Witaj,
Gościu!

Artykuły

Tatuowanie na brudnych ulicach Delhi w Indiach

Ciekawostki - 28.01.2020

Do tej pory myślałem, że w dzisiejszych czasach standardy zachowania higieny w trakcie tatuowania wszyscy traktują na poważnie i zdają sobie sprawę z konsekwencji, które mogą wyniknąć z nieodpowiedniego podejścia do robienia tatuażu. O tym, jak bardzo się myliłem, dowiedziałem się z jednego z kanałów na YouTube, którego nazwa to „Podróże Wojownika”. W jednym z filmów rozgrywających się w Indiach zobaczyłem, jak ludzie wykonują tatuaże na ulicy, na kawałku dywanu w towarzystwie wszechobecnego brudu oraz tłoku i po prostu zaniemówiłem. Wydawać mogłoby się, że w dobie XXI wieku do takich sytuacji nie dochodzi i jeżeli hardcorowe wydaje ci się tatuowanie u kolegi w przysłowiowej piwnicy, to czytając ten artykuł, złapiesz się za głowę.

Znaczenie tatuażu smoka

Smoki to stworzenia, które od zarania dziejów potrafią mocno wpływać na ludzką wyobraźnię. Niegdyś były opisywane w mitach i legendach albo malowane na średniowiecznych rycinach, a dziś umieszczane są w niezliczonych książkach, filmach, grach i tym podobnych. Nie jest tak bez powodu, tylko dlatego, że ludzie lubią historie związane ze smokami i nie ważne, czy są one w tych opowieściach złe, czy też dobre, chodzi o sam fakt ich występowania. Mnie też się podobają i chyba nie znam nikogo, kto mógłby powiedzieć, że nie zwraca uwagi na smoki. Myślę, że mają na to wpływ bajki i opowiadania, w jakich owe mistyczne stworzenia często się pojawiają. Nic nie może równać się wyobraźni dziecka i moim zdaniem to wtedy rodzi się w nas sympatia do tych pięknych, szlachetnych, ale również bardzo niebezpiecznych magicznych stworów. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć to, jak smoki były widziane w różnych regionach świata. Robię to dlatego, że w sztuce tatuażu smok jest bardzo często spotykanym motywem i pomyślałem, że warto dowiedzieć się, jakie jest jego znaczenie w poszczególnych kulturach.

Polscy twórcy tatuażu cz. 2

Artyści tatuażu - 21.01.2020

Kolejna porcja świetnych tatuażystów z naszego kraju, którzy swoją pracą wywołują opad szczęki do samej podłogi. Ponownie chciałbym przedstawić wam pięciu artystów, których style zasługują na trafienie do wszystkich osób zainteresowanych tatuażami. Zbierając informacje do tej serii, stukałem się w czoło, że nie trafiłem wcześniej na niektórych tatuatorów. Na szczęście wszystko można nadrobić i możecie zrobić to wspólnie ze mną, czytając o nich w drugiej części cyklu, który ma na celu przedstawienie sylwetek poszczególnych artystów z polskiej sceny tatuażu.

Dziewczyna, która wydała £15 000 na swoje tatuaże

Ciekawostki - 17.01.2020

Po tym świecie chodzi paru ekscentryków, którzy w dużym stopniu pokryli swoje ciała tatuażami, często przy tym modyfikując się jeszcze na inne sposoby. Są to między innymi skaryfikacja, piercing oraz wszczepianie specjalnych implantów imitujących np. rogi. Do tego grona bez dwóch zdań można zaliczyć bohaterkę dzisiejszego artykułu, którą jest mieszkająca w Wielkiej Brytanii, Nadine Anderson.

Historia japońskiej sztuki tatuażu z Yakuzą w tle

Wiedza - 14.01.2020

Przyjmuje się, że tatuaż na terenach Japonii pojawił się już wiele wieków temu, bo około 10 000 lat p.n.e., czyli w tak zwanym Jomonie. Jednak to, co możemy podziwiać obecnie, wytworzyło się w okresie Edo, który przypadał na lata 1603-1868. W tym czasie tatuowanie było surowo zabronione, lecz nie powstrzymało to rozwoju Irezumi, bo właśnie taką nazwę nosi japońska sztuka tatuażu. Jest ona od lat źle odbierana przez japońskie społeczeństwo i kojarzona głównie z przestępcami. Do dziś w wielu miejscach publicznych typu baseny, łaźnie, czy też restauracje wstęp dla osób z tatuażem jest zakazany albo mocno utrudniony. Nie ma tu znaczenia jego rozmiar, ale sam fakt jego posiadania. Trzeba przyznać, że artyści trudniący się tatuowaniem nie mają w Japonii łatwego życia, ale mimo wszystkich przeciwności, stale kultywują wspaniałą tradycję, o której więcej opowiem w tym artykule.

