Witaj,
Gościu!

Polscy twórcy tatuażu cz. 3

Jak to mówią do trzech razy sztuka (choć nie wykluczam, że złamię tę zasadę) i oddaje w wasze oczy opisy kolejnych polskich tatuatorów, którzy robią po prostu wspaniałe rzeczy przy użyciu tuszu i kawałka skóry. Nie ma co się niepotrzebnie rozpisywać we wstępie, dlatego zapraszam do czytania.

Tatuaż portret

Elena Martyniuk

Tatuażystka, która połączyła realizm z komiksową stylistyką, dodając do tego niekiedy cząstkę surrealizmu. Taka fuzja stylów pozwala jej na tworzenie unikatowych tatuaży, które stanowią idealną alternatywę dla osób, które znudzone są zwykłymi, realistycznymi pracami. Najczęściej spotykanymi u niej wzorami są portrety, z jakich każdy wyróżnia się czymś specjalnym. W swoich projektach używa rozmaitych kolorów i pomimo tego znalazła sposób na to, aby przemycić do nich w fajny sposób mroczne elementy. Praktykowane przez nią cieniowanie jeszcze bardziej podkreśla jej unikalny styl, który śmiało mógłby znaleźć się na kartach komiksów. Oprócz znakomitych zdolności w tatuowaniu posiada również nazwisko takie, jak największa gwiazda disco polo, co zwiększa moją sympatię do niej, tak po prostu :). Dziewczyna używa pseudonimu Elena Hellart, który doskonale oddaje to, że jej tatuaże są, jak sama nazwa wskazuje piekielnie dobre. Znaleźć ją można w sopockiej Cykadzie, obok wspomnianego w poprzedniej części Łukasza Zglenickiego.

Instagram Eleny: elenahellart

Tatuaż rzeźba

Marta Beyger

Przedstawiam wam artystkę z krwi i kości, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Nim udowodniła swoje umiejętności w tatuowaniu, malowała obrazy i niewątpliwie da się odczuć ten aspekt w jej tatuażach. Specjalizuje się w portretach wykonywanych czarnym tuszem i wystarczy spojrzeć, na choć jeden z nich, by zdać sobie sprawę z tego, że w tym temacie jest jedną z najlepszych tatuatorek, a być może nawet najlepszą w kraju. W jej pracach pojawia się głównie czarny tusz, lecz podobnie jak w jej obrazach pojawiają się kolorowe akcenty, których użycie zawsze jest odpowiednio uzasadnione. Talentu Marty można zaznać w Krakowie, a konkretnie mówiąc w studiu Pracownia Tattoo.

Instagram Marty: beyger

Tatuaż tygrys

Monika Smetaniuk

Tatuażystka, której prace z miejsca wywołują uśmiech na twarzy. Projektowane przez nią wzory bez problemu odnalazłyby dla siebie miejsce w bajkach dla dzieci, lecz nie oznacza to, że jej tatuaże są dziecinne. Nic z tych rzeczy. Monika stawia na minimalizm wymieszany z paroma kolorami, które pasują jak ulał do wymyślonej przez nią stylistyki. Lubi pokazywać kobiece sylwetki takimi, jakie są na co dzień, bez poczucia kompleksów. W towarzystwie jej „modelek” często pojawiają się różne zwierzęta i rośliny. Z tego, co zauważyłem uroczy pomarańczowy tygrys, jest zdecydowanie ulubieńcem artystki i lubi po niego sięgać w swoich tatuażach, co z resztą nie przeszkadza, bo jest znakomity. Monika studiowała kierunek projektowania graficznego na ASP w Katowicach, co jest prawdopodobnie odpowiedzią na pytanie, skąd u niej tak dobry zmysł artystyczny. Tatuuje w Katowicach, choć zdarza jej się odwiedzać inne miasta w ramach występów gościnnych, w tym również zagraniczne miejscowości, co dobitnie pokazuje, że wypracowany przez nią styl, ma kolokwialnie mówiąc branie.

Instagram Moniki: bazgramsobie

Tatuaż postacie przy ognisku

Baba Ada

W przypadku tej tatuatorki prostota to podstawa, której trzyma się oburącz i nie ma w tym absolutnie nic złego. Mogą pojawić się głosy, że to brzydko wykonane tatuaże, ale należy pamiętać o tym, że jest to określona konwencja, w której minimalizm jest nadrzędny. Nie uświadczymy tutaj tatuaży, które będą ustanawiać nowe standardy w branży, ale z pewnością jest to coś oryginalnego, wyróżniającego się na tle pozostałych tatuażystów w naszym kraju. Baba wykreowała specyficzne stworki, które w dużej części są bohaterami jej projektów, obok nich znajdą się przeróżne rośliny, kwiaty i zwierzęta. Reprezentuje styl, który można polubić lub znienawidzić, lecz na pewno nie przejdzie się obok niego obojętnie. Jej bazą wylotową jest Opole, ale podobnie jak koleżanka powyżej lubi pojawiać się gościnnie w różnych miastach.

Instagram Ady: baba_ada_

Tatuaż pies lodowy

Jakub Tramecourt

Dla zachowania równowagi wypadałoby wywołać do tablicy chociaż jednego męskiego przedstawiciela grona tatuatorskiego i w moim losowaniu padło na Kubę. Tatuuje w sposób, który określić można mianem paskudnego, brzydkiego? Myślę, że te słowa idealnie wpasowują się w tworzone przez niego tatuaże. Tak samo, jak u Baby Ady nie wynika to z braku kompetencji, lecz z wyboru drogi artystycznej, która wygląda po prostu tak, a nie inaczej. Kuba wykorzystuje wyłącznie czarny tusz, a jego prace zapadają w pamięci właśnie przez wzgląd na swoją pozorną brzydotę. Oprócz tatuowania zajmuje się również malowaniem obrazów i w przeciwieństwie do tatuaży, jego malunki są kolorowe, co stanowi ciekawy kontrast pomiędzy tymi dwoma zajęciami. Można do niego wpaść w Krakowie.

Instagram Ady: kubatramecourt

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 04.02.2020