Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu orła

Tak jak królem zwierząt na ziemi jest bezsprzecznie lew, tak w przestworzach koronę nosi orzeł. Orła można śmiało nazwać pięknym drapieżnikiem, który latając ponad naszymi głowami, nie ma sobie równych. To dumne zwierzę rządzi niepodzielnie niebem od wieków i przez ten czas nadano mu wiele różnych znaczeń, których dekonstrukcję postawiłem przygotować dla was w tym artykule.

Tatuaż orzeł z sercem

Silny i niezwyciężony orzeł ze starożytnej Grecji

W czasach starożytnej Grecji orły utożsamiane były z męskością i związaną z nią siłą. Zeus, który lubował się w ziemskich kobietach, często widziany był właśnie w postaci orła. Wierzono, że to zwierzę nosi w sobie symbol boga piorunów i mowa tutaj oczywiście o błyskawicy. Arystoteles dopatrywał się w nim symbolu kontemplacji i duchowego poznania. Ponadto często stawał do walki z wężem, który w mitologii odpowiadał za seksualną namiętność, pokuszenie, mściwość i zemstę. Ich konflikt można nazwać walką dobra ze złem, obrońcy moralności przysłanym z niebios z nikczemnym oszustem, który wypełzał spod ziemi. W ten konfrontacji wygrany zawsze jest orzeł, który dzięki swym zabójczym szponom bez problemu zwycięży nad swoim przeciwnikiem.

Tatuaż indiański orzeł

Mądry i duchowy orzeł z indiańskich wierzeń

Rdzenni Amerykanie widzieli w nim wcielenie boga Thunderbirda na Ziemi, który ucieleśniał w sobie wielką moc grzmotów i błyskawic. Był dla nich także symbolem siły duchowej, ponieważ skąpany w słonecznym świetle potrafił latać wysoko nad szczytami gór i koronami drzew. Uważali go za boskiego wysłannika, który ląduje na ziemi, aby przekazać ludzkości mądrość i ważne wiadomości prosto z niebios. Wierzyli nawet w to, że ich wodzowie po śmierci staną się orłami i w tej postaci, będą opiekować się plemieniem. Z tych względów rdzenni Amerykanie własnoręcznie nie zabijali orłów, pobierali od nich jedynie pazury i pióra, które później służyły im do różnych rytuałów i uzdrowień. Jest to do tego stopnia przestrzegane, że wyłącznie wysoko postawieni członkowie plemienia mają prawo do pozyskiwania orlich piór. Co prawda nie można być aresztowanym za posiadanie takiego pióra, lecz czeka za to dużo nieprzyjemności oraz wysoka grzywna do zapłacenia. Umieszczano go na totemach, by odganiał od człowieka strach, więc reprezentował też odwagę. Wspomnieć należy również o tym, że indiańskie plemiona wykonywały kulturowe tańce związane z orłem.

Tatuaż orzeł z krzyżem

Pełen nadzei i zbawienia orzeł w chrześcijaństwie

Na początkach chrześcijaństwa orzeł uważany był za symbol nadziei i siły. Upatrywano w nim zbawienie, ponieważ wierzono, że szybujący orzeł jest świadectwem wniebowstąpienia Jezusa, po tym, jak został okrutnie ukrzyżowany. Pojawia się również dwa razy w Księdze Objawienia, gdzie stoi po stronie Boga, jego głowę ma także jeden z cherubinów, który stoi przy jego tronie. Był także symbolem Jana Chrzciciela. Z kolei w Islamie orzeł reprezentuje waleczność, dzikość, szlachetność oraz panowanie.

Tatuaż orzeł i jego głowa

Waleczny i nieustraszony orzeł u historycznych władców

Orzeł posiada wszystko, żeby stać się symbolem wielu narodów na świecie i to właściwie jest już faktem historycznym. Wielki i majestatyczny, piękny i drapieżny takimi słowami można określić orła, który fascynuje ludzi od zarania wieków. Dawni władcy tego świata i przywódcy ich armii umieszczali jego wizerunek na swych zbrojach, szatach i przede wszystkim na orężu. Miecze z wykutym orłem miały wskazywać na waleczne cechy tego, który dzierżył go w ręce. Orzeł jako dumne zwierzę było umieszczane, chociażby na wojskowych sztandarach Cesarstwa Rzymskiego, chcieli w ten sposób pokazać wrogom, że tak jak on będą zacięcie walczyć na polu bitwy do ostatniej kropli krwi. Orzeł to także dobitny symbol władzy, dlatego wielu historycznych władców decydowało się na umieszczenie go w godłach i flagach. Najlepszymi przykładami będą tutaj Austria, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone i oczywiście nasza rodzima Polska. Niestety w przeszłości orzeł był również wykorzystany przez Adolfa Hitlera, który uczynił go w połączeniu ze swastyką formalnym symbolem partii nazistowskiej, co w żaden sposób nie może kojarzyć się pozytywnie.

