Witaj,
Gościu!

Pierwsza w historii Nowej Zelandii Minister z tatuażem na twarzy

W Polsce przedstawiciele parlamentu raczej nie posiadają tatuaży lub się z nimi publicznie nie obnoszą. W końcu pod garniturem i koszulą skrojonymi na miarę można ukryć całkiem sporo rzeczy. Są to jednak tylko spekulacje. Podobnie sprawy mają się w innych europejskich państwach i większości krajów na świecie (tak przynajmniej mi się wydaję). Inaczej sprawa ma się na szczytach władzy w Nowej Zelandii i o tym właśnie chciałbym tutaj napisać.

Nanaia Mahuta z tatuażem na twarzy

Minister spraw zagranicznych z maoryskim tatuażem

W 2020 roku po raz pierwszy w historii Nowej Zelandii na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych została powołana kobieta, która w dodatku jest politykiem wywodzącym się z maoryskiego środowiska. Jest to Nanaia Mahuta, która posiada silne powiązania z rodziną królewską Maorysów, mówiąc w skrócie, jest z nimi blisko spokrewniona. Nigdy wcześniej nikt z maoryskimi korzeniami nie piastował tak wysokiego rządowego stanowiska.

Nanaia Mahuta jest członkinią parlamentu Nowej Zelandii od długiego czasu, albowiem dołączyła do niego w 2002 roku. Co istotne była pierwszą osobą, która zasiadała w tej instytucji z tradycyjnym maoryskim tatuażem na twarzy. Wytatuowała podbródek oraz usta w stylu znanym jako moko kauae i było to zaraz po śmierci jej ojca. Maorysi są mocno związani ze sztuką tatuowania, która towarzyszy im już od starożytnych czasów. W ich kulturze tatuaże nie są przypadkowe i każdy z nich niesie ze sobą konkretne przesłanie.

Warto przeczytać: Plemienne tatuaże z różnych zakątków świata na przestrzeni dziejów

Dodano: 14.10.2021