Witaj,
Gościu!

Największa na świecie kolekcja wytatuowanej ludzkiej skóry

Dla wielu ludzi kolekcjonowanie ludzkiej skóry w swoim domu może wydawać się dość ekscentrycznym zajęciem. Jednakże z tym poglądem nie zgodziłby się Fukushi Masaichi (1878 - 1956), japoński patolog, którego pasją było zbieranie informacji na temat Irezumi, czyli japońskiej sztuki tatuażu, często łączonej z tamtejszą mafią, zwaną Yakuzą.

doktor ze skórą pokrytą tatuażami

Wszystko zaczęło się od prowadzenia badań nad wpływem tuszu na zmiany syfiliczne w ciele człowieka na początku XX wieku. Z czasem jego fascynacja tym tematem urosła do tak dużego stopnia, że w pewnym momencie postanowił zbierać i trzymać w szklanych gablotach rozciągniętą wytatuowaną skórę, pochodzącą od dobrowolnych darczyńców. Mało tego, był w stanie zapłacić osobom, których nie stać było na dokończenie swojego tatuażu pod warunkiem, że po śmierci ich skóra zostanie przekazana w jego ręce. Patrząc po jego bogatej kolekcji, w jakiej znajduje się aż 105 ludzkich skór, można wysnuć wniosek, że ludzi korzystających z jego pomocy było całkiem sporo. Wspomnieć trzeba o tym, że duża część z nich to tak zwane kombinezony, które niezmiennie od wielu lat są częścią tradycji gangsterów należących do Yakuzy.

skóra pokryta tatuażami

Obecnie wyjątkowa kolekcja skór pokrytych tatuażami znajduje się w Muzeum Patologii Medycznej na Uniwersytecie Tokijskim. To właśnie tam można obejrzeć ponad 3000 zdjęć z załączonymi opisami, wykonanymi przez poprzedniego właściciela oraz wspomniane wcześniej 105 ludzkich skór.

skóra pokryta tatuażami 2

Można śmiało powiedzieć, że Fukushi był założycielem jedynej na świecie kolekcji tatuaży ściągniętych z nieżyjących ludzi. Z tego powodu w całej Japonii określany był mianem Dr. Tattoo. W wyniku II wojny światowej ogromna część jego pracy niestety przepadła. Na szczęście nie wszystko uległo zniszczeniu i to, co dziś możemy podziwiać w muzeum zostało wyciągnięte ze schronu przeciwlotniczego. Co dokładnie mieściło się w skład Irezumi, można przeczytać na łamach naszego wcześniejszego artykułu, który znajdziecie pod adresem https://dziarownia.pl/artykul/znaczenie-japonskich-tatuazy.

O autorze
macur14

macur14

Z tatuażami obcuję już od kilku dobrych lat i wciąż mimo to nie nazwałbym siebie specjalistą w tej dziedzinie. Określiłbym się raczej mianem miłośnika albo entuzjasty sztuki tatuażu, który nieprzerwanie zgłębia wiedzę z tego zakresu. Na Dziarowni często możesz się na mnie natknąć w komentarzach, na forum i przede wszystkim na blogu, który mam przyjemność prowadzić. Tatuaże to dla mnie pasja a wszystko, co wiem na ich temat, chciałbym przekazać innym.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 10.09.2019