziałem już tak bardzo dużo różnych dziar, że śmiało mogę je liczyć w tysiącach i dużą ich część, można określić mianem „tych bez przesłania”. Gdy zagłębisz się w tę sztukę na tyle mocno, że rozróżniasz poszczególne style tatuażu, i samych tatuażystów zaczynasz postrzegać to wszystko jako pełnoprawną sztukę. Przestaje ci przeszkadzać brak ukrytego przesłania, czy czegokolwiek i cieszysz oko fantastycznymi obrazami, jakie w wielu przypadkach można byłoby bez problemu oprawić w ramę i powiesić na ścianie.

Piętnowanie innych za ich tatuaże

Tatuaż las dookoła ramienia u chłopaka

Tatuaż nie musi być robiony na specjalną okazję. Myślenie ludzi wytykającym innym takie rzeczy jest najzwyczajniej w świecie toksyczne i prowadzi do niepotrzebnych kłótni, czy nieporozumień. Szczerze mówiąc, nie znam nikogo, kto by piętnował kogoś, za to, że jego tatuaż ma określone znaczenie, więc czemu nie może być tak w drugą stronę? Trzeba zrozumieć, że skóra danej osoby jest jak płótno i tylko ona decyduje o tym, co się na nim znajdzie. Problemem nie powinno być, co przedstawia tatuaż, tylko to czy został dobrze wykonany. Czasem myślę, że niektórzy uważają, że gorzej zrobiony wzór, ale z przesłaniem ma większą wagę od tego zrobionego dla czystej przyjemności. Oczywiście, jeżeli bardzo chcemy, to praktycznie wszystkiemu możemy dopisać ukryte znaczenie. Kobieta może wytatuować sobie różę, bo kobiety uwielbiają kwiaty, co z resztą nie ukrywajmy bardzo fajnie współgra z ich naturą i wyglądem. W wielu przypadkach zrobi to dlatego, że pięknie prezentuje się na jej ciele. Róża to również symbol miłości, a nawet zdrady, gdy zostanie wytatuowana w odpowiednim kolorze, co nie oznacza, że ta osoba musi mieć świadomość jej symboliki. Co jakiś czas powstaje moda na konkretne wzory, kiedyś było tak z tatuażami tribal, dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że motyw leśny uchwycony np. dookoła przedramienia jest czymś takim. Słyszałem głos wielu osób, mówiący, że to bezsensowne, że za dużo ludzi to ma, że niby ładnie wygląda, ale właściwie, o czym to jest? Prowadzenie konstruktywnej dyskusji jest jak najbardziej okej, lecz gdy zamienia się ona w wyśmiewanie drugiej osoby, to schodzimy z dobrej drogi. Dajmy ludziom swobodę w doborze tatuaży, bo to ich indywidualna sprawa, z resztą to oni będą nosić je na swojej skórze do końca życia, więc chyba wiedzą, co robią.

Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu róży.

Jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy

Tatuaż usta z papierosem

Historia zna wiele przypadków, w których ludzie żałowali po latach, że wytatuowali sobie jakąś głupotę. Jednak w momencie jej powstawania, wydawała się dla nich czymś fajnym czymś, co pokazuje ich osobowość. Człowiek zmienia się na przestrzeni lat, a wpływ ma na to multum czynników i nie da się przewidzieć przyszłości. Niemniej jednak dajmy tym ludziom odetchnąć od krytyki ich wyborów. Na szczęście wraz z rozwojem świadomości społeczeństwa w kwestii tatuowania, coraz mniej jest takich zachowań. Obecnie, są nowe możliwości jak laserowego usuwania tatuażu lub tak zwany cover up, jaki polega na przykryciu starego wzoru nowym. Każdy popełnia błędy, ale nie ma takiej sytuacji, z której nie dałoby się wyjść obronną ręką. Kończąc swój wywód, uważam, że tatuaże mogą mieć znaczenie, ale wcale nie muszą i ludzie nie powinni przez to ograniczać się w wyborze projektów. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, ile świetnych wzorów musiało pójść do kosza lub do szuflady przez to, że ktoś przez opinię innych zrezygnował ze swojego pomysłu. Żyjmy swoim życiem, nie oceniając innych przez pryzmat tego, co nosi na swojej skórze, a gwarantuję, że wszystkim będzie żyło się o wiele lepiej.

Warto przeczytać: Jak wybrać dobrego tatuażystę?

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 25.11.2019