Witaj,
Gościu!

Tatuaż do monitorowania impulsów elektrycznych serca

Współczesna medycyna już nie raz potrafiła zaskoczyć wprowadzanymi przez siebie innowacjami w leczeniu człowieka, nie inaczej jest w tym przypadku. Międzynarodowa grupa badawcza we współpracy z Technologicznym Uniwersytetem w Grazu zaprezentowała elektrody do długoterminowego monitorowania impulsów elektrycznych serca lub innych mięśni. Mają one postać tymczasowych tatuaży, które są tworzone przy użyciu drukarki atramentowej.

Elektroniczny tatuaż

Dotychczas metody diagnostyczne pokroju elektrokardiogramu (EKG) oraz elektromiografii (EMG) były wykonywane za pomocą elektrod żelowych, które przekazywały impulsy elektryczne z serca lub mięśnia. Jednak są one uciążliwe dla pacjenta przez to, że są sztywne i ograniczają w znacznym stopniu ruchy danej osoby. Innymi słowy, nie są zbyt wygodne. Dochodzi do tego jeszcze jeden negatywny aspekt, otóż żel na elektrodach szybko wysycha, przez co wykonywanie badań rozłożonych w czasie staje się uciążliwe zarówno dla lekarza, jak i również pacjenta. Naukowcy z austriacko-włoskiego zespołu badawczego na łamach czasopisma „Advanced Sience” zaprezentowali nowatorską metodę transmisji impulsów elektrycznych z człowieka na maszynę. Jest to kompletnie nowy poziom w tej dziedzinie medycyny, do którego wykorzystuje się drukowane elektrody tatuażowe.

drukarka do elektronicznych tatuaży

Nowy sposób na wykonywanie pomiarów polega, na tym, że przewodzące polimery są drukowane na tymczasowym papierze do tatuażu, tworząc pojedyncze albo wielokrotne układy elektrod. Zewnętrzne połączenia, bez których transmisja sygnałów byłaby niemożliwa, są zintegrowane w środku tatuażu. Tak przygotowane elektrody są nakładane na skórę i są praktycznie niewyczuwalne przez pacjenta. Za sprawą swojej ekstremalnie cienkiej struktury, która wynosi mniej niż jeden mikrometr, mogą być idealnie dopasowane do nierównej ludzkiej skóry. Ponadto mogą być nałożone na część ciała, w przypadku której tradycyjne elektrody nie zdają egzaminu, czyli np. na twarzy. Naukowiec Francesco Greco, który pracuje w Instytucie Fizyki Ciała Stałego na Technologicznym Uniwersytecie w Grazu, zaznacza, że mamy do czynienia z czymś niezwykle przełomowym i już w tym momencie międzynarodowe firmy biomedyczne są zainteresowane tym produktem.

zakładanie elektronicznego tatuażu na rękę

Niewątpliwą zaletą tatuowanych elektrod jest to, że perforacja nie ma na niego wpływu. Tak, więc jeśli nastąpi wzrost włosów w miejscu zamontowania elektrody, nie wpłynie to ujemnie na przewodność elektrody, a co za tym idzie transmisji sygnału. Ma to ogromne znaczenie przy długotrwałych zastosowaniach, ponieważ przy normalnej metodzie wzrost włosów prowadzi do niedokładnych wyników. Transmisje w trakcie, jakich nie odnotowano żadnego błędu, zostały przeprowadzone w ciągu trzech dni, co trzeba odnotować jako spory sukces. Użycie elektrod tatuażowych ułatwia pomiar sygnałów elektrofizjologicznych pacjentów i sportowców przez dłuższy okres bez ograniczania lub wpływania na ich normalne życie.

elektroniczny tatuaż na czole

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby elektrody o różnych rozmiarach i układach wytwarzać za pomocą drukarki i indywidualnie dostosowywać do konkretnej części ciała, na której ma być dokonany pomiar. Francesco Greco wspomniał także o tym, że wraz ze swoim zespołem pracuje nad rozwojem bezprzewodowych elektrod do tatuażu z zintegrowanym tranzystorem, jaki umożliwi wysyłanie i odbieranie sygnałów. To pozwoli na zmierzenie impulsów oraz stymulowanie obszarów ciała w ukierunkowany sposób.

Dodano: 13.07.2018