Witaj,
Gościu!

Zmiany przepisów dotyczących tatuaży w polskiej policji

Nadszedł wiatr nowych zmian w polskiej policji, a przynajmniej zmian, które dotyczą przepisów traktujących o tatuażach i paru innych rzeczach związanych z wyglądem. Jeszcze do niedawna oficjalnie policjant w naszym kraju nie mógł posiadać tatuaży, lecz w ostatnich latach na przepis ten przymykano oko i nie brano go całkowicie na poważnie. Teraz w końcu zostało to formalnie ustanowione nowymi przepisami.

policjant i policjantka z tatuażem na ręce

Stare przepisy w kontrze do wytatuowanych policjantów

Od paru lat widok wytatuowanego funkcjonariusza polskiej policji nie jest widokiem wzbudzającym zdziwienie, czy też oburzenie wśród społeczeństwa. Obecnie tatuaże są niezwykle popularne, zwłaszcza wśród młodych, więc to całkowicie normalne, że nowi rekruci mogą posiadać jakiś tatuaż lub planują go wykonać w przyszłości. Niestety przepisy dotyczące wyglądu policjanta od dekad nie ulegały zmianie, nie szły z tak zwanym duchem czasu i oficjalnie żaden funkcjonariusz policji nie mógł posiadać tatuaży w widocznych miejscach na ciele. Nieoficjalnie jednak traktowano ten przepis za martwy i nikt go szerzej nie egzekwował, choć zdarzały się przypadki, w których ktoś mógł mieć z tego powodu nieprzyjemności u swojego przełożonego.

Większa swoboda dla policjantów w ich wyglądzie

Z tego powodu świetną wiadomością jest to, że od 19 stycznia 2023 roku do polskiego prawa wchodzą zmiany dotyczące ogólnego wyglądu policjanta. Nas jednak interesuje głównie to, że od tego dnia policjanci z tatuażami na przedramionach, czy ramionach będą mogli je swobodnie eksponować. Koniec z mundurem z długim rękawem latem (zdarzało się usłyszeć tu i ówdzie o takim przymusie). Wciąż zakazane będzie tatuowanie dłoni, szyi oraz głowy i twarzy. Niedozwolone będą również wzory, które w jasny sposób będą godzić w dobry wizerunek policji i polskiego narodu. Niezastosowanie się do tych zasad może poskutkować w najgorszym przypadku nawet zwolnieniem ze służby. Niemniej jest to dobry krok, który pokazuje pozytywną zmianę podejścia do tego tematu. Trzeba pamiętać, że to nie tatuaże decydują o zachowaniu człowieka, lecz on sam i już dawno w społeczeństwie zanikło przeświadczenie, że ludzie z tatuażami nie są godni zaufania. Funkcjonariusze również zasługują na możliwość wyrażania samych siebie poprzez piękną sztukę, jaką niewątpliwie są tatuaże.

Warto przeczytać: Policjant usunięty ze służby za tatuaże na dłoniach

Dodano: 10.01.2023