Witaj,
Gościu!

Tatuaże na twarzy, czyli zerwanie ze stereotypami

Czasy się zmieniają, to wyświechtany tekst, ale nie da się ukryć, że jest w nim sama prawda. Tyczy się to oczywiście również tatuaży, a konkretniej mówiąc tatuaży na twarzy. Jeszcze parę lat temu zarezerwowane były głównie przez hardkorowych entuzjastów tej sztuki, lecz dziś sprawy mają się inaczej. Można powiedzieć, że tatuowanie twarzy stało się powszechne, a przynajmniej jest to o wiele bardziej popularne, niż to miało miejsce w przeszłości. O co chodzi z tatuażami na twarzy? Czemu coraz więcej osób się do tego przekonuje? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Maoryski tatuaż na twarzy dla mężczyzny

Tatuowanie twarzy znane było już w starożytności

Tatuaże umieszczane na twarzy to żadna nowość. Wystarczy przywołać tutaj Maorysów, czyli autochtoniczną grupę etniczną zamieszkującą tereny Nowej Zelandii, którzy od zarania dziejów, bo od starożytności praktykują tatuowanie twarzy. Wiąże się to z ich tradycją, a poszczególne wzory posiadają swoje unikalne znaczenie. Jest to praktykowane do dziś i nikogo nie dziwi fakt, że jedna z urzędniczek na wysokim państwowym stanowisku posiada właśnie takie tatuaże.

W wielu kulturach na świecie tatuowanie twarzy było czymś naturalnym i często określało status danego człowieka w plemieniu lub jego zasługi. Działo się tak dlatego, że już po spojrzeniu na twarz, każdy mógł zaobserwować z kim ma do czynienia, np. czy jest to przyjaciel, czy może wróg. W zależności od kultury tatuaże w obrębie twarzy mogły nosić tylko kobiety, tylko mężczyźni, lub każdy niezależnie od płci tak jak to miało miejsce wśród Maorysów. Oczywiście każda ze stron miała zarezerwowane dla siebie wzory.

Warto przeczytać: Tatuaże w dawnych czasach u różnych kultur na świecie

dziewczyna z wytatuowanym napisem na twarzy

Ogólny pogląd na tatuaże uległ znacznej poprawie

W nowoczesnych czasach taka identyfikacja nie jest potrzebna. Druga sprawa, że na przestrzeni lat tatuaże zostały mocno zdemonizowane i często kojarzyły się ludziom z przestępczością. Chodzi tu ogólnie o tatuaże na całym ciele, a co dopiero na twarzy. Można było łatwo zostać zaszufladkowanym, jako osoba niegodna zaufania. Na całe szczęście dziś ten stan rzeczy wygląda zgoła inaczej i coraz częściej na ulicy można spotkać osobę z tatuażem, czy to na głowie, czy to na twarzy. Te drugie zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca i są to raczej drobne akcenty, lecz da się wyczuć, że społeczeństwo patrzy na to przychylniejszym okiem.

tatuaż na twarzy mike tysona

Tatuaże na twarzy modne wśród światowych celebrytów

Dużo w tym zasługi celebrytów cieszących się globalną sławą. Mam na myśli głównie muzyków, czy raperów albo nawet sportowców np. legenda boksu Mike Tyson. Szczególnie ci drudzy upodobali sobie tatuowanie twarzy i myślę, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że to właśnie oni rozpowszechnili tę praktykę i sprawili, że mało, kto się temu obecnie dziwi. Większość z nich ma wytatuowane twarze w całości lub przynajmniej po części. Rap aktualnie jest bez wątpienia najbardziej popularnym gatunkiem muzycznym na świecie, a wpływy amerykańskich raperów można odczuć dosłownie wszędzie. W Polsce również można znaleźć wielu raperów decydujących się na tatuaże umiejscowione w okolicach twarzy. Najlepszym przykładem będzie tutaj Quebonafide lub Bonson, którzy takich dziar posiadają kilka, nie wspominając o reszcie ciała, które również mają w większości pokryte tuszem. Nie dziwi więc fakt, że pojawia się coraz więcej młodych ludzi, fanów tego rodzaju muzyki, którzy chcą wyglądać jak ich idole.

Warto przeczytać: Zombie Boy - kim był i jaka jest historia jego tatuaży

tatuaże na twarzy u lil peepa

Przed wytatuowaniem twarzy zastanów się dwa razy

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na taki krok, powinien wiedzieć, że tatuowanie twarzy jest dość bolesnym procesem. Co prawda trwa krótko, bo zazwyczaj są to nieduże wzory, ale warto o tym pamiętać. Druga sprawa to wybór odpowiedniego wzoru, który zawsze powinno się zweryfikować i skonsultować z tatuażystą. Tatuowanie twarzy jest obecne w kulturze więziennej i lepiej nie posiadać wzoru, który jest zarezerwowany dla subkultury zwanej Gitami. Trzecia sprawa dotyczy tego, że tatuaże rzucające się od razu w oczy w miejscach jak twarz, głowa, szyja, czy dłonie wciąż mogą być utrudnieniem w znalezieniu pracy np. w banku, szkole, w służbach mundurowych, czy w jakimś innym miejscu, gdzie pracodawca po prostu nie przepada za tatuażami. Ostatnia kwestia warta nadmienienia to ewentualny koszt usunięcia tatuażu, który nie należy do najtańszych.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że dziaranie twarzy należy porządnie przemyśleć. Czasy się zmieniają i jest wyraźnie lepiej, społeczeństwo (głównie starsze osoby) zaczynają rozumieć, że jest to forma wyrażania siebie, praktyka, którą śmiało można nazwać sztuką. Zanim jednak dojdzie do całkowitej zmiany poglądów musi upłynąć jeszcze trochę czasu i trzeba o tym pamiętać przy planowaniu jakichkolwiek tatuaży na twarzy lub głowie.

tatuaż na twarzy od mistyka noise international

Ciekawa inicjatywa prowadzona przez polskiego tatuażystę

Na sam koniec chciałbym zachęcić do zapoznania się z inicjatywą tatuażysty o pseudonimie Mistyk, który prowadzi studio Noise International. Jakiś czas temu rozpoczął serię FACE TATTOO, która jak sama nazwa wskazuje, polega na tatuowaniu twarzy. Jest to jednak robione w o wiele bardziej odważny sposób. Tworzone wzory obejmują dużą część twarzy i często krążą dookoła stylistyki trash polka, jaki jest wyjściowym stylem artysty. Z tego, co mi wiadomo (choć mogą to być nieaktualne informacje) tatuaże są wykonywane całkowicie za darmo, lecz klient nie wybiera projektu, a jest on tworzony w całości przez tatuażystę. Główną ideą tej inicjatywy jest zerwanie ze stereotypami i ukazanie, że tatuaże na twarzy może mieć każdy.

Warto przeczytać: Tatuowanie powiek - wszystko co musisz wiedzieć

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 27.11.2022