Witaj,
Gościu!

Znaczenie tatuażu niedźwiedzia

Większość z nas kojarzy niedźwiedzie jako milutkie misie do przytulania, a to wszystko przez popularne na całym świecie maskotki, a rzeczywistość jest zgoła inna. To bardzo niebezpieczne zwierzęta, które najlepiej jest podziwiać z daleka. Są masywne i silne, a zarazem posiadają przyjemny wygląd, który aż prosi się o pogłaskanie, jednak w trosce o swoje życie lepiej tego nie robić. Niedźwiedź jest zwierzęciem, które posiada wiele sprzecznych do siebie znaczeń, a ja wezmę je wszystkie na warsztat w tym artykule.

Tatuaż berserker

Berserkowie w niedźwiedzich skórach

W zamierzchłych czasach ludzie ubierali na siebie niedźwiedzie skóry, wierząc, że zapewni im to ich siłę. To samo tyczyło się jego kości, które były używane do tworzenia rozmaitych przedmiotów. Byli przekonani, że w ten sposób przejdzie na nich duchowa i fizyczna moc związana z niedźwiedziem. Takie zachowanie można było zaobserwować u różnych kultur w starożytnych i późniejszych czasach. Wydaję mi się, że najlepszym przykładem będą tutaj berserkowie, nordyccy wojownicy, którzy na polu bitwy występowali tylko i wyłącznie w zwierzęcych skórach, głównie w niedźwiedzich. Nie ubierali na siebie zbroi, byli głęboko przekonani o tym, że w momencie przyodziania skóry z niedźwiedzia wstępuje w nich nadludzka siła. Wpadali przy tym w szał bojowy, który miał wzbudzać ogromny strach w ich przeciwnikach. Do boju ruszali rozwścieczeni, co jeszcze bardziej podkreślało ich zwierzęcą naturę. W panteonie bogów nordyckich wierzeń najważniejszą personą był Odyn, który w mitach także przybierał postać niedźwiedzia. Z tego powodu berserkowie uważali się za wybrańców praojca wszystkich ludzi. Podania historyczne mówią o tym, że ci wojownicy w zależności od swojego opiekuna formowali się w watahy, składające się z kilku osób (Gdy wilk był opiekunem) lub podróżowali samotnie (Gdy opiekunem był niedźwiedź), lecz gdy nadeszła wojna wszyscy razem ruszali do ataku.

Tatuaż głowa niedźwiedzia

Niedźwiedzi opiekun indiańskich plemion

Najstarsze plemię rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, czyli lud Haidy widział w niedźwiedziu wielkiego opiekuna, który utożsamiany był z macierzyństwem, ochroną, duchowością oraz mądrością. U Dakotów z kolei zwierzę to związane było ściśle z uzdrawianiem i medycyną. Indiańska legenda mówi o tym, że chory niedźwiedź został uleczony po zjedzeniu liści z rośliny szczawiu sekwoi. Przywrócony błyskawicznie do zdrowia postanowił podzielić się tą wiedzą z ludem Dakotów, by oni również mogli leczyć skutecznie swoich współplemieńców. W wierzeniach Indian był także symbolem wolności i rytuałów przejścia. Oprócz tego widziano w nim równowagę ducha, ponieważ mimo swej ogromnej siły, niedźwiedź jest zwierzęciem kochającym spokój. Podobnie jak berserkowie lubowali się w noszeniu jego skóry, lecz nie było to związane z walką, tylko z byciem bliżej natury.

Tatuaż celtycki niedźwiedź

Niedźwiedź wcieleniem celtyckiej bogini

Starożytni Celtowie utożsamiali niedźwiedzia z mocą Księżyca. Od wieków kojarzony był z kobiecą energią, tak więc tutaj to zwierzę symbolizuje rodzenie i opiekę nad dziećmi, macierzyństwo i zaciekłą ochronę swoich bliskich. Powiązany jest także z boginią Artio, która była przedstawiana na tronie, u którego boku siedział potężny niedźwiedź. Celtowie wierzyli, że bogini skupia w sobie płodność i ochronę ich ludu. Miała również być odpowiedzialna za transformację pór roku. Sprowadzała zimę, kiedy potrzebowała odpoczynku, a gdy przebudzała się z długiego snu, na Ziemi nastawało lato. Widać tu bezpośrednie nawiązanie do hibernacji, jaką co roku przechodzą niedźwiedzie. Pomimo iż zwierzę w głównej mierze wiązane było ze spokojem i macierzyństwem, to jego wpływ był widoczny również w celtyckim wojsku, w końcu niedźwiedź jest bardzo silny i starożytni wojownicy pragnęli być tak samo potężni, jak on.

Tatuaż duży niedźwiedź

Niedźwiedź patronem polowań i łowców

Mitologia starożytnej Grecji i Rzymu była bliźniaczo do siebie podobna. W obu tych przypadkach występowała bogini, która była patronem lasów i łowów, jej imię w zależności od regionu brzmiało Diana lub Artemida. Tak samo, jak w wierzeniach celtyckich przypisywana była mocy Księżyca. Konstelacje gwiazd, takie jak Wielka i Mała Niedźwiedzica były z nią utożsamiane. Jej wizerunek często przedstawiany był w towarzystwie jelenia, wilka, czy chociażby niedźwiedzia. Dwóch ostatnich słynie z doskonałych umiejętności do polowania, więc symbol niedźwiedzia można połączyć ze sprawnością i mocą łowiecką. Wyznawcy Artemidy, by zwiększyć swoje zdolności w tym aspekcie, doczepiali do ubrań elementy pochodzące z niedźwiedzi np. pazury, zęby i tym podobne.

