Witaj,
Gościu!

Tatuaż na powiekach to nie tylko makijaż permanentny

Tatuaże na powiekach w naszym kraju zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, co jeszcze parę lat wstecz nie było takie oczywiste. Z tego względu postanowiłem zagłębić się w ten temat, żeby móc przybliżyć wam wszystkie niezbędne kwestie związane z tatuowaniem tego delikatnego miejsca na ciele, ponieważ proces ten różni się znacznie od pracowania na „normalnej” skórze.

spirale wytatuowane na powiekach

Cienka powłoka powieki trudna do tatuowania

Choć nie doceniamy ich na co dzień, to powieki są niezbędne nam do normalnego funkcjonowania. Pełnią ważną rolę dla narządu wzroku, jakim są oczy, albowiem służą im jako ochronna osłona przed czynnikami zewnętrznymi i odpowiednio nawilżają powierzchnię oka. Nie można zapomnieć również o tym, że dzięki nim możemy odpocząć i spokojnie zasnąć, a jak doskonale wiadomo, bez snu człowiek nie jest w stanie wytrzymać zbyt długo.

Pomimo iż powieki pełnią istotną funkcję ochronną, to nie można ich uznać za mocno wytrzymałe. W rzeczywistości skóra powiek jest najcieńsza na całym ciele i wynosi raptem 0,5 mm. Dla porównania inne miejsca w obrębie twarzy posiadają grubość mniej więcej 2 mm. Ich cienka powłoka i to, że znajdują się w bliskim kontakcie z okiem, czyni z nich trudny orzech do zgryzienia dla tatuażystów i nie każdy artysta odważy się na zrobienie takiej dziary ze względu na ograniczone umiejętności, brak doświadczenia i bezpieczeństwo klienta.

Do tatuażu na powiekach należy podejść zgoła inaczej. Nie można pozwolić sobie na mocne dociśnięcia igłą, jak to ma miejsce na innych partiach ciała, tu margines błędu praktycznie nie istnieje, a jego popełnienie może być dla tatuowanej osoby tragiczne w skutkach. Ruch maszynki musi być dokładny niczym u chirurga, bo w innym przypadku może dojść do uszkodzenia oka, co może skończyć się nawet całkowitą utratą wzroku. Takiej sesji w studiu tatuażu zapewne nikt z nas nie chciałby przeżyć.

Warto przeczytać: Tatuowanie oczu i niebezpieczeństwa z tym związane

tatuaż napis na powiekach

Ból w trakcie robienia tatuażu na powiekach

Jak wygląda sprawa z bólem przy tatuowaniu powiek? Nie powinno być to dla nikogo niespodzianką, że robienie tam tatuażu obfituje w dość bolesne odczucia i w porównaniu do pozostałych można powiedzieć standardowych miejsc na dziarę, ból jest duży i ciężki do wytrzymania. Oczywiście kwestie związane z bólem trzeba rozpatrywać subiektywnie, ale zostało naukowo potwierdzone to, że rany odnoszone w okolicach powiek są jednymi z najbardziej bolesnych na całym ciele, co daje do myślenia.

Dzieje się tak dlatego, że powieka kontrolowana jest przez trzy główne nerwy czaszkowe, natomiast aż sześć kontroluje znajdującą się pod nią gałkę oczną. Nerw trójdzielny, czyli ten, który powoduje czucie, jest odpowiedzialny za narastanie bólu w trakcie kontaktu igły z bardzo cienką skórą powieki. Jakby tego było mało, to schowana zaraz za powieką jest rogówka oka, która jest najbardziej unerwionym narządem w ludzkim ciele.

Pocieszeniem może być fakt, że tatuaże wykonywane w obrębie powiek nie należą do skomplikowanych wizualnie i na ich wykonanie nie potrzeba wielu godzin, to raczej szybkie sesje. Będą to w głównej mierze tatuaże w formie napisów, a raczej krótkich sentencji składających się z dwóch słów, po jednym na każą powiekę rzecz jasna. W grę wchodzą jeszcze bardzo proste wzory, choć poniektórzy tatuatorzy zaczynają odważniej podchodzić do tych kwestii.

Warto przeczytać: Partie ciała, których tatuowanie naprawdę boli

tatuaż dwa groty na powiekach

Higiena i pielęgnacja wytatuowanych powiek

Ryzyko utraty zdrowia nie dotyczy wyłącznie osłabienia, czy też utracenia wzroku w danym oku. Istnieją badania, dotyczące permanentnego tatuażu powiek, które wskazały na erozję rogówki u osób, które się na taki zabieg zdecydowały. Niemniej badania te nie były przeprowadzone tak, żeby wyczerpać temat, a raczej go tylko liznęły, nie wchodząc w większe szczegóły. Nie sprawdzono umiejętności osób, które takie zabiegi przeprowadzały, więc można wysnuć wniosek, że do uszkodzenia nie dochodzi za każdym razem, tylko wtedy, kiedy klient trafia w ręce kogoś, kto nie do końca potrafi sobie radzić z permanentnym makijażem na powiekach. Analogicznie będzie z pełnoprawnym tatuażem.

Powieki za sprawą zawartych w nich licznych gruczołów łojowych i potowych potrafią łatwo popaść w infekcje. Ich zatkanie w połączeniu z bakteriami może w ciężkich przypadkach doprowadzić do utraty wzroku. Są to jednak skrajne przypadki, w których leczenie zostało podjęte zbyt późno. Tak samo jak w przypadku bardziej tradycyjnych tatuaży, tak i tutaj kluczowa jest higiena wytatuowanej skóry i jej właściwa pielęgnacja. Powieki muszą być utrzymane cały czas w czystości i być dobrze nawilżone, a jeśli są to powieki należące do kobiety, to makijaż powinien pójść na dłuższy czas w odstawkę, żeby w żaden sposób nie podrażnić, czy zatkać wspomnianych gruczołów. Odpada dłubanie w oku i zbyt częste jego dotykanie. Właśnie na te aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Warto przeczytać: Jak poprawnie pielęgnować tatuaż - poradnik

Tatuaże więzienne w okolicach oczu

Z tatuażami na twarzy, a zwłaszcza z tymi ulokowanymi dookoła oczu trzeba uważać i być świadomym jednej istotnej rzeczy, mianowicie to miejsce upodobali sobie w szczególności ludzie grypsujący, czyli subkultura więzienna, w której skład jak można się domyślić, wchodzą kryminaliści. Jednym z ich tatuaży są niewielkie pojedyncze kropki umieszczone na zamkniętych powiekach, które mają oznaczać człowieka czujnego, kogoś, kogo nie zaskoczy się nawet we śnie. W ich środowisku tatuowanie określonych symboli bez potwierdzenia ich w rzeczywistości może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, więc warto o tym pamiętać.

Warto przeczytać: Tatuaże z rosyjskich więzień - ich historia i znaczenie

Więcej zdjęć tatuaży na powiekach

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 15.09.2021