Patriotyczne symbole Polaków
Polacy mają wiele symboli, do których mogą się odnieść, by podkreślić swoje przywiązanie do ojczyzny. Pierwszym, co powinno pojawić się w naszej głowie, jeżeli mówimy o patriotyzmie to oczywiście biało-czerwone barwy narodowe. Naszą flagę można spotkać w różnych konfiguracjach, i tak mamy klasyczny wygląd z efektem łopotania na wietrze, zniszczoną i poszarpaną wskazującą na wojenną przeszłość lub w kształcie Polski. Biały i czerwony pojawia się również na powstańczych opaskach, obok słynnych cytatów lub symbolu Polski Walczącej, przy armii husarskiej i przede wszystkim w towarzystwie białego orła. Tych wariantów może być znacznie więcej, lecz po te, które wymieniłem, Polacy sięgają najchętniej.
Bohaterzy Powstania Warszawskiego
Tatuaże opowiadające o Powstaniu Warszawskim zasługują na szczególną uwagę. Ten akt heroizmu ze strony polskich żołnierzy oraz zwykłych mieszkańców stolicy był czymś wielkim, czymś, co pokazało innym, że jest jeszcze szansa na pokonanie niemieckiego najeźdźcy. Mimo iż ta szansa była nikła, to dała nadzieję wielu ludziom w kraju, że losy wojny mogą się odmienić. Szczególnie znany jest wizerunek małego powstańca w za dużym mundurze i hełmie, pokazuje to, że dziecko musiało przedwcześnie stać się dorosłym i zmierzyć się z problemami, których dzisiejsza młodzież nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić. Ważne jest to, że te dzieciaki same chciały wziąć udział w Powstaniu, były odważniejsze od niejednego żołnierza walczącego na froncie, a robiły to z miłości do Polski. Do dziś trwa zagorzały spór wśród historyków o to, czy powstanie warszawskie miało sens, lecz ja nie zamierzam wchodzić w ten temat. Taki tatuaż jest świetnym sposobem na upamiętnienie bohaterów z tamtego okresu, należy o nich pamiętać, bo poświęcili swoje życie w walce o niepodległą ojczyznę.
Patriotyczne sentencje
Na skórze Polaków często lądują wszelakiej maści sentencje, wśród których największą popularnością niewątpliwie cieszy się „Bóg, Honor, Ojczyzna”, która jest dewizą Wojska Polskiego. Pojawiają się też cytaty, które nawiązują bezpośrednio do naszej historii, zwłaszcza z okresu II wojny światowej np. o żołnierzach wyklętych, czyli „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”, jaki pochodzi z wiersza autorstwa Zbigniewa Herberta. Popularne są również łacińskie sentencje, które z kolei wywodzą się z nieco dawniejszych czasów. Flagowym przykładem będzie tutaj „Semper Fidelis”, który po przetłumaczeniu na polski oznacza „Zawsze Wierny” i odnosi się rzecz jasna do dozgonnej wierności ojczyźnie. Oprócz tego wymienić można maksymę prosto od polskich husarzy, która brzmi „Amor Patriae Nostra Lex”, czyli „Miłość Ojczyzny Naszym Prawem”. Jednakże Husarii przyjrzymy się bliżej w jednym z następnych akapitów. Wśród tatuowanych napisów można znaleźć multum inspiracji z przeróżnych źródeł i ogranicza nas tylko to, jakie pozycje z literatury, muzyki i kina znamy.
Symbol Polski Walczącej
Symbol Polski Walczącej w trakcie II wojny światowej pokazywał zarówno okupantowi, jak i również zwykłym ludziom, że Polacy nie zamierzają złożyć broni i będą walczyć do końca o swój kraj. Wtedy malowany był na murach, teraz tatuowany jest na skórze, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń i przede wszystkim bohaterów, którzy stali za tym symbolem, za którego namalowanie groziła śmierć ze strony niemieckiego najeźdźcy. Dziś na szczęście nie ma już takiego ryzyka, ale trzeba o tym pamiętać i tatuaż jest jednym ze sposobów na pokazanie solidarności z ofiarami i bohaterami tamtych czasów.
Niepokonana i niepowtarzalna husaria
Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy Polak słyszał o husarii a jeżeli nie to, czym prędzej powinien nadrobić tę lekcję historii. Określana jest mianem najlepszej kawalerii w historii świata i przez 200 lat broniła Rzeczpospolitej, często stawiając do walki z o wiele liczniejszymi wojskami wroga. Trzeba powiedzieć również o tym, że w skład husarii wchodziła szlachta, w której tradycja husarska najczęściej była obecna w rodzinie z dziada pradziada, a sami husarze stawiali się na wezwanie króla nieodpłatnie, z czystej chęci walki o dobro ojczyzny i chwałę dla swojego imienia. Tatuaże z wizerunkiem husarza, na koniu lub całej formacji dokonującej szarży są niezwykle popularne wśród Polaków i nie ma co się dziwić, skoro husaria już w swoich czasach prezentowała się doniośle i wyróżniała się na tle innych jazd. Nie inaczej jest ze wzorami, które w dobrym wykonaniu potrafią zachwycić każdego, kto na nie spojrzy.
Biały orzeł dumą Polaków
Na koniec zostawiłem symbol, który od zawsze jest wpisany w polskość, a jest nim oczywiście biały orzeł. Legenda głosi, że założyciel państwa Polan, Lech zatrzymał się pewnego razu w okolicach dzisiejszego Poznania i ujrzał tam pokaźnych rozmiarów gniazdo na drzewie. Był w nim biały orzeł wraz ze swoimi trzema pisklętami. Wraz z nastaniem wieczora, Lech przyglądał mu się uważnie, gdy ten rozpostarł swoje skrzydła na tle czerwonego od zachodu słońca nieba. Władca zachwycił się tym widokiem tak bardzo, że postanowił umieścić w swoim herbie białego orła właśnie na charakterystycznym czerwonym tle i założyć w tym miejscu osadę, którą nazwał na cześć orliego gniazda, czyli Gniezdno. Legenda ta towarzyszy Polakom od wieków i od tamtej pory biały orzeł jest symbolem, z którego jesteśmy dumni. Zazwyczaj tatuowany jest bez korony, niemniej jednak nie można zapominać o tym, że w naszym godle ją posiada i w myśl powiedzenia „co królewskie oddajcie królom” zdarzają się tatuaże, w których biały orzeł pełen majestatu, na swojej głowie ową koronę posiada.
Warto przeczytać: Znaczenie tatuażu orła.
Podsumowanie kwestii patriotycznych tatuaży
Podsumowując przeprawę przez nasze patriotyczne tatuaże, chciałbym dodać, że doskonale wiem, że wielu ludzi niegrzeszących inteligencją tatuuje sobie powstańcze i pozostałe propolskie motywy, nie mając o nich tak naprawdę wiedzy, a swoim zachowaniem pozostawiają wiele do życzenia i nazywanie ich postawy patriotyczną byłoby dużym nadużyciem. Mylą oni niestety pojęcia, myśląc, że patriotą się jest dzięki tatuażowi, patriotą się jest dzięki temu, co ma się w głowie i w sercu. Tatuaż można traktować jako dodatek i o tym należy pamiętać. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora, bo dużo osób po prostu na tym cierpi.