Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu lwa

Faktem jest, że ludzie lubią umieszczać wizerunki zwierząt na swoim ciele. Myślę, że większość z nich śmiało może zostać wykorzystana do stworzenia tatuażu, lecz trzeba pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Niekwestionowanym królem w świecie przyrody od zawsze był lew i to on prawdopodobnie był jednym z pierwszych zwierząt, które zostały sportretowane przez człowieka (15 000 lat temu!). Trzeba przyznać, że lew przeszedł długą drogę z kamiennych jaskiń naszych przodków do tatuaży na naszej skórze i mimo upływu tysiącleci, jest on dla ludzi wciąż tak samo inspirujący. Chciałbym zagłębić się w jego symbolikę i przeanalizować to, jakie było nadawane mu znaczenie na przestrzeni tych wszystkich lat, pokazując tym samym, jak należy interpretować tatuaże z lwami.

Tatuaż ryczącego lwa

Zabójczy i inteligentny lew

Zanim przejdę do szczegółowego omówienia mitologicznych aspektów związanych z lwem, należy przybliżyć jego naturalne cechy. Od pierwszego spotkania z człowiekiem wzbudzał w nim poczucie strachu i szacunku. Nic dziwnego bowiem zwierzę to potrafi osiągnąć wagę 200 kilogramów, gdy dodamy do tego majestatyczny wygląd i zabójcze umiejętności, to z tego połączenia wyjdzie nam wyjątkowo niebezpieczny drapieżnik. Widać w nim również cechy przywódcy oraz zdolność do strategicznego polowania na swoje ofiary. Stoi na czole stada i walczy z innymi lwami o najlepszą pozycję. To zwierzę najlepiej podziwiać z bezpiecznej odległości, bo gdy wyczuje okazję jego kły i pazury będą bezlitosne w swoich działaniach. W Tanzanii zabicie lwa było częścią rytułału przejścia u masajskich wojowników. Dokonanie takiego czynu równoznaczne było z przejęciem od lwa jego siły i oznaczało przede wszystkim ogromną odwagę, dzięki której chłopiec stawał się mężczyzną. Aktualnie ta praktyka powoli się zaciera i jest to związane głównie ze zmniejszającą się populacją lwów.

Tatuaż idący lew

Lew jako opiekun w starożytnym świecie

Rozważania o mistycznej mocy lwa należy rozpocząć od starożytności. Był obecny w większości wierzeń ludów z tamtych czasów, lecz jego rola w poszczególnych kulturach różniła się w mniejszym lub większym stopniu. Wygląd jego grzywy kojarzony był z promieniami Słońca, dlatego też uważano go za symbol światła i życia. Egipcjanie widzieli w nim opiekuna Nilu, związane było to, z tym że w gwiazdozbiór Lwa wchodziło Słońce w okresie wylewów rzeki. Z tego powodu był łączony z deszczem, stąd jego wizerunek często pojawiał się na fontannach oraz różnego rodzaju naczyniach. W różnych legendach walczył z innymi zwierzętami, np. dzikiem lub wężem pokazując w ten sposób zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Lwa umieszczano także przed świątyniami i innymi miejscami kultu w celach obronnych. Najczęściej były to dwa lwy, stojące obok siebie symbolizujące siłę i równowagę, wschód i zachód. Słynny na cały świat Sfinks to w rzeczywistości lew z ludzką głową. W mitologii greckiej jego ciało było podstawą dla całej maści śmiercionośnych bestii, z którymi musieli zmierzyć się herosi, aby udowodnić swoją wartość. W jednym z mitów o nieustraszonym Herkulesie staje on do walki z przerażającym lwem nemejskim, który jest ucieleśnieniem siły i mocy. W rzymskich wierzeniach zwierzę to utożsamiane było z odrodzeniem i miłością pochodzącą od mężczyzny. Ponadto odpowiadał za męskość i płodność. Lwa upodobało sobie wiele starożytnych bóstw takich jak: Hekate, Artemida, Isztar, Dionizos, Afrodyta, Westa, czy też Mitra.

