Witaj,
Gościu!

Największa na świecie kolekcja wytatuowanej ludzkiej skóry

Dla wielu ludzi kolekcjonowanie ludzkiej skóry w swoim domu może wydawać się dość ekscentrycznym zajęciem. Jednakże z tym poglądem nie zgodziłby się Fukushi Masaichi (1878 - 1956), japoński patolog, którego pasją było zbieranie informacji na temat Irezumi, czyli japońskiej sztuki tatuażu, często łączonej z tamtejszą mafią, zwaną Yakuzą.

doktor ze skórą pokrytą tatuażami

Człowiek z zainteresowaniami innymi niż wszyscy

Wszystko zaczęło się od prowadzenia badań nad wpływem tuszu na zmiany syfiliczne w ciele człowieka na początku XX wieku. Z czasem jego fascynacja tym tematem urosła do tak dużego stopnia, że w pewnym momencie postanowił zbierać i trzymać w szklanych gablotach rozciągniętą wytatuowaną skórę, pochodzącą od dobrowolnych darczyńców. Mało tego, był w stanie zapłacić osobom, których nie stać było na dokończenie swojego tatuażu pod warunkiem, że po śmierci ich skóra zostanie przekazana w jego ręce. Patrząc po jego bogatej kolekcji, w jakiej znajduje się aż 105 ludzkich skór, można wysnuć wniosek, że ludzi korzystających z jego pomocy było całkiem sporo. Wspomnieć trzeba o tym, że duża część z nich to tak zwane kombinezony złożone z japońskich tatuaży, które niezmiennie od wielu lat są częścią tradycji gangsterów należących do Yakuzy.

Warto przeczytać: Historia japońskiej sztuki tatuażu z Yakuzą w tle.

skóra pokryta tatuażami

Tysiące zdjęć tatuaży i ponad sto ludzkich wytatuowanych skór

Obecnie wyjątkowa kolekcja skór pokrytych tatuażami znajduje się w Muzeum Patologii Medycznej na Uniwersytecie Tokijskim. To właśnie tam można obejrzeć ponad 3000 zdjęć z załączonymi opisami, wykonanymi przez poprzedniego właściciela oraz wspomniane wcześniej 105 ludzkich skór.

skóra pokryta tatuażami 2

Muzeum Tatuażu z japońskimi wzorami Irezumi

Można śmiało powiedzieć, że Fukushi był założycielem jedynej na świecie kolekcji tatuaży ściągniętych z nieżyjących ludzi. Z tego powodu w całej Japonii określany był mianem Dr. Tattoo. W wyniku II wojny światowej ogromna część jego pracy niestety przepadła. Na szczęście nie wszystko uległo zniszczeniu i to, co dziś możemy podziwiać w muzeum, zostało wyciągnięte ze schronu przeciwlotniczego.

Warto przeczytać: Znaczenie japońskich tatuaży.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 10.09.2019