Tatuaż amerykański orzeł

Dumny i potężny orzeł ze Stanów Zjednoczonych

Dla Amerykanów orzeł jest narodowym symbolem i choć nie widać go na fladze, to można go spotkać w godle kraju. Ten pełen siły i odwagi ptak, jest tak samo potężny, jak same Stany Zjednoczone. W 1782 roku orzeł został włączony do amerykańskiej pieczęci konstytucyjnej. Z ciekawostek warto wspomnieć o tym, że Benjamin Franklin (jeden z prezydentów USA) wolałby, żeby w tej roli wystąpił indyk i szczerze mówiąc, nie potrafiłbym wyobrazić sobie go namalowanego na boku Air Force One i innych rzeczach, które od wielu lat zdobi wizerunek orła. Orzeł ma honorowe miejsce również w insygniach amerykańskiego korpusu piechoty morskiej. Zawierają one trzy kluczowe elementy. Pierwszym jest Glob Ziemski, który ma oznaczać gotowość Marynarki Wojennej USA do służenia światu, orzeł reprezentuje Stany Zjednoczone, z kolei kotwica oddaje hołd bogatej historii morskiej tego kraju. Dla Amerykanów orzeł utożsamiany jest również z dumą, ponieważ ludzie noszą go na cześć tych, którzy stracili życie w służbie dla kraju.

Tatuaż polski orzeł

Orzeł symbolem polskiego patriotyzmu

W wielu krajach orzeł jest ściśle powiązany z patriotyzmem. O Stanach Zjednoczonych pisałem we wcześniejszym akapicie, więc teraz skupię się na naszej polskiej dumie. Biały orzeł to nasz symbol narodowy, którego można stawiać w jednym szeregu z symbolem Polski Walczącej i biało-czerwonymi barwami. Od wieków gości na godle i w sercach Polaków, i pomimo iż stracił w przeszłości koronę na aż sto lat, wyrwał ją siłą oprawcy, dzięki czemu możemy podziwiać go w pełnej okazałości, tak jak to było od samego początku. Według legendy założyciel państwa Polan, Leh podczas postoju w okolicach dzisiejszego Poznania, wieczorową porą zobaczył okazałych rozmiarów gniazdo na drzewie. W jego środku był biały orzeł wraz ze swoimi pisklętami. Gdy władca podziwiał jego wygląd, rozpostarł swe skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Zafascynowany tym widokiem postanowił osiedlić się na tych ziemiach, a samego orła umieścić na honorowym miejscu w swoim herbie. Założył osadę Gniezno, która została nazwana tak na pamiątkę po spotkaniu z tym pięknym stworzeniem.

Tatuaż kolorowa głowa orła

Wolny i zabójczy orzeł królem przestworzy

Orzeł posiada doskonały wzrok, dzięki czemu szybując wysoko w chmurach, jest w stanie wypatrzyć swoją ofiarę, która znajduje się daleko od niego na ziemi. Nie przeszkodzi mu w tym nawet oślepiające światło słońca. Jego ostre szpony i dziób trafiają zawsze z zabójczą precyzją, co czyni go idealnym drapieżnikiem. Nikt tak naprawdę nie jest wolny, jak orzeł, który z gracją przemierza setki kilometrów, przecinając powierze swoimi ogromnymi skrzydłami.

Tatuaż ogromny tatuaż na klacie

Podsumowanie symboliki związanej z orłem

Zwierzę, jakim jest orzeł to bez wątpienia największy i najpotężniejszy ptak, jakiego można spotkać obecnie na niebie. Lata najwyżej i najszybciej spośród wszystkich skrzydlatych stworzeń. Na przestrzeni lat ludzie widzieli w nim symbol chwały, majestatu, sprawiedliwości, cnoty, siły, odwagi oraz sprawiedliwości. W przeciwieństwie do sowy, która jest aktywna nocą, orzeł utożsamiany był z dniem i słońcem. Kojarzony był także z heroizmem, poświęceniem, męską płodnością, ojcowską surowością oraz opiekowaniem się rodziną. Jak widać, orzeł posiada szeroką gammę znaczeń, ale jest to w pełni zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to jeden z najstarszych symboli znanych ludzkości.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 20.11.2019