Wysoki status tygrysa w Azji
Tygrys związany jest mocno z paroma starożytnymi kulturami i co więcej, związana z nim symbolika przetrwała do czasów dzisiejszych. W krajach azjatyckich takich jak Chiny, Korea, czy też Japonia tygrys stawiany jest w dobrym świetle, a jego miejsce często znajduje się obok smoków, które w kulturach Orientu pełniły rolę niezwykle potężnych i mądrych istot, sprawujących opiekę nad ludźmi. Podobnie sprawa wygląda w Indiach, gdzie tygrys traktowany jest w kategoriach zwierzęcia narodowego.
Postrzeganie tygrysów przez chińską ludność
W Chinach tygrys zasiada na trzecim miejscu pośród wszystkich znaków zodiaku tam występujących. Legenda głosi, że Nefrytowy Cesarz wybrał tygrysa ze względu na jego prędkość i właśnie ten aspekt zrobił na mitycznym władcy największe wrażenie. O ludziach spod znaku tygrysa mówi się, że są urodzonymi przywódcami, lecz czasem nie potrafią utrzymać nerwów na wodzy, co przekłada się na ich porywczość. Oprócz tego są żądnymi przygód buntownikami.
Symbolika związana z tygrysem w tym kraju wskazuje na same pozytywne cechy i są to: godność, zaciekłość, odwaga no i oczywiście nieposkromiona siła, dzięki której jest świetnym obrońcą. Należy również wspomnieć, że tygrys jest utożsamiany z czystą energią Yin, królewskością, hojnością oraz oświeceniem. Łączenie go bezpośrednio z energią Yin daje mu niemalże boski status, albowiem według chińskiej filozofii we wszechświecie istnieją dwie przeciwstawne do siebie siły, które się przenikają, tworząc tym samym naszą rzeczywistość. Wiązany jest jeszcze z bogiem bogactwa o imieniu Tsai Shen Yeh.
Biały tygrys pełni w chińskiej mitologii bardzo odpowiedzialną funkcję, mianowicie jest strażnikiem Zachodniej bramy nieba. Łączony jest także z planetą Wenus, a więc z żeńską energią. Oprócz tego włada żywiołem wiatru, a w alchemii kojarzony jest z pierwiastkiem metalu. Wierzono również w to, że zwykły tygrys mógł przetransformować się w boską istotę o białym umaszczeniu po tym jak przeżyje na Ziemi 500 lat. Jednak decydującym warunkiem miało być to, że przeżycie tych lat musi być na terenie dobrego i prawego imperium, w którym panował wyłącznie dobrobyt i sprawiedliwość.
Pozytywny odbiór tygrysa w kulturze odcisnął swoje piętno w tamtejszej sztuce tatuażu i można śmiało powiedzieć, że pod względem popularności dorównuje wzorom, w których główne skrzypce grają uwielbiane przez Chińczyków smoki.
Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu lwa (symbolika)
Tygrys w japońskim folklorze
Na terenie Japonii również rozwinął się kult dookoła zwierzęcia, jakim jest tygrys. Traktowano go jako symbol siły i ochrony, lecz zdecydowanie większym wyróżnieniem było dla niego znalezienie się pośród elity czterech świętych zwierząt. W japońskie kulturze tak samo jak w chińskiej tygrys władał żywiołem wiatru. Wierzono jeszcze w to, że jego wizerunek pomaga odpędzać złe duchy, chroni przed nieszczęściem i męczącymi ludzkie ciało dolegliwościami.
Legendarni japońscy wojownicy, czyli samurajowie często na swej skórze umieszczali tatuaż, przedstawiający niepokonanego tygrysa. Miał on im dodać siły i odwagi na polu walki, a w razie porażki pomóc mu odnaleźć spokój w zaświatach. Taki tatuaż miał jeszcze jedno istotne zadanie, bardziej przyziemne. Bitwy zostawiały po sobie wiele ofiar wśród samurajów, którzy następnie mogli być ograbieni z całego rynsztunku, co utrudniało mocno późniejszą identyfikację danego wojownika i jego powrót w rodzinne strony, by mógł zostać godnie pochowany. Każdy samuraj posiadał unikalną zbroję i w momencie, gdy została z niego ściągnięta, w większości przypadków to tatuaż pomagał ustalić, kto jest kim.
Tygrysy przeżyły odrodzenie w japońskiej sztuce tatuażu za sprawą kryminalnych syndykatów, nazywanych Yakuzą. Wysocy rangą gangsterzy mogą pochwalić się niemalże w całości wytatuowanymi ciałami (oprócz miejsc wystających poza codzienny ubiór) i pośród tych tatuaży bardzo często znaleźć można tygrysa. Opowiada o wielkiej sile i odwadze noszącej go na swojej skórze osoby.
Warto przeczytać: Tatuaże w Japonii - przestępcze syndykaty i zakazy od państwa
Pogląd na tygrysa wśród Koreańczyków
W tym przypadku sytuacja będzie wyglądała niemalże bliźniaczo jak powyżej. Na terenach dzisiejszych obu Korei tygrys jest strażnikiem, którego zadaniem jest walka ze złymi istotami. Uważa się go za symbol odwagi oraz szczęścia.
Zawodnicy Muay Thai i tatuaże z tygrysem
Mowa tutaj o tradycyjnych tatuażach, które muszą zostać wykonane przy użyciu bambusowej igły ręką buddyjskiego mnicha (technika handpoke). Takie tatuaże były później też przez niego pobłogosławione. Wytatuowanie się w inny sposób przez zawodników Muay Thai traktowane było za przynoszące pecha. Tygrys umieszczany jest zazwyczaj na plecach i uważany jest za symbol siły, nieustraszoności i ochrony. Wytatuowanie zwierzęcia z tyłu miało zapewnić mu bezpieczeństwo, albowiem gdy on skupiał się na tym, co widzi przed sobą, tygrys ubezpieczał jego tyły.
Tygrys dla całej reszty świata
Ogólnie rzecz biorąc, tygrys od zawsze postrzegany był jako symbol siły, z którym trzeba się liczyć. Walka sam na sam z tygrysem nigdy nie skończy się dla człowieka dobrze, chyba że wyposażony zostanie w odpowiednią broń, by móc uchronić się przed jego kłami i szponami. Zwierzęta te podziwiane są za piękne umaszczenie oraz za grację, która objawia się w ich ruchach. Pociąga nas w nich to, że mimo wspomnianego piękna są jednocześnie bardzo niebezpiecznymi drapieżnikami, które nie nadają się do głaskania przez człowieka.
Te wszystkie czynniki wpływają na popularność tygrysa wśród wzorów tatuaży i dla mnie jest to absolutnie zrozumiałe. Tygrys tak naprawdę pasuje do większości stylów i prezentuje się godnie na skórze. Nieważne czy w spokojnej, czy w agresywnej formie, w całej okazałości, czy tylko głową.