Witaj,
Gościu!

Dlaczego tatuaże są drogie?

Na naszym forum często użytkownicy zadają pytania odnośnie wycen tatuaży. Patrząc po ilości takich postów, można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie cena jest najbardziej istotnym aspektem przy wyborze danego tatuażysty, czy studia tatuażu. Oczywiście jego umiejętności są również brane pod uwagę, ale jeśli jest gdzieś tatuażysta, który w podobnej jakości tatuaż jest w stanie wykonać taniej, to wielu ludzi automatycznie zwróci się do niego. W tym tekście chciałbym pochylić się nad wysokimi kosztami związanymi z tworzeniem tatuaży i dlaczego trzeba za nie płacić tak wiele.

wnętrze studia tatuażu

Rozwój branży tatuażu w Polsce

Zacząłbym od tego, że branża tatuażu w Polsce w ostatnich latach rozwinęła się niewyobrażalnie. W każdym większym mieście bez problemu można znaleźć solidne studio. Za to w największych miastach tatuażystów wyspecjalizowanych w konkretnych stylach jest o wiele więcej. Do tego grona cały czas dołącza nowa fala artystów, których umiejętności również stoją na wysokim poziomie. To tworzy dobrze zorganizowaną, doświadczoną i utalentowaną kadrę, której praca jest doceniana przez klientów.

Wiadomo, że jak w każdej innej dziedzinie także i tutaj można natrafić na pseudospecjalistów żerujących na niewiedzy ludzi, tworząc przy tym niskiej jakości tatuaże. Jednak uczciwie trzeba stwierdzić, że jest tego coraz mniej i branża jest obecnie wysoce sprofesjonalizowana i nie ma tutaj miejsca na niedociągnięcia.

Dążę do tego, że podniesienie standardów panujących w studiach tatuażu, wyspecjalizowana kadra pracownicza, indywidualne podejście do klienta, dobrej jakości sprzęt i materiały, czy nawet coś tak błahego jak fajny wystrój sprawia, że cena wykonania tatuażu musiała pójść do góry. Dodajmy do tego rosnącą inflację i wychodzi nam taki, a nie inny koszt.

Warto przeczytać: Jak łatwo znaleźć dobrego tatuażystę

tatuażysta tatuujący rękę dziewczynie

Inne ceny w zależności od regionu

Często ludzie zastanawiają się nad tym czemu ceny sesji różnią się od siebie w zależności od regionu Polski. Otóż dużo zależy od lokalizacji studia i cen najmu. W większych miastach koszta z tym związane są po prostu większe. Poza tym fajnie, żeby takie studio było dobrze dostępne dla każdego i nie znajdowało się gdzieś na obrzeżach miasta w ciemnym zaułku. Dodać należy do tego także wszystkie materiały jednorazowego użytku, których dziennie w dobrze prosperującym salonie tatuażu jest zużywanych cała masa. Z nimi wiąże się jeszcze utylizacja, ponieważ takich odpadów medycznych nie można wyrzucić ot, tak do śmieci i jest na to przewidziana specjalna procedura.

Pamiętajmy również o tym, że tatuażyści często zatrudnieni są na etacie lub wynajmują stanowisko w danym studiu i to nie jest tak, że cała kwota, jaką płacimy za tatuaż, idzie do ich kieszeni. Jest tu o wiele więcej niuansów, niż nam się może wydawać.

tatuażystka robiąca tatuaż na nodze

Praca tatuażysty jest wymagająca

Tatuowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności zarówno dla klienta, jak i również samego tatuażysty, który często w zgarbionej pozycji musi przez kilka godzin być w pełni skupiony na swojej pracy. W tym fachu nie można popełnić zbyt wielu błędów, bo skóra to nie kartka, a maszynka z tuszem to nie ołówek, który w razie problemów można wymazać i zacząć od nowa.

Ktoś zapewne powie, że męcząca jest praca na budowie albo w kopalni, a nie siedzenie sobie w ciepłym studiu i robienie tego, co się lubi. Patrząc na to w ten sposób, to zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa, że jego praca jest cięższa i bardziej wymagająca. Nie zapominajmy, że w zawodzie tatuażysty oprócz umiejętności manualnych, istotne jest jeszcze zaplecze artystyczne, a to moim zdaniem należy traktować w innych kategoriach.

Warto przeczytać: Tatuowanie bez odbijania kalki, czyli freehand

tatuażystka rysująca projekt na kartce

Wiele lat nauki i szlifowanie umiejętności tatuatorskich

To nie jest praca dla każdego i aby dojść do dobrego poziomu, trzeba poświęcić wiele czasu na szlifowanie swoich umiejętności w rysowaniu i tatuowaniu. Nauka tego fachu najczęściej prowadzona jest samodzielnie w domowym zaciszu w wolnym czasie i co ważne nieodpłatnie. Tak naprawdę dopiero od niedawna organizowane są profesjonalne szkolenia w tym zakresie. Jeżeli po wielu miesiącach, czy latach ciągłych ćwiczeń dochodzisz w końcu do momentu, w którym twoje prace robią wrażenie, to masz prawo pobierać za to adekwatne wynagrodzenie. Szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na to, że często najpierw trzeba samodzielnie dany wzór zaprojektować.