Tatuaż kolorowy niedźwiedź

Niedźwiedź jako święta wyrocznia

Pora przenieść się na tereny azjatyckie. W tradycji japońskiej niedźwiedzie są odzwierciedleniem mądrości, stoickiego spokoju, cierpliwości, siły i życzliwości. Pierwsi Japończycy, zwani Ajnowami w swojej mitologi posiadali niedźwiedzia w charakterze świętej wyroczni. Podobnie jak Indianie wierzyli, że nie tylko ludzie mają duszę, a wszystko, co nas otacza łącznie z roślinami i zwierzętami. Z tego powodu niedźwiedź był dla nich duchową istotą o specjalnych właściwościach. Obecny był również przy okazji różnorakich rytuałów związanych z ich ludowymi wierzeniami. W chińskiej symbolice niedźwiedź kojarzony jest z męską energią – Yang, co wiąże się z siłą, dominacją oraz mocnym autorytetem. Według jednej z tamtejszych legend, jeśli w snach kobiety pojawiał będzie się niedźwiedź, urodzi ona syna. Zwierzę to oznaczało także macierzyńską mądrość. Przyszła kolej na Rosję, gdzie niedźwiedź był bardzo istotny dla rdzennej ludności. W dawnych czasach na tamtych ziemiach odbywał się rytuał polegający na czczeniu niedźwiedzia, który miał sprowadzić obfitość w postaci pożywienia dla całego plemienia. Starożytne ludy wierzyły, że ich wielkim przodkiem był niedźwiedź, a oni są jego potomkami. Wiązali go z rodziną i małżeństwem, był głęboko zakorzeniony w ich kulturze.

Tatuaż niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny czczony przez Eskimosów

Do tej pory mówiliśmy o niedźwiedziu, który występuje na terenach, które doskonale znamy, lecz nie można zapomnieć o polarnym gatunku tego zwierzęcia. Mieszkańcy mało przystępnego regionu, jakim jest Arktyka, czyli Eskimosi od wieków są z nim kulturowo związani. Uważają, że jest inkarnacją Wielkiego Ducha, Tuurngasuk. Niedźwiedzie polarne podziwiane są za wyjątkowe umiejętności łowieckie, a w ich legendach często wspomina się o bezgranicznej miłości niedźwiedzia do swoich młodych. Nieńcy, lud żyjący na skutej lodem Syberii wierzy, że noszenie przy sobie zębów niedźwiedzia polarnego, będzie chronić ich przed wszelakim złem i krzywdą.

Tatuaż panda

Panda odzwierciedleniem energii Yin i Yang

Biały gołąb jest symbolem pokoju, a ja uważam, że bezsprzecznie powinna nim zostać panda. Te sympatyczne niedźwiadki spędzają całe dnie na zabawie, nie robiąc nikomu krzywdy. Są jednymi z najbardziej rzadkich i zarazem popularnych niedźwiedzi na całym świecie. Przypisuje im się takie znaczenia jak szczęście, harmonia oraz równowaga. W chińskich legendach od niepamiętnych czasów utożsamiane są z symbolem Yin i Yang, co jest zasługą ich niepowtarzalnego wyglądu, czyli biało-czarnego umaszczenia futra. Pozwolę sobie w tym miejscu wspomnieć również o misiu Koala, który w folklorze Aborygenów uważany jest za strażnika ludzkich wspomnień.

Tatuaż atakujący niedźwiedź

Niedźwiedź w świecie alchemii

W tradycji alchemicznej niedźwiedź postrzegany jest, jako symbol transformacji i materii pierwotnej. Dla starożytnych alchemików był on uosobieniem równowagi pomiędzy energią i wytrzymałością. Nie jest to jednowymiarowe zwierzę i dopatrywać można się w nim zarówno energii żeńskiej, jak i męskiej. W stanie hibernacji niedźwiedź reprezentuje pasywną, żeńską naturę i w tym wypadku przyrównuje się go do Księżyca i rtęci (w alchemii). Z kolei, gdy przebudza się ze snu zimowego, odpowiada za aktywną i asertywną, męską i pewną siebie domenę, do której przypisane jest Słońce i złoto. W naturze niedźwiedzia dopatrywano również symbolu zmartwychwstania, które było ściśle powiązane z jego hibernacją. Po długim i samowiednym śnie, gdzieś w jaskini, wyłaniała się zwycięsko na powierzchnię pełen energii i gotowości do działania.

Tatuaż ryk niedźwiedzia

Podsumowanie symboliki związanej z niedźwiedziem

Niedźwiedź to bez wątpienia zwierzę, na które poszczególne kultury patrzyły w zupełnie inny sposób. Jest w nim wiele sprzeczności i może dlatego ludzie dopisywali mu tak wiele rozmaitych znaczeń. Przypomina nam, że nic tak naprawdę nie jest jednowymiarowe. Na jedną rzecz możemy patrzeć z paru odmiennych perspektyw i to jest w tym wszystkim najlepsze.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 08.12.2019