
Technika wyłamująca się z ogólnych schematów tatuowania
Sposób tatuowania, do którego zdążyliśmy przywyknąć, polega na jednym, bardzo konkretnym schemacie. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedniego tatuażystę, który sprosta naszym oczekiwaniom, następnie dochodzi do konsultacji i stworzenia projektu. Dalej mamy ustalenie terminu sesji i oczywiście wykonanie tatuażu na skórze, poprzedzone odbiciem kalki. Samo tatuowanie przebiega przy użyciu elektrycznej maszynki.
Metoda freehand, którą w wolnym tłumaczeniu należałoby nazwać tatuowaniem z wolnej ręki, pomija kilka fundamentalnych elementów, obecnych przy klasycznym tatuowaniu. Nie jest to jednak technika, którą można nazwać prostszą lub trudniejszą, choć zapewne znajdą się tacy, którzy tak uważają. O wiele bardziej pasuje do niej po prostu określenie inna i tego osobiście będę się trzymał.
Warto przeczytać: 3 rodzaje maszynek do tatuowania

Tatuażysta z markerem w dłoni
Zatem na czym polega jej inność? Otóż w tym przypadku tatuażysta musi wykazać się bujną wyobraźnią i przede wszystkim umiejętnością rysowania, albowiem tu projekt na skórze nie pojawia się za pomocą specjalnej kalki tylko przy użyciu ręki tatuatora i trzymanym w niej markerze. Trzeba zaznaczyć, że artysta wymyśla motyw od tak zwanej ręki, czyli nie zastanawia się nad nim wcześniej, tylko robi to w dniu spotkania z klientem. Polega na swych zdolnościach przenoszenia wizji z głowy prosto na skórę klienta, który postanawia powierzyć mu swoje ciało. Rzecz jasna nie robi tego totalnie w ciemno, przedstawiając artyście wcześniej to, co chciałby osiągnąć. W końcu ten tatuaż będzie nosił na skórze przez całe swoje przyszłe życie, a przynajmniej tak powinno być w teorii.
Gdy koncept zostanie szczegółowo omówiony, tatuażysta przystępuje do pierwszych działań na skórze. Do tego celu używa zazwyczaj dwóch lub paru kolorowych markerów, by zarysować projekt i wyznaczyć sobie tok tatuowania.

Brak możliwości ocenienia projektu przed tatuowaniem
Takie tatuowanie można nazwać poniekąd spontanicznym, ponieważ tatuażysta nie ma możliwości do wielokrotnego zmieniania swojego pomysłu, wracania do niego i ulepszania. Po konsultacji z klientem rysuje on prosto z głowy wzór na jego skórze, po czym od razu go tatuuje. Osoba, która podda się takiemu tatuowaniu, nie może zobaczyć wizualizacji projektu. Tatuaż w pełnej okazałości ujrzy dopiero gdy tatuator skończy swą pracę. Poza tym sam szkic wykonany markerem podobnie jak kalka wytycza jedynie to, w jaki sposób tatuażysta ma tatuować i tylko on patrząc na niego, widzi w nim sens. Ciężko jest poznać po nim, czy końcowy efekt będzie zadowalający i trzeba w pełni zaufać temu, kto dzierży w rękach maszynkę.

Jak freehand to tylko z doświadczonym tatuażystą
Z reguły artyści, którzy podejmują się tatuowania metodą freehand to zawodowcy, którzy w branży są od lat i są doskonale znani i poważani przez to środowisko. Jest to jakby nie patrzeć wyzwanie dla danego artysty i sprawdzenie jego umiejętności. Oddanie kawałka skóry takiemu tatuażyście nie wiąże się z ryzykiem oszpecenia, albowiem jego renoma potwierdzona jest wieloma latami ciężkiej pracy, którą zawsze widać w wykonanych przez niego licznych tatuażach.
Istnieje jeszcze mieszana technika polegająca na odbiciu głównej części projektu za pomocą kalki i dorobienia tła przy użyciu markera. Jestem jednak zdania, że freehand jest na tyle ciekawym doświadczeniem, że nie ma co bawić się w półśrodki i lepiej wejść w to na całego. Jeśli zaintrygowała cię ta metoda, pamiętaj o tym, żeby zwrócić się do godnego polecenia tatuażysty, który zna się na rzeczy!
Warto przeczytać: Czym cechuje się dobry tatuażysta?
Więcej tatuaży wykonanych metodą freehand






Może jestem nienormalny ale dla mnie to nie jest pure freehand 😉. Zanim przeczytałem o tej technice byłem przekonany, że to dosłownie tatuowanie BEZ wzoru, żadnego, bezpośredni atak igłą! Bo tu jednak jest flamaster itp, który można poprawić. To dopiero czysty freehand, totalny spontan, szaleństwo... Robi ktoś tak tatuaże?
Ciekawa sprawa, szkoda, że nie ma informacji o tym ile takie wymyślanie projektu zajmuje, bo nie wiem czy to totalny freestyle, czy jednak jest w tym coś z planowania.
Na pewno nie jest to 5 min :)
Tyle to i ja wiem, ale plus minus chociaż to byłby pełniejszy obraz tego całego freehendu.