Dane przesyłane przez specjalny tatuaż
Projekt realizowany jest przez naukowców z Korea Advanced Institudte of Science and Technology (w skrócie KAIST), który zlokalizowany jest w mieście Daejeon. Zakłada on opracowanie specjalnego tuszu z ciekłego metalu i nanorurek węglowych, który będzie wykazywał identyczne działanie jak bio elektroda. Po podłączeniu tatuażu do urządzenia EKG ma mieć możliwość przekazywania informacji o tętnie i pozostałych parametrach życiowych takich jak poziom glukozy i mleczanu, które wyświetlane są na ekranie. Największym wyzwaniem jest zrezygnowanie z bio czujników, tak aby tatuaż był bardziej samodzielnym „urządzeniem”.
Koreańscy naukowcy dążą do tego, aby zintegrować bezprzewodowy chip z wynalezionym przez siebie tuszem, tak aby mógł przesyłać dane pomiędzy ciałem a zewnętrznym monitorem, który można umiejscowić np. w domu.
Warto przeczytać: Tatuaż, który monitoruje impulsy elektryczne serca
Dane przesyłane przez specjalny tatuaż
Jeśli chodzi o sam pigment, to powstał na podstawie galu i miękkiego srebrzystego metalu, który ma swoje zastosowanie w półprzewodnikach, czy chociażby w termometrach. Z kolei nanorurki węglowe z platyną znacznie ułatwiają przewodzenie prądu. Należy jeszcze nadmienić, że tusz nie jest wprowadzany pod skórę, jak ma to miejsce przy tradycyjnym tatuażu, tylko na skórę niczym henna.
Na chwilę obecną praca nad tatuażem, jaki miałby informować o potencjalnych problemach zdrowotnych, wciąż trwają i nie wiadomo jeszcze, czy finalnie projekt przyniesie rezultaty, które będą dla Koreańczyków zadowalające.
Warto przeczytać: Jak wyglądają tatuaże z henny?