Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu zegar

Zegar to niewątpliwie interesujące narzędzie, które kształtuje sposób, w jaki doświadczamy i postrzegamy czas, który wpływa bezpośrednio na otaczający nas świat. Nauczyliśmy się go mierzyć z doskonałą precyzją, traktując go jako coś cennego, coś, co można zarówno poświęcić, jak i również zaoszczędzić. Poznanie zegara i jego umiejętność mierzenia, wyświetlania i rejestrowania czasu dla człowieka jest wyjątkową dziedziną ludzkich doświadczeń. Zegar w pewien sposób pozwolił nam ujarzmić czas i złapać go w określone ramy, z których nie potrafi się wyrwać (a przynajmniej tak nam się wydaje). W sztuce tatuażu motyw zegara i upływającego czasu jest nadzwyczaj popularny i wielu ludzi ochoczo umieszcza go na swojej skórze. W niniejszym artykule postaram się zagłębić w jego tajniki i obnażyć przed wami jego znaczenie.

Tatuaż zegar w dymie

Odpowiedź na pytanie czym jest czas

Najpierw należy zadać sobie pytanie, czym tak właściwie jest czas? Choć wszyscy jesteśmy jego naocznymi świadkami i wiemy, że płynie on od przeszłości, przez teraźniejszość do przyszłości to odpowiedź nie jest wcale taka prosta, jak by to mogłoby się z początku wydawać. W ujęciu fizyki i teorii względności czas jest jednym z wymiarów czasoprzestrzeni. Jest on również wielkością fizyczną, jaka wyznacza kolejność zdarzeń i odstępy między nimi zachodzącymi w tym samym miejscu. Jest to naukowy punkt widzenia na zjawisko czasu, lecz należy pamiętać o tym, że w przeszłości rozważania nad nim prowadzili również filozofowie. Tworzyli oni unikalne teorie na temat pochodzenia czasu i jego natury. Rozważali nad jego skończonością, czy też nieskończonością, nad tym, w jakim idzie kierunku i czy można go odwrócić. Tylu ilu było filozofów podejmujących ten trudny temat, tyle było sporów i myślę, że bezsensowne będzie przytaczanie tutaj konkretnych przykładów. Jednak jeśli ktoś miałby ochotę zapoznać się z tym bardziej, polecam sprawdzenie filozofii głoszonych przez, chociażby Anaksymandera, Heraklita, Platona, Arystotelesa oraz Św. Augustyna. W nich zawarte są ciekawe zagadnienia, które niestety rozciągnęłyby ten artykuł to niebotycznych rozmiarów, więc pozwolę sobie je ominąć.

Tatuaż zegar i koła zębate

Zegar jako narzędzie codziennego użytku

Skoro nakreśliliśmy, to czym jest czas, trzeba kilka słów powiedzieć o przedmiocie, jaki go nam wskazuje, czyli o zegarze. Otóż zegarek w przystępny i wygodny sposób pokazuje nam, jaka jest aktualnie godzina bez konieczności mierzenia ruchów słońca i rzucanych przez niego cieni. Znaleźć można go nie tylko w fizycznej postaci na rękach lub ścianach naszych domów, ale także w formie elektronicznej w komputerach, telefonach i innych tego typu urządzeniach. Potrzeba jego posiadania może różnić się w zależności od konkretnych sytuacji. Dla jednej osoby będzie wyznacznikiem końca zmiany w pracy, dla drugiej będzie oznaczał premierę odcinka ulubionego serialu, a dla kogoś innego wytyczy nowy rekord sportowy. Dostęp do dokładnej wiedzy na temat godziny, minuty i sekundy prowadzi nas do różnych celów w życiu. Podejmujemy wiele kluczowych decyzji pod presją czasu i to wszystko zawdzięczamy wynalazkowi, jakim jest zegar.

Tatuaż zegarek kieszonkowy

Stylowy i elegancki zegarek kieszonkowy

Skoro mamy odhaczone podstawowe kwestie związane czasem, kolejnym krokiem będzie omówienie poszczególnych wariantów tatuaży, w których zawarty jest zegar. Najczęściej widzianym tutaj wzorem będzie bez dwóch zdań zegarek kieszonkowy. Jest tak z pewnością przez jego nietuzinkowy wygląd, który posiada w sobie szyk i elegancję, ale przede wszystkim wskazuje na jakąś historię, w końcu takie zegarki tworzono w przeszłości, a dziś praktycznie nikt z nich nie korzysta w swoim codziennym życiu. Mimo iż przestaliśmy je nosić w klapach garniturów i kieszeniach spodni, to zaczęliśmy umieszczać je na swoim ciele. Ich unikalny wydźwięk sprawia, że taki tatuaż pasuje każdemu, niezależnie od płci i każdy może przypisać mu osobiste znaczenie.