Tatuaż chiński lew

Wszechwiedzący lew w kulturach wschodu

Lwa odnaleźć można również w kulturach wschodu. W Chinach i Japonii od wieków postrzegany był za stworzenie, które przynosiło szczęście. Jego wygląd w tamtejszych wierzeniach różni się od tradycyjnego, a wiąże się to z tym, że chińczycy znali go tylko z opowiadań i od samego początku był dla nich czymś fantastycznym, łączonym z religią. Obok tego dopisywano mu niezwykłą siłę i obronę przez nieczystymi mocami. Nacechowany świętością i wielką potęgą, często stawiany był jako strażnik przed ważnymi dla chińczyków budowlami takimi jak: urzędy państwowe, bramy świątynne oraz grobowce. Podobnie jak miało to miejsce w Egipcie, posągi lwów spotkać można w parach, lecz w tym wypadku odpowiadają one kolejno za energię męską i żeńską, przeplatające się Yin i Yang. Przedstawiany z kulą w jednej z łap symbolizował niebiańskie relacje pomiędzy Ziemią a Słońcem. Zamiast kuli mógł trzymać kwiat, który z kolei reprezentował kobiecą mądrość, równowagę pomiędzy kruchością a bezwględną siłą. Dla wyznawców buddyzmu lew jest niezwykle duchową istotą. Cechuje go opanowanie i ogromna mądrość, której nie da zmierzyć się żadną miarą. Ponadto istnieje przekonanie o tym, że ryk lwa zawiera utraconą wiedzę, będąca bożym przesłaniem dla ludzkości.

Tatuaż lwa z krzyżami

Sprawiedliwy i okrutny lew w chrześcijaństwie i judaizmie

W Piśmie Świętym postać lwa nie jest całkowicie jednoznaczna i można doszukać się w niej odniesień zarówno do dobra, jak i również do zła. Lew to zwierzę wzbudzające podziw i strach, więc w zależności od danej opowieści stawał się atrybutem Boga albo Szatana. Tego pierwszego porównywano do lwa, kiedy sprawiedliwie karał ludzi lub stawał w obronie ciemiężonego ludu wybranego. Jest on symbolem waleczności narodu izraelskiego, ale także boskim gniewem, który został na nich zesłany przez ich niewierność. Lew reprezentuje władzę królewską i wzniosłość Pańską lub krwiożerczość i brak litości, zwłaszcza w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdy jego wyznawcy często byli rzucani na pożarcie lwom na rzymskich arenach. Właśnie przez wzgląd na tę praktykę w lwie widziano lustrzane odbicie samego Diabła. W Biblii znaleźć można kilka przykładów lwiej wdzięczności, np. Święty Hieronim wyciągnął z jego łapy cierń, a ten w zamian został jego wiernym sługą i obrońcą, natomiast skrzydlaty lew jest symbolem Marka Ewangelisty. Interesujące jest również to, że w średniowieczu zmartwychwystanie Jezusa przedstawiane było jako lew budzący swoje młode. Ukazany w momencie ryku zwiastuje przyjście Sądu Ostatecznego. Lew uznawany był także za trudnego do pokonania przeciwnika, z którym w Starym Testamencie miał zmieżyć się Samson. Wykazał się on wielką siłą i odwagą, stając do walki bez broni i tylko przy użyciu gołych rąk zwyciężył z potężnym lwem, rozrywając jego ciało na dwie części. Do ciekawostek należy zaliczyć to, że lew w Biblii wspomniany jest dokładnie sto razy.

Tatuaż lew rastafari

Nieustraszony lew wśród Rastafarian

W kulturze Rastafari można odnaleźć dużo nawiązań do wiary chrześcijańskiej, lecz najbardziej istotny wydaje się Lew Judy. Jest on głównym symbolem tej wiary i oznacza nieustraszoność oraz oczywiście samego Jah. Wyznawcy tego ruchu noszą dredy, które nawiązują do lwiej grzywy i oznaczają sprzeciw złym siłom Babilonu oraz jedność z naturą. Podobne zastosowanie miały w licznych plemionach afrykańskich, których członkowie chcieli w ten sposób upodobnić się do króla zwierząt.

