Witaj,
Gościu!

Na czym polega tatuowanie metodą freehand?

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie jedna z użytkowniczek Dziarowni, która całkiem niedawno wrzuciła tutaj tatuaż swojego autorstwa z dopiskiem, że został on wykonany w technice freehand. Przyznam szczerze, że na ten temat wiedziałem niewiele i dopiero, krótka dyskusja w komentarzach pod dodanym przez nią zdjęciem skłoniła mnie do zgłębienia tego tematu. Chciałbym o tej metodzie tatuowania napisać parę zdań, ponieważ podejrzewam, że wiele osób, może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia a warto zwrócić na nią uwagę.

tatuaż czaszka technika freehand

Technika wyłamująca się z ogólnych schematów tatuowania

Sposób tatuowania, do którego zdążyliśmy przywyknąć, polega na jednym, bardzo konkretnym schemacie. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedniego tatuażystę, który sprosta naszym oczekiwaniom, następnie dochodzi do konsultacji i stworzenia projektu. Dalej mamy ustalenie terminu sesji i oczywiście wykonanie tatuażu na skórze, poprzedzone odbiciem kalki. Samo tatuowanie przebiega przy użyciu elektrycznej maszynki.

Metoda freehand, którą w wolnym tłumaczeniu należałoby nazwać tatuowaniem z wolnej ręki, pomija kilka fundamentalnych elementów, obecnych przy klasycznym tatuowaniu. Nie jest to jednak technika, którą można nazwać prostszą lub trudniejszą, choć zapewne znajdą się tacy, którzy tak uważają. O wiele bardziej pasuje do niej po prostu określenie inna i tego osobiście będę się trzymał.

Warto przeczytać: 3 rodzaje maszynek do tatuowania

tatuaż samoański

Tatuażysta z markerem w dłoni

Zatem na czym polega jej inność? Otóż w tym przypadku tatuażysta musi wykazać się bujną wyobraźnią i przede wszystkim umiejętnością rysowania, albowiem tu projekt na skórze nie pojawia się za pomocą specjalnej kalki tylko przy użyciu ręki tatuatora i trzymanym w niej markerze. Trzeba zaznaczyć, że artysta wymyśla motyw od tak zwanej ręki, czyli nie zastanawia się nad nim wcześniej, tylko robi to w dniu spotkania z klientem. Polega na swych zdolnościach przenoszenia wizji z głowy prosto na skórę klienta, który postanawia powierzyć mu swoje ciało. Rzecz jasna nie robi tego totalnie w ciemno, przedstawiając artyście wcześniej to, co chciałby osiągnąć. W końcu ten tatuaż będzie nosił na skórze przez całe swoje przyszłe życie, a przynajmniej tak powinno być w teorii.

Gdy koncept zostanie szczegółowo omówiony, tatuażysta przystępuje do pierwszych działań na skórze. Do tego celu używa zazwyczaj dwóch lub paru kolorowych markerów, by zarysować projekt i wyznaczyć sobie tok tatuowania.

tatuowanie freehand

Brak możliwości ocenienia projektu przed tatuowaniem

Takie tatuowanie można nazwać poniekąd spontanicznym, ponieważ tatuażysta nie ma możliwości do wielokrotnego zmieniania swojego pomysłu, wracania do niego i ulepszania. Po konsultacji z klientem rysuje on prosto z głowy wzór na jego skórze, po czym od razu go tatuuje. Osoba, która podda się takiemu tatuowaniu, nie może zobaczyć wizualizacji projektu. Tatuaż w pełnej okazałości ujrzy dopiero gdy tatuator skończy swą pracę. Poza tym sam szkic wykonany markerem podobnie jak kalka wytycza jedynie to, w jaki sposób tatuażysta ma tatuować i tylko on patrząc na niego, widzi w nim sens. Ciężko jest poznać po nim, czy końcowy efekt będzie zadowalający i trzeba w pełni zaufać temu, kto dzierży w rękach maszynkę.

tatuaż syrena freehand

Jak freehand to tylko z doświadczonym tatuażystą

Z reguły artyści, którzy podejmują się tatuowania metodą freehand to zawodowcy, którzy w branży są od lat i są doskonale znani i poważani przez to środowisko. Jest to jakby nie patrzeć wyzwanie dla danego artysty i sprawdzenie jego umiejętności. Oddanie kawałka skóry takiemu tatuażyście nie wiąże się z ryzykiem oszpecenia, albowiem jego renoma potwierdzona jest wieloma latami ciężkiej pracy, którą zawsze widać w wykonanych przez niego licznych tatuażach.

Istnieje jeszcze mieszana technika polegająca na odbiciu głównej części projektu za pomocą kalki i dorobienia tła przy użyciu markera. Jestem jednak zdania, że freehand jest na tyle ciekawym doświadczeniem, że nie ma co bawić się w półśrodki i lepiej wejść w to na całego. Jeśli zaintrygowała cię ta metoda, pamiętaj o tym, żeby zwrócić się do godnego polecenia tatuażysty, który zna się na rzeczy!

Warto przeczytać: Czym cechuje się dobry tatuażysta?

Więcej tatuaży wykonanych metodą freehand

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 30.08.2020