Tatuaż zegar z różami

Zegar symbolem dozgonnej miłości

Zegar sam w sobie wygląda dobrze, lecz w towarzystwie róż wygląda jeszcze lepiej. Ten kwiat ulepsza wszystko, do czego zostanie dodany i nie inaczej jest w tym przypadku. Jego obecność symbolizuje również wieczną miłość. Wskazówki zegara ustawione na określony czas, mogą oznaczać godzinę poznania ukochanej osoby lub moment narodzin dziecka.

Tatuaż zegar i czaszka

Zegar reprezentujący śmierć

Nie da się ukryć, że czas płynie tylko i wyłącznie do przodu. Człowiek jak nikt inny zdaje sobie sprawę z przemijania i z kruchości ludzkiego życia. Każdy z nas doskonale wie, że nic nie może trwać wiecznie i prędzej czy później wszystko dobiegnie końca. Zegar przedstawiony z czaszką reprezentuje oczywiście wiszącą nad każdym z nas śmierć. Jest ona nieunikniona i w myśl pewnego powiedzenia, w życiu można być pewnym tylko śmierci.

Tatuaż klepsydra

Piach w klepsydrze analogią przemijania ludzkiego życia

Klasyczny zegar nie był pierwszym wynalazkiem ludzkości, który potrafił odmierzać czas. Niegdyś tę funkcję pełniły klepsydry, w których przesypujący się z góry na dół piach wyznaczał kolejne godziny. Tak samo, jak w przypadku tatuaży z zegarem i czaszką, klepsydra odpowiada za symbol śmierci. Garść piasku można w mgnieniu oka rozsypać na wietrze i nie zostanie po nim nawet ślad i jest to idealna analogia do różnych chwil, jakich w swoim życiu człowiek miał niezliczoną ilość. Wszystko przemija i zostają jedynie wspomnienia, a nawet z czasem one ulegają całkowitemu unicestwieniu.

Tatuaż rozpływający się zegar

Wspomnienia zachowujące chwile, które już minęły

Znany na cały świat artysta Salvador Dali, na jednym ze swoich obrazów umieścił wizerunek rozpływających się zegarów. Jego wizja pokazuje w dosłowny sposób to, że czas upływa. Patrząc na jego dzieło, można stwierdzić, że czas mierzony jest przez zegary, a to, co przemija w czasie, jest zachowane w naszej pamięci. Dzieło stworzone przez Salvadora to jeden z najsłynniejszych obrazów XX wieku, który bez wątpienia jest ikoną surrealizmu.

Tatuaż rozpadający się zegarek

Złote myśli związane z czasem

Ulegający rozpadowi zegarek też może posłużyć, jako przykład czegoś, co przemija. Nic nie może stawić czoła czasowi i nawet zegar, który go odmierza, pewnego dnia zostanie zniszczony. Warto wspomnieć o tym, że na temat czasu powstało wiele przysłów i złotych myśli. Myślę, że lwią część z nich doskonale kojarzycie, bo kto nie słyszał chociaż raz w życiu takich zwrotów jak „czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas”, „szczęśliwi czasu nie liczą”, „śpiesz się powoli”, „czas goi rany”, czy też bardzo popularne „gdy człowiek się śpieszy, to diabeł się cieszy”. Są to powiedzenia, które przez nas stosowane są z powodzeniem każdego dnia, lecz wymienić można jeszcze kilka, o których być może wcześniej nie słyszeliście. Do tej grupy na pewno można zaliczyć „nie wierzcie zegarom, czas wymyślił je dla zabawy”, „czas omija miejsca, które wspominamy”, „znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić”, „ząb czasu, jedyny ząb, któremu nie zagraża próchnica”, „kto nie szanuje czasu, nie szanuje sam siebie”, „czas jest bezwzględnym rzeźbiarzem ludzi” oraz „ludzie myślą czasem jak zabić czas, a to czas ich zabija”. Jestem pewien, że sentencji, których głównym bohaterem jest czas, jest znacznie więcej, aczkolwiek te, które nadmieniłem, wydały mi się najbardziej trafne i pasujące do artykułu.

Tatuaż big ben

Zegary znane na cały świat

Choć zegary widzimy chcąc nie chcąc każdego dnia po wstaniu z łóżka, to niewiele z nich mogłoby powalczyć o miano najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Myślę, że reprezentatywnym przykładem będzie tutaj londyński Big Ben, który już nie jednej osobie przysłużył się jako materiał na tatuaż. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na takie zegary jak Colck Tower w Hong Kong, Rajabai w Bombaju, Zytglogge w Berne, Peace Tower w Ottawie, Allen-Bradley w Milwaukee, Torre dell’Orologio w Wenecji oraz Orloj w Pradze.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 24.10.2019