Tatuaż lwa w koronie

Królewski rodowód lwa

Lew z racji swego królewskiego przydomka bardzo często łączony jest z historycznymi władcami. Uznawany za stworzenie arystokracji i prawa, wykorzystywany był przez wiele głów państw i tak między innymi lwami nazywano królów Etiopii, mianem Lwa Północy określany był król Szwecji Gustaw Adolf, a król Anglii Ryszard nosił przydomek Lwie Serce. Często ich wizerunki były częścią tronów, których miały zawzięcie bronić przed wrogami korony. Jego obraz można znaleźć w niezliczonej ilości rodowych herbów, których reprezentanci cenili sobie jego waleczność i siłę. W dzisiejszych czasach taką samą praktykę przyjmują różnego rodzaju firmy, które w swoich logach umieszczają nikogo innego, jak właśnie lwa.

Tatuaż kolorowy lew

Lew w książkach i filmach

W kinematografii i literaturze można znaleźć wiele historii, w których lew jest głównym bohaterem lub po prostu jest w nich wymieniony. Najbardziej trafnym przykładem będzie tutaj animacja „Król Lew”, w jakiej opowiedziane są losy Simby, który musi pokonać wyboistą drogę do odzyskania swojego dziedzictwa. Ukazany tutaj obraz lwa podkreśla cechy takie jak: sprawiedliwość, cierpliwość, silny charakter, waleczność i pokojowe nastawienie do innych zwierząt. Stąd pochodzi słynny cytat Hakuna Matata, który przetłumaczyć można jako wspomniany wcześniej pokój. Kompletnym przeciwieństwem Simby jest jego stryj Skaza, dla którego liczą się jedynie surowa siła i władza. Nie zwraca uwagi na potrzeby swoich poddanych i liczy jedynie na osobiste korzyści. Podobnie jak w religii chrześcijańskiej widać tu dualizm natury lwa. Jednak prędzej czy później to dobro góruje nad złem i nie inaczej było w przypadku „Króla Lwa”. W „Opowieściach z Narni” występuje lew Aslan, którego można odbierać jako opiekuna tamtejszego świata, widać tu analogie do Jezusa Chrystusa, ponieważ tak samo jak on powstał z martwych, by raz na zawsze pokonać zło trawiące od środka jego królestwo. W „Czarnoksiężniku z krainy Oz” jednym z bohaterów jest tchórzliwy lew, który musi przełamać swoje słabości i udowodnić, że jest godzien swojego pochodzenia. W książkach o Harrym Potterze jest jeden z czterech domów w Szkole Magii, który nosi nazwę Gryifindor. Jego członkowie charakteryzują się takimi cechami jak lew i znajduje się on również w ich herbie. To tylko najsłynniejsze przykłady, a jest ich zdecydowanie więcej, lecz głównie opowiadają o tym samym motywie, więc pozwolę sobie ich tutaj nie umieszczać.

Tatuaż lwa z rodziną

Podsumowanie znaczenia tatuażu lwa

Podsumowując lew łączy w sobie cechy takie jak: męstwo, odwagę, dumę, szlachetność, prawość, sprawiedliwość, lojalność, władzę, niezależność oraz siłę. Nie można zapomnieć też o tym, że lwa można postrzegać jako głowę rodziny, ojca, który dba o swoich najbliższych. Warto wspomnieć także o tym, że lew pełni ważną rolę w astrologii. Jest to piąty znak zodiaku, który skupia w sobie żywioł ognia i obejmuje okres od 22/23 lipca do 22/23 sierpnia. Ludzie urodzeni w tym przedziale charakteryzują się dużą energią do życia, inteligencją oraz sprytem. Osoby spod znaku lwa wykazują umiejętności przywódcze i posiadają dużą charyzmę, która pomaga im w przekonywaniu innych do swojej racji.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 08.10.2019