Dużo się mówi o tym, że tatuażyści posiadają wrodzony talent, lecz w rozmowie z nimi często można usłyszeć, że talent to jedno, ale szlifowanie umiejętności to drugie. Naprawdę dużo czasu trzeba spędzić na mozolnym ulepszaniu swojej techniki, analizowaniu prac innych, szukaniu nowych rozwiązań, czy próbowaniu nowych rzeczy.

robienie tatuażu na ramieniu z bliska

Rozmiar, złożoność i umiejscowienie tatuażu

Nie będzie chyba dla nikogo zdziwieniem, że rozmiar w tym przypadku ma rzeczywiście znaczenie. Większy wzór będzie zajmował więcej czasu, a co za tym idzie, spowoduje wzrost kosztów. To wydaje się proste i logiczne. Jednak czasem może być tak, że z wytatuowaniem mniejszego, ale bogatszego w detale tatuażu schodzi się dłużej i to już potrafi być niezrozumiałe przez niektórych klientów. Dlatego zazwyczaj tatuaże wycenia się indywidualnie, podając przybliżony czas potrzebny na jego wykonanie. W trakcie pracy może okazać się, że jedna sesja to za mało, aby efekt był zadowalający i trzeba dokupić kolejną lub chociaż pół. Nie jest to próba naciągnięcia na dodatkową kasę przez tatuatora, tylko faktyczna potrzeba podyktowana tym, żeby tatuaż wyglądał tak jak, to było od początku zaplanowane.

Inną kwestią jest umiejscowienie tatuażu na ciele. Są miejsca łatwe do tatuowania i te nieco trudniejsze, z którymi może się zejść dłużej. Koszty mogą wzrosnąć również przez użycie więcej niż tylko jednego barwnika.

Warto przeczytać: Jak wygląda robienie tatuażu na powiekach

tatuażysta i czterech klientów tradycyjnymi tatuażami

Renoma i rozpoznawalność tatuażysty

Dochodzimy do momentu kluczowego, bo dopiero tutaj można zauważyć największy rozstrzał jeżeli chodzi o wycenianie tatuaży. W większości przypadków przy jednej sesji całodziennej spotkamy się z widełkami cenowymi 1200-1600 zł. Są tatuażyści, którzy liczą sobie mniej, tak samo jak są i tacy, którzy liczą sobie więcej. Jednak tych drugich jest zdecydowanie mniej, ale mogą pozwolić sobie nawet na wycenienie swojej pracy 2000-3000 zł za jedną sesję i już tłumaczę dlaczego. Przede wszystkim ich prace wyróżniają się na tle pozostałych, tworzone są w wyjątkowo wysokiej jakości zarówno wizualnej, jak i technicznej oraz posiadają swój unikalny styl, niepodobny do niczego innego. Tu walory artystyczne grają pierwsze skrzypce i nie jest niczym dziwnym, że np. do artysty z Warszawy przylatuje ktoś ze Stanów Zjednoczonych na tatuaż, bo tak bardzo upodobał sobie jego styl.

Podsumowując, to na wysoką cenę tatuażu wpływa rozpoznawalność artysty, prezentowane przez niego umiejętności, to w jakim mieście znajduje się studio, używany przez niego sprzęt i przede wszystkim, jak wysoki jest popyt na jego tatuaże. Gdy ustawia się do niego długa kolejka klientów, to pomimo podwyższenia ceny, wciąż znajdą się chętni na jego prace, gotowi przyjechać nawet z drugiego krańca Polski lub z innego kraju.

O autorze
macur14

macur14

Tatuaże to moja pasja, którą pielęgnuję każdego dnia. W tym temacie siedzę już od paru dobrych lat i ciągle czuję głód zdobywania nowej wiedzy, którą później z chęcią dzielę się z innymi. Najlepszym przykładem będzie tutaj niniejszy blog, którego mam przyjemność prowadzić i forum, którego jestem moderatorem. W licznych postach i komentarzach na Dziarowni służę pomocą i odpowiadam na pytania związane ze sztuką tatuażu.

Na co dzień natomiast jestem copywritterem, a w swoich tekstach poruszam rozmaite tematy. Stale rozwijam się pod tym kątem, zaliczając kolejne szkolenia, aby warsztat moich umiejętności mógł się poszerzać. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki piszę, odezwij się do mnie, to nawiążemy współpracę.

Współpraca: [email protected]

Dodano: 11.02.2024