Polscy twórcy tatuażu cz. 1

Artyści tatuażu - 10.01.2020

Na naszym polskim podwórku, jeżeli chodzi o tatuaże mamy wielu znakomitych artystów. W dużej mierze wykonują prace w określonym stylu, lecz znajdą się również tatuatorzy, którzy wymykają się z góry określonym ramom i tworzą coś autorskiego, coś, dzięki czemu ich tatuaży nie można pomylić z tymi wychodzącymi spod ręki innych tatuażystów. Wygląda to tak samo, jak w środowisku malarzy i rzeźbiarzy, gdzie wypracowany przez lata unikatowy styl mówi do nas już od pierwszych sekund obcowania z nim. Chciałbym przybliżyć wam polskich artystów tatuażu, którzy tworzą prawdziwą sztukę w pełnym tego słowa znaczeniu. Osoby interesujące się tatuażem, moim zdaniem powinny sprawdzić ich twórczość, więc zapraszam do lektury.

Znaczenie tatuażu węża

Na ogół w dzisiejszych czasach węże nie kojarzą się z czymś pozytywnym. Daleko im bowiem do zwierząt, które można określić mianem miłych dla oka. Odstraszają nie tylko swoim gadzim wyglądem, lecz przede wszystkim groźnym dla życia jadem i pomimo iż nie wszystkie gatunki są jadowite, to w świadomości przeciętnego człowieka stanowią one dla niego potencjalne zagrożenie. Przez wiele lat ten strach był podbudowywany w filmach, książkach i grach, gdzie często węże reprezentowały siły zła. Jednak nie każdy postrzega je w ten sposób. Mają również swoich fanów, dla których są obiektem zainteresowania i zachwytów, lecz z pewnością należą oni do znacznej mniejszości.

Tatuaże o praktycznym zastosowaniu

Ciekawostki - 28.12.2019

Niewątpliwie tatuaże są świetnym sposobem na wyrażenie siebie i tego, co siedzi w naszej głowie. Niemniej jednak oprócz typowo wizualnych aspektów mogą mieć one również praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Większość z wymienionych tutaj tatuaży zapewne kiedyś mignęły wam przed oczami, lecz mimo to postanowiłem zrobić ich małe zestawienie. Być może znajdą się osoby, które zetkną się z nimi po raz pierwszy za sprawą tego artykułu, dlatego zapraszam do sprawdzenia dziar, które mają pełnić dla nas określoną funkcję.

Tatuowanie metodą handpoke

Wiedza - 23.12.2019

Gdy pod koniec XIX wieku Samuel O’Reilly opatentował pierwszą mechaniczną maszynkę do tatuażu, sztuka ta wkroczyła na zupełnie inny poziom. Tatuowanie stało się szybsze i prostsze, a metoda zwana handpoke zaczęła powoli odchodzić w zapomnienie. Wciąż wielu tatuatorów hołdujących tradycji używało tej techniki, niemniej jednak elektryczna maszynka stała się na tyle popularna, że w pewnym momencie stała się absolutnym standardem w salonach tatuażu. W ostatnim czasie handpoke coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie sztuki tatuażu i widać duże zainteresowanie ze strony ludzi na całym świecie tą metodą. Jest ona de facto pierwotnym i zarazem najprostszym sposobem na tatuowanie. Chciałbym odpowiedzieć na pytanie, co czyni tę antyczną technikę tak wyjątkową?

Zakrywanie blizn poprzez tatuaże

Wiedza - 19.12.2019

Różnych ludzi w życiu spotykają różne rzeczy. Są to miłe chwile, które wspomina się z uśmiechem na ustach lub tragiczne wydarzenia, które zostają nam w pamięci, choć nie raz byśmy chcieli pozbyć się ich z głowy. Często te drugie sytuacje zostawiają po sobie blizny i nie mówię tu o metaforycznych, zostawionych na naszym umyśle, tylko o tych namacalnych, które oszpecają ciało. Duża część ludzi nie kryje się ze swoimi bliznami, opowiadając przy tym z chęcią historie, z którymi są one związane. Jednak nie wszyscy mają takie podejście, niektórzy chcieliby zapomnieć, nie patrzyć na siebie w lustrze i wyzbyć się wzroku innych, którzy na nich spoglądają. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być tatuaż i udowodnię, że nawet ciężkie przypadki można całkowicie zakryć i w końcu odetchnąć z